Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آلماتی در راه تبدیل شدن به بزرگترین مقصد توریستی آسیای مرکزی

آلماتی در راه تبدیل شدن به بزرگترین مقصد توریستی آسیای مرکزی
Copyright 
نگارش از Daleen Hassan
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

آلماتی بزرگترین شهر قزاقستان و دومین شهر مهم این کشور پس از آستانه پایتخت محسوب می شود.

آگهی

آلماتی بزرگترین شهر قزاقستان و دومین شهر مهم این کشور پس از آستانه پایتخت محسوب می شود.

در این شهر رویدادهای فرهنگی و ورزشی زیادی برگزار می شود. آلماتی به مرکز توریستی قزاقستان تبدیل شده است.

پیست اسکی شیمبولک واقع در ۲۵ کیلومتری آلماتی اخیرا پذیرای جشنواره بین المللی ورزشهای کوهستانی بود. برگزاری این جشنواره موقعیت مناسبی بود برای بررسی چگونگی توسعه صنعت گردشگری در قزاقستان.

مدیر دفتر گردشگری آلماتی می گوید: «در تدوین همه پروژه ها رعایت معیارهای زیست محیطی در اولویت قرار دارد. در مرحله دوم رفاه ساکنان منطقه و گردشگران درنظر گرفته می شود. به همین خاطر برروی بخش زیرساخت ها سرمایه گذاری زیادی می شود، از بهترین کارشناسان دعوت می کنیم تا بیایند و تجربیاتشان را با ما در میان بگذارند.»

کارشناسان زیادی در این جشنواره شرکت کردند و آخرین روند و گرایشها برای بهبود تاسیسات زیربنایی جهت توسعه صنعت گردشگری کوهستانی معرفی شد.

اما چگونه می توان بین شتاب بخشیدن به فعالیتهای گردشگری و رعایت محیط زیست توازن برقرار کرد؟

فابریس سوساک، مدیر شرکت اپود، ارائه دهنده خدمات کارشناسی در بخش های معماری، شهرسازی و محیط زیست می گوید: «زمانی که ایده بازسازی و تغیر و تحول مطرح و در نظر داشتن معیارهای زیست محیطی بعنوان اولویت مطرح می شود، محل و اکوسیستم منطقه بررسی می شود. در ادامه، طرح اولیه با این اکوسیستم منطبق خواهد شد. بدین ترتیب تاثیرات سو برروی محیط زیست محدود و حتی از بین می رود.»

دالین حسن، خبرنگار یورونیوز می گوید: «گسترش گردشگری در آلماتی در اولویت قرار گرفته است. ورزشهای کوهستانی در این شهر برای مردم منطقه و گردشگران جاذبه زیادی دارد.»

ورزش پاراگلایدر و پرواز از ارتفاع ۳ هزار و ۲۰۰ متری یکی از بهترین شیوه ها برای لذت بردن از مناظر متنوع و در عین حال منحصر به فرد آلماتی است.

از سوی دیگر برگزاری رقابتهای صخره نوردی در طبیعت برای نوجوانان با هدف جلب مشارکت مردم منطقه صورت می گیرد. هدف دیگر هوشیار کردن جوانان نسبت به ارزشهای اساسی است که ورزش کردن دارد.

والریا لانکووا، چهار سالی می شود که صخره نوردی می کند. وی امیدوار است در این ورزش حرفه ای شود و در رقابتهای بزرگ شرکت کند. او می گوید: «این یک ورزش مخاطره آمیز است. برای شرکت در مسابقات به سراسر دنیا سفر می کنیم، این یک تجربه عالی است و برای سلامتی نیز مفید است.»

امسال منطقه مدو در نزدیکی آلماتی میزبان رقابتهای دوچرخه سواری با دوچرخه کوهستان بود. در این رقابتها ۴۳ رکابزن شرکت کردند.

کیریل کازانت سو، قهرمان محلی نسبت به پتانسیل بالای منطقه به خوبی واقف است. این منطقه باید به جذب ورزشکاران غیرحرفه ای ادامه دهد.

کیریل کازانت سو، دوچرخه سوار حرفه ای می گوید: «رقابتهای دوچرخه کوهستان توسعه یافته و هر سال که در آن شرکت می کنم می بینم که سطح رقابتها بالاتر رفته است. بعنوان یک دوچرخه سوار می دانم که جمهوری قزاقستان کارهای زیادی نه تنها برای دوچرخه سواری بلکه برای همه ورزشهایی که در فضای باز انجام می شود، کرده است.»

آلماتی پروژه و استراتژی توسعه صنعت گردشگری خود تا سال ۲۰۲۳ را به مرحله اجرا درآورده است. هدف اصلی از اجرای آن تبدیل این شهر به یکی از مقاصد اصلی گردشگری در آسیای مرکزی است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ژاپن چگونه از تخصص خود برای کمک به بهبود اوکراین استفاده می‌کند؟

صنعت پنبه ازبکستان پس از تحریم دوباره رونق گرفت

گربه‌ها و گوزن‌ها؛ یاوران گردشگری در مناطق دورافتادهٔ ژاپن