Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

چالشهای اروپا برای توازن عرضه و تقاضای نیروی کار در عصر دیجیتال

چالشهای اروپا برای توازن عرضه و تقاضای نیروی کار در عصر دیجیتال
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

اغلب ما به فناوریهای روز معتادیم، چون کارهای زندگی را ساده تر می کند. اما سرعت پیشرفت فناوریهای روز بر نحوه زند

استفاده از فناوریهای پیشرفته در جهانی که به سرعت در حال حرکت رو به جلو است، زندگی ما را ساده تر می کنند. خودکارسازی یا روباتیزه کردن، تولید کالاها و محصولات را ارزان تر و ساده تر می کند. اما پرسش مهمی هم مطرح می شود: آیا قرار است روباتها همه کارهای ما را انجام بدهند، بعنوان انسانهایی که در جامعه و در اقتصاد نقش دارند، چه جایگاهی خواهیم داشت؟

از آغاز انقلاب صنعتی در قرن هجدهم تا کنون نحوه کار ما، در حال ارتقا و پیشرفت مداوم بوده است. در ابتدا، نسبت به از میان رفتن مشاغل هراس وجود داشت. اما خودکارسازی و تولید انبوه با افزایش تقاضای جهانی همراه شد. در نتیجه مشاغل زیادی به وجود آمد که باعث بالارفتن سطح زندگی «طبقه متوسط» شد.

امروز اما با چهارمین مرحله انقلاب صنعتی روبرو هستیم و همه چیز بستگی به این دارد که ما چطور برای گام برداشتن به جلو، ترسهایمان را کنار بگذاریم.

خودکارسازی ۹ درصد مشاغل در کشورهای پیشرفته

از هر ده نفر شاغل در اروپا، هفت نفر برای انجام کارهایشان به مهارتهای دیجیتال نیاز دارند. در حالیکه از هر سه نفر، یک نفر از این مهارتها برخوردار نیست، ونیمی از اروپاییهای شاغل در کارهایی که به تخصص و مهارتهای کم نیاز دارد، اصلا از این فناوریها استفاده نمی کنند.

برای چهار میلیون نفر جوان اروپایی که یا بیکار هستند یا به کار نیمه وقت مشغولند کسب این مهارت ها و پر کردن شکاف موجود اهمیت زیادی دارد.

انتظار می رود ۹ درصد مشاغل در کشورهای پیشرفته (صنعتی) اتوماتیزه (خودکار) شود و از هر چهار شغل، یک شغل در اثر افزایش بهره وری حاصل از خودکارشدن دستگاها و روباتها، کاملاً دگرگون شود.

از سوی دیگر شرکتها برای استخدام افرادی که برای این مشاغل مهارتهای لازم را داشته باشند، با مشکل روبرو خواهند بود.

در مقایسه با کسانی که کار تمام وقت دارند، برای این دسته از مردم فرصت های کمتری برای کسب این مهارت ها پیش می آید. دستمزد ساعتی کسانی که مهارتهای دیجیتال ندارند، در مقایسه با کسانی که این مهارت ها را دارند، هشت درصد کمتر است.

در کشورهایی که در گذشته برای آموزش این مهارت ها سرمایه گذاری نکرده اند، خطر بیکاری در نتیجه ظهور فناوریهای جدید بیشتر است.

در هر انقلابی برنده و بازنده وجود دارد. در دنیای پس از انقلاب ادامه دار دیجیتال کسانی که مشغول به کارهای رده میانی هستند و کارشان عمدتاً تکرار اعمال مشخص است و به مهارت زیادی نیاز ندارد، شغلشان را از دست می دهند، اما برای بسیاری از افراد، فرصتهایی برای کسب مهارتهای جدید و کار در شغلهای رده های بالاتر ایجاد شده است.

آلمان برای دنیای دیجیتالی شغل جدید ایجاد می کند

فناوری فرصتهای بی شماری بوجود می آورد. آلمان دست به اقدام جدیدی زده است: دولت اجرای برنامه ای موسوم به «برنامه چهارم کار» را برای آینده بازار کار آغاز کرده است. این طرح ها شامل پیشنهادهایی درباره ساعت کار، پروفایل (مشخصات) مورد نیاز برای مشاغل، و برگزاری جلساتی درباره این واقعیت است که «تکنولوژی برای کسی صبر نمی کند.»

