Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

الگوی ژاپن برای همکاریهای اقتصادی در آفریقا

الگوی ژاپن برای همکاریهای اقتصادی در آفریقا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied
آگهی

کمکهای ژاپن برای توسعه ظرفیتهای اقتصادی آفریقا از دهه ۵۰ میلادی قرن بیستم آغاز شد. از ۲۵ سال پیش و از زمان آغاز «کنفرانس بین المللی توکیو برای توسعه آفریقا (تیکاد)» کمکهای ژاپن به قاره سیاه بیشتر شده است. «تیکاد» مبتنی بر تقویت مناسبات اقتصادی بین ژاپن و آفریقاست. در همین راستا انتقال فناوریهای ژاپن به سنگالی ها کمک کرده گامهای بلندی در جهت بهبود تولید برنج بردارند.

در طول رودخانه سنگال طی چند سال گذشته، کارهای مهمی انجام شده که نتایج خوبی داشته است. این اقدامات نمونه ای از طرح توسعه ای است که ژاپن در آفریقا انجام می دهد. تمرکز این طرح موسوم به «کنفرانسهای توکیو برای توسعه آفریقا» که از سال ۱۹۹۳ میلادی آغاز شد، بر انتقال تکنولوژی، آموزش و پشتیبانی است. هدف، پشتیبانی، بهبود عملکرد و توسعه مناسبات اقتصادی در بازه زمانی بلند مدت است.

انتقال فناوری و دانش نوین صنعتی برای بهبود سیستم آبیاری شالیزارهای برنج

شالیزارهای وسیع برنج در سنگال وجود دارد. آژانس همکاریهای بین المللی ژاپن، اقدامات گسترده ای را برای بهبود بهره وری و تولید برنج در اینجا به انجام رسانده است.

در نزدیکی ناحیه «پودور» واقع در شمالی ترین نقطه سنگال، حدود ۶۰۰ نفر روی ۷۰۰ هکتار زمین کشاورزی کاشت برنج کار می کنند. با کمک کارشناسان ژاپنی، این کشاورزان توانسته اند روشهای آبیاری و کیفیت آب زراعتی را در این شالیزارهای برنج بهبود ببخشند.

مامادو عمر دیا، مدیر گروه اقتصادی پروژە بهبود بهره وری برنج برای سیستم های آبياری در سنگال در این باره می گوید: «پس از آموزشهای لازم، می توانیم خودمان کانالهای آبرسانی را بازسازی کنیم. به این ترتیب برنج بیشتری تولید می شود. سالانه دو بار از این شالیزارها، برنج برداشت می کنیم. در حالیکه این قبلا بدون کمک کارشناسان ژاپنی ممکن نبود.»

آمادو تیدیان مبایه، مهندس کشاورزی در این باره می گوید: «قبلا آبیاری ۷۷ قطعه، دو هفته طول می کشید. اما در حال حاضر در عرض یک هفته می توانیم همه قطعات را آبیاری کنیم. مصرف سوخت برای ماشینهای آبیاری هم ۳۰ درصد کاهش یافته است. به این ترتیب هزینه های آبیاری کمتر و در آمد تولید کنندگان بیشتر شده است.»

Le #Japon mise sur la #riziculture irriguée au #Senegal#rizhttps://t.co/sZ4g1NfvN6pic.twitter.com/CGPz36H1TK

— CommodAfrica (@CommodAfrica) 17 February 2016

توسعه مناسبات اقتصادی دربازه زمانی بلند مدت

میزان برداشت برنج در واحد سطح به چهار الی هفت هکتار رسیده است. درآمد تولید کنندگان هم بطور متوسط ۲۰ درصد بیشتر شده است. در نتیجه، انتقال فناوری به بهبود عملکرد کاشت و تولید برنج کمک کرده است. اما همانطور که مدیر ژاپنی این طرح در سنگال می گوید مهم این است که این عملکرد همچنان بالا باقی بماند.

تاکاشی هوتا، یکی از مدیران طرح موسوم به «پاپریز» می گوید: «ایده اصلی، انتقال فناوری در بازه زمانی طولانی بود. صحبت از فناوریهای خیلی پیچیده نیست، بلکه هدف انتقال فناوریهای ساده است که با مهارتهای محلی ها هم سازگار باشد و بتوان بطور مدام استفاده کرد.

