Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

وضعیت زنان پناهجوی اقلیت مذهبی در مجمع جهانی «کران مونتانا»

وضعیت زنان پناهجوی اقلیت مذهبی در مجمع جهانی «کران مونتانا»
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

«پناهجویان ایزدی در شرایط خیلی بدی به سر می برند، مخصوصا کسانی که در عراق هستند.»

آگهی

زنان در مبارزه با رادیکالیزه شدن جوانان و مدیریت مهاجرت غیرقانونی در اروپا نقش کلیدی دارند. محافظت از زنانی که قربانی خشونت و سوء استفاده جنسی قرار می گیرند و ترویج رهبری زنان از موضوعات مطرح شده در مجمع «کران مونتانا» برای زنان آفریقایی بود که در ماه اکتبر در بروکسل برگزار شد.

طبق گزارش کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، زنان و کودکان ۶۰ درصد پناهجویان را تشکیل می دهند و بیشتر از دیگران مورد خشونت یا سوء استفاده جنسی قرار می گیرند. طبق همین گزارش، ۹۰ درصد کودکان پناهجویان که به اروپا می آیند تنها و بدون همراه هستند.

ایتالیا یکی از دروازه های ورود مهاجران به اروپاست. لیندا لانتزیلوتا، نایب رییس سنای این کشور می گوید که تدابیری برای محافظت از کودکان پناهجو در نظر گرفته شده است. وی می افزاید: «لایحه ای برای این کودکان پناهجوی بدون همراه در نظر گرفته ایم، برای اینکه خانواده ها آنها را به فرزندخواندگی قبول کنند و بتوانند به تحصیلشان ادامه بدهند و به مدرسه بروند.

Nous sommes très heureux d’accueillir, SAR Princesse Sanyogita Atrey, au sein du Comité d’Honneur de l’African Women Forum #CMF17pic.twitter.com/7JUNodjqK8

— Crans Montana Forum (@CransMontanaF) October 27, 2017

زنان اقلیت، قربانی آزارهای جنسی گروهای تروریستی

شرایط زنان و کودکان اقلیت به مراتب وخیم تر است. زنان ایزدی یکی از این اقلیتها هستند. داعش آنها را به بردگی جنسی می گیرد.

بیشتر بخوانید:دختران ایزدی، بردگان جنسی آزاد شده از داعش در آلمان

لمیاء حاجی بشار یکی از زنان ایزدیِ است که توانسته از چنگ داعش بگریزد. او که یکی از دو زن برنده جایزه ساخاروف پارلمان اروپا در سال ۲۰۱۶ بود، امروزبرای احقاق حقوق ایزدی ها تلاش می کنند. او می گوید هیچ کاری برای رهایی بیش از ۳۰۰۰ زن یزیدی که در چنگ داعش هستند، انجام نشده است.

بیشتر بخوانید:جایزه ساخاروف به دو زن ایزدی نجات یافته از بردگی جنسی داعش اهدا شد

لمیاء حاجی بشار، فعال حقوق بشر در همایش زنان آفریقایی کرانس مونتانا می گوید: «پناهجویان ایزدی در شرایط خیلی بدی به سر می برند، مخصوصا کسانی که در عراق هستند. تا امروز هیچ کاری برای کمک و حمایت از آنان انجام نشده است.»

The public must know what is going on, the #Yazidis#women suffer the worst abuses in complete indifference – Lamia Haji Bachar pic.twitter.com/XuHSB3SLKY

— Crans Montana Forum (@CransMontanaF) October 27, 2017

تقویت رهبری زنان

طی همایش، بسیاری از کارشناسان خواهان سرمایه گذاری بیشتر برای برنامه هایی بودند که رهبری و توانمندی زنان را در سطح جهانی تقویت می کند. حاجبوها زوبیر، آغازگر طرحی در این زمینه در جنوب مراکش است. او می گوید که این طرح موسوم به «سازمان فوسبوكراع» (Phosboucrââ Foundation) می تواند در مقیاس وسیعتر هم تاثیرگذار باشد.

وی می افزاید: «هدف پروژه ما کمک به جوانان است. این کار را از طریق تحقیق و توسعه، از طریق آموزش و پرورش، وتشویق استارت آپها انجام می دهیم. امیدواریم کارهای تا هم به درد جوانان خودمان در مراکش بخورد و هم برای جوانان، در سرتاسر کشورهای جنوب صحرای آفریقا مفید باشد.»

La prévention de la #radicalisation de la #jeunesse doit s’opérer au sein du milieu scolaire – Hajbouha Zoubeir #education#CMF17pic.twitter.com/iNhneuqlbI

— Crans Montana Forum (@CransMontanaF) October 27, 2017

استراتژی اتحادیه اروپا در آینده باید دو سویه داشته باشد: یکی تقویت همکاری با کشورهای در حال توسعه برای اشتغالزایی در سطح محلی، و دیگری ایجاد راههای قانونی ورود به اروپاست. کمیسیون اروپا برای مهاجرت های قانونی به قاره سبز، پیشنهادی را در سپتامبر سال ۲۰۱۷ ارائه کرده است. این طرح شامل ایجاد ۵۰ هزار محل اسکان جدید برای پناهجویان و بویژه برای افراد آسیب پذیر می شود و قرار است تا اکتبر سال ۲۰۱۹ میلادی توسط کشورهای عضو اتحادیه اروپا اجرا شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ژاپن چگونه از تخصص خود برای کمک به بهبود اوکراین استفاده می‌کند؟

صنعت پنبه ازبکستان پس از تحریم دوباره رونق گرفت

گربه‌ها و گوزن‌ها؛ یاوران گردشگری در مناطق دورافتادهٔ ژاپن