Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آنگولا؛ متنوع کردن اقتصاد برای کاهش وابستگی به نفت

آنگولا؛ متنوع کردن اقتصاد برای کاهش وابستگی به نفت
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

قسمت اول مجموعه زیر ذره بین به آنگولا اختصاص دارد.

آگهی

قسمت اول مجموعه زیر ذره بین به آنگولا اختصاص دارد. کشوری که به دنبال متنوع کردن اقتصاد کشور است. آنگولا می خواهد از وابستگی اش به نفت بکاهد و بوضوح در راه متنوع کردن اقتصاد توجه اش به توسعه زیرساخت هاست.

برای مثال در لائوکا در مرکز کشور آنها در حال ساخت سد بزرگی بر رودخانه کوانزا هستند. بزرگترین سدی که در حال حاضر در آفریقا در حال ساخت است و در چند روز آینده بخشی از آن راه اندازی می شود.

هلدر خورخه پدرو مهندس عمران می گوید: «قدرت سد لائوکا ۲۰۷۰ مگا وات است. این میزان برای شهری با ۸ میلیون جمعیت کافی است. لائوکا ظرفیت تولید انرژی کشور را دوبرابر می کند.»

سرمایه گذاری به مبلغ ۵ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار در سدی غول پیکر با ۱۵۶ متر ارتفاع و بیش از ۱۲۰۰ متر عرض. این سد تاثیر مستقیمی بر کل اقتصاد آنگولا دارد.

الیاس دانیل ایستوآو مدیر پروژه سد لائوکا می گوید: «این پروژه باعث میشود صنایع جدید ایجاد شود و آنها محصولاتشان با قیمت پایین تر تولید کنند زیرا از انرژی ارزان تر، مطمئن تر و تضمین شده برخوردار خواهند شد و نیاز به استفاده از منابع جایگزین مانند ژنراتور نخواهند داشت.»

اگر دسترسی به برق یکی از کلیدهای توسعه آنگولا باشد، تنوع زیستی فوق العاده این کشور نیز یکی دیگر از ثروت های آنهاست. یکی از مواردی که در این پروژه به آن توجه شده است.

هلدر خورخه پدرو می گوید: «ما احیای جنگل هایی که تخریب شده بود را آغاز کرده ایم که معادل ۷۰ زمین فوتبال است. علاوه بر این درجریان پر کردن مخزن سد، یکی از دغدغه های ما حفاظت از رودخانه برای حفظ تنوع زیستی بود تا حیات در امتداد رودخانه ادامه یابد.»

در چهار سال گذشته بیش از ۸ هزار نفر از ۱۸ استان مختلف آنگولا در این پروژه کار کرده اند. بسیاری از آنها اینجا به مدیر، نجار یا بنا تبدیل شده اند. ایده این بوده است که آنها با یادگیری در این پروژه بتوانند در پروژه های آینده کار کنند. پروژه ساخت سد بزرگتری که در ۳۰ کیلومتری اینجا بنا خواهد شد.

پروژه بزرگ دیگر در حال ساخت در آنگولا، فرودگاه جدید و بسیار بزرگی است که پیرامونش را منطقه بزرگ اقتصادی، یک شهر جدید و مرکز همایش ها گرفته است.

این پروژه، بزرگترین از نوع خودش است که تاکنون در آنگولا ساخته می شود. حدود ۳.۸ میلیارد دلار در این پروژه سرمایه گذاری شده است. نخستین هواپیما در پایان سال ۲۰۱۸ که این پروژه تکمیل می شود از این فرودگاه به پرواز در خواهد آمد البته بعد از مجموع تست هایی که برای چنین فرودگاهی لازم است.

این فرودگاه قادر خواهد بود پذیرای غول پیکرترین هواپیماها همچون ایرباس «ای۳۸۰» باشد و به آخرین فن آوری های ماهواری برای کنترل ترافیک هوایی مجهز خواهد شد.

هدف ساختن این فرودگاه جذب شرکت های هواپیمایی جدید بین المللی، تقویت استراتژی توسعه یک مرکز آفریقایی و ۵ برابر کردن ظرفیت فرودگاهی لوآندا پایتخت آنگولا است.

دیوگنس سیلوا مدیر شرکت فرودگاهی و ناوبری هوایی آنگولا می گوید: «ما با این پروژه ظرفیت فرودگاهی مان از ۳ میلیون مسافر در سال به ۱۵ میلیون مسافر در سال افزایش خواهد یافت. قصد ما قرار دادن این فرودگاه بین ۳ فرودگاه اصلی در بین کشورهای جنوب صحرای آفریقا در رقابت با لاگوس و آفریقای جنوبی است.»

جنبه های زیست محیطی نیز به شکل جدی در نظر گرفته شده است. مثلا هواپیماهایی که در این فرودگاه فرود خواهند آمد دیگر نیاز ندارند مانند فرودگاه فعلی روی شهر دور بزنند تا در موقعیت مناسب برای فرود قرار گیرند.

از نظر تاثیر اقتصادی، این پروژه ۱۶ میلیارد دلار گردش مالی در سال ایجاد می کند و باعث ایجاد مشاغل جدید خواهد شد.

دیوگنس سیلوا می افزاید: «در پیرامون پروژه فرودگاه حدود ۱۷۰ هزار شغل ایجاد خواهد شد. هیچ چیزی جز این پروژه نمی تواند چنین تاثیر مهم اقتصادی روی آینده لوآندا و البته در کل آنگولا داشته باشد.»

جاده های جدید و خطوط راه آهن و شهرهای جدیدی در سالهای اخیر در آنگولا ساخته شده است. بدون تردید توسعه زیرساخت ها کلید تحول اقتصادی آنگولا است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ژاپن چگونه از تخصص خود برای کمک به بهبود اوکراین استفاده می‌کند؟

صنعت پنبه ازبکستان پس از تحریم دوباره رونق گرفت

گربه‌ها و گوزن‌ها؛ یاوران گردشگری در مناطق دورافتادهٔ ژاپن