Mr. Kitaoka met the President of Senegal. The President expressed his appreciation for Japanese assistance. pic.twitter.com/kZtD8l0dbC

— JICA Media (@jica_direct_en) 14 June 2016

«برای تطبیق این فناوری ها از نظرات و ایده های مردم محلی بهره می بریم»

هدف اصلی ژاپن این است که این طرحهای توسعه ای در مالکیت جوامع محلی باقی بماند و مردم هر منطقه با توجه به نیازهایشان از آن بهره مند شوند.

کائوری تاناکا از آژانس همکاریهای بین المللی ژاپن در سنگال می گوید: «هدف ما پشتیبانی و حمایت است و این کار را همیشه با گفتگو انجام می دهیم. قرار نیست ما فناوریهای خودمان را در اینجا تثبیت کنیم. برای تطبیق این فناوری ها از نظرات و ایده های مردم محلی بهره می بریم.»

از نظر السان مهندسی کشاورزی عملگرای ژاپنی ها در آموزش مسئله بسیار مهمی است. وی می گوید: «ژاپنی ها آموزش عملی می دهند و این فوق العاده است. سنگالی ها بخوبی از این قابلیت استفاده می کنند. این باعث بهبود عملکرد، افزایش درآمد و ثبات جمعیت در سرزمین آنها شده است.”

اتکا کمتر به واردات برای ترویج محصولات داخلی

افزایش بازدهی تولید یک چیز است، اما توان بالقوه عظیمی هم برای افزایش جذابیت برنج سنگال و اتکای کمتر به واردات وجود دارد.

به این منظور ژاپنی ها تجهیزات تازه ای برای جدا کردن انواع برنج فراهم کرده اند که در کارخانه فراوری برنج موسوم به «دلتا» بکار می رود. این ابزار جدید تنوع برنج را بیشتر کرده است.

مدیر کارخانه در این باره می گوید: «سه نوع برنجی که تولید می کنیم کاملا یکسان هستند و دیگر لازم نیست برنج ها را از هم جدا کنیم. همه چیز طی یک فرایند صورت می گیرد.»

«باید اطمینان حاصل کنیم زیرساخت ها استاندارهای بین المللی را برآورده می کند»

اخیرا در شهرماپوتو پایتخت موزامبیک و در راستای «تیکاد» گردهمایی مهمی با حضور نمایندگانی از سراسر افریقا و همچنین از کشورهای دیگر دنیا و سازمان های بین المللی و بخش خصوصی برگزار شده است.

آگهی

هدف از این گردهمایی این است که کارهایی را که از کنفرانس سال گذشته تیکاد در نایروبی، تا کنون به انجام رسیده است ارزیابی کنند، البته در این گردهمایی باید چالش های پیش رو تا کنفرانس بعدی را که در سال ۲۰۱۹ در ژاپن برگزار خواهد شد بررسی شود.

ششمین نشست مشترک آفریقا و ژاپن با عنوان «کنفرانس بین المللی توسعه آفریقا» با حضور مقامات سیاسی و شخصیت های اقتصادی آفریقا و ژاپن در نایروبی پایتخت کنیا برگزار شد.

تارو کونو، وزیر امور خارجه جدید ژاپن، بر این نکته تأکید کرد که از کنفرانس قبلی «تیکاد» تا کنون پنج میلیارد دلار در بخشهای خصوصی و عمومی آفریقا سرمایه گذاری شده است.

یکی از راه های تقویت سرمایه گذاری در قاره سیاه، برقراری ارتباط بین کشورهای مختلف از طریق احداث زیرساخت با کیفیت خوب است.

آگهی

وزیر خارجه ژاپن می گوید: «باید اطمینان حاصل کنیم زیرساخت ها استاندارهای بین المللی را برآورده می کند و مدیریت پروژه ها باز و شفاف است.»

Filming a new Global #Japan episode in #Africa#Senegal#Mozambique – on air soon on euronews</a> <a href="https://t.co/lsMCkxSWfb">pic.twitter.com/lsMCkxSWfb</a></p>&mdash; Serge Rombi (SergeRombi) 24 August 2017

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ژاپن در جهان؛ تقویت فعالیت اقتصادی در کرانه باختری رود اردن

سنگال؛ فضای دوستانه کسب و کار برای سرمایه‌گذاری خارجی

آخرین کشوری که نام خود را تغییر داد؟