در حالیکه صحبت از دیجیتالیزه کردن و خودکارسازی و انقلاب چهارم است، طرح دولت، گفتگویی گسترده بین بازیگران صحنه را آغاز کرده است. موضوع این گفتگوها نیروی کار در دنیای آینده است: نیروی کاری که خواستار گزینه ها و انعطاف بیشتری است و دیگر ساعات کار از ۹ صبح تا ۵ عصر جوابگوی نیازهایش نیست.

اتوماسیون (خودکار سازی) همه جا دیده می شود، از جمله در کارخانه بزرگ خودروسازی آئودی در اینگلوشتات، واقع در شمال مونیخ.

در این کارخانه، هر سال حدود۶۰۰ هزار خودروی جدید تولید می شود و هزار روبات مختلف روی هر خودرو کار می کند. فناوری همچنان در حال پیشرفت است، دیجیتال شدن بیشتر، واقعیت مجازی، و چاپ سه بعدی با فلزات در راه است. ۴۴ هزار کارمند و کارگر در این جا کار می کنند، اما آئودی قصد ندارد تعداد پرسنل خود را کاهش دهد.

“Work 4.0”? In Germany, it's part of the “Digital Integrated Economy” and the Future of Work.#InnovationGermanyhttps://t.co/d21BoBuw0d

— German Embassy AUS (@GermanyInOz) October 6, 2016

انعطاف پذیری نیروی کار، ایجاد تعادل میان زندگی حرفه ای و شخصی

یوش هابرلاند، معاون منابع انسانی کارخانه آئودی می گوید: «در کیفیت کار تغییرات بزرگی صورت خواهد پذیرفت، اما در نهایت باز هم مثل امروز نیاز به کارگر و کارمند خواهیم داشت.»

استارت آپ «آرکولوس» سکوهای مستقلی طراحی کرده که بهره وری را در کارخانه افزایش خواهد داد. قطعه ها به تک تک ایستگاه های کار مختلف برده می شود. با این فناوری خط تولید سنتی کنار گذاشته خواهد شد.

مسئول «آرکولوس» می گوید: «تصور کنید که در مجموعه بزرگ فروشگاهی با ۵۰ مغازه مختلف هستید، در حالیکه برای روش معمول ساخت شما باید به هر کدام از این مغازه ها سر بزنید. اما رهیافت ما مثل این است که شما فقط به آن مغازه هایی می روید که چیزی لازم دارید و به این ترتیب کارتان خیلی زودتر تمام می شود.»

استراتژی (چهارم کار) در آلمان با نوعی «سازش اجتماعی» در سرتاسر صنایع هم سر و کار دارد. هدف این است که کارکنان و کارگران در زندگی خود تعادل بیشتری داشته باشند. از نظر معاون منابع انسانی آئودی این استراتژی برای کسب و کارش مناسب است و وفاداری کارکنان به شرکت را به همراه خواهد داشت.

وی می گوید: «مشاغل، بخصوص مشاغل دفتری همین الان هم کاملا دیجیتالی شده است. ما سیاستهای کار سیار را هم به اجرا در آورده ایم و می خواهیم ساعات کار و شیفتهای انعطاف پذیر را هم به آزمایش بگذاریم.»

از نظر پاتریک هیتمیر، کارشناس بازرگانی، این اقدامات تحولات بزرگی به همراه خواهد داشت. وی می گوید: «فکر نمی کنم همه آماده هستند. این دوره گذار به کندی پیش خواهد رفت. اما با پیشرفت فناوری آگاهی هم بیشتر می شود و دوران گذار شتاب خواهد گرفت. در این صورت شکل بازی عوض می شود.»

افزایش بهره وری در فناوری نتیجه ای واضح است. همه کارفرماها می خواهند مطمئن شوند که کارمندان آینده آنها مهارت های لازم را دارند. و با کمک راه حل اجتماعی همچنان برای آنها کار خواهند کرد.

Work 4.0: How Germany is shaping the future of work Silke Breimaier FES_GB</a> <a href="https://twitter.com/IPPR">IPPRhttps://t.co/ouWRrippUX

— LSE Business Review (@LSEforBusiness) March 22, 2017

آموزش نیروی کار جدید برای دنیای دیجیتال

کار ماریان تیسن، در کمیسیون اروپا رسیدگی به اشتغال، امور اجتماعی، و کارورزی برای نیروی کار است. بورونیوز با وی درباره آینده بازار کار در دنیای دیجیتال گفتگ. کرده است.

یورونیوز: چه مشاغل و چه حوزه هایی بیشتر از بقیه تحت تاثیر قرار گرفته اند و چه بر سر شاغلان قدیمی خواهد آمد؟

ماریان تیسن: «در حال حاضر در سرتاسر اتحادیه اروپا ۲۳۲ میلیون نفر شاغل هستند که رقم بی سابقه ای است. ۹۰ درصد از مشاغل در آینده، شغلهایی که امروز و فردا وجود دارند، نیاز به مهارتهای دیجیتال دارد. در حالیکه ۴۰ درصد از نیروی کار در اروپا از این مهارتها بی بهره اند. به همین دلیل کارهای زیادی باید انجام دهیم. از طرف دیگر میخواهیم که مردم مدت بیشتری در بازار کار بمانند، پس باید امکان را برایشان فراهم کنیم. ابتدا باید مهارتهای افراد را ارزیابی کرد. سپس باید دید مسیر درست برای پیشرفت تک تک آنها چیست. درآخر هم باید کاری کرد که توانایی های جدیدشان مستند شود و کارفرما از آن آگاه باشد و این امکان باید برای افرادی همسن و سال من هم فراهم باشد.»

یورونیوز: روبات ها و هوش مصنوعی، چنین چیزهایی باعث می شود که هراس از نابرابری اقتصادی بیشتر شود. چطور باید جلوی این نابرابری ها را گرفت؟

ماریان تیسن: «باید اطمینان پیدا کنیم آنها که کار می کنند از شرایط کارِ خوب بهره مند هستند. اما در این دوران جدید دیجیتال خیلی از مردم با استفاده از شبکه و چارچوب های نرم افزاری کار می کنند. آیا باید اینها را کارمند یا کارگر حساب کرد؟ چه کسی از حقوق آنها دفاع می کند؟ آیا شاغلان مستقل هستند و برای خودشان کار می کنند؟ معلوم نیست! باید مطمئن شویم که در سیستم های تأمین اجتماعی حضور داشته باشند؛ یعنی راهی باشد که در تأمین هزینه های سیستم سهم داشته باشند، و وقتی از شرایط استفاده از مزایا برخوردارند، این مزایا به آنها داده شود.»

یورونیوز: به نظرتان به چه نوع تغییرات ساختاری نیاز هست؟

ماریان تیسن: «برای استقرار آنچه من اسمش را ستون حقوق اجتماعی می گذارم آماده می شویم. اینها اصول و نکاتی ارزشمندی است که می تواند چارچوب مرجع ما باشد. بر اساس آن می توان عملکرد سیاست های اجتماعی و سیاست های بازار کار در هر کشور و همینطور در کل اتحادیه اروپا را سنجید.»

یورونیوز: مشکل کجاست و چطور باید بر این مشکل فائق آمد؟

ماریان تیسن: «من هم کارمند هستم و هم کارفرما، چون شغل مستقل دارم. هر کس می داند که کجا هست و به کدام بخش تعلق دارد. باید جایگاه خود را درست تعریف کنیم و در سیستم تامین اجتماعی و در سیستم اقتصادیمان جای مناسبی برایش پیدا کنیم. این کار نیاز به سازماندهی مجدد ساختارها در کشورهای عضو اتحادیه اروپا دارد و ما هم در اتحادیه می توانیم به این سازماندهی مجدد کمک کنیم.»

یورونیوز: زحمت و سختی های لازم برای رویارویی با آینده بر دوش چه کسی است؟ بر دوش تک تک ما یا دولت ها یا سیاستگذارها یا کارفرماها؟

ماریان تیسن: «ما نسبت به همه مسئولیم. باید خود را تطبیق دهیم و مسئولیت خودمان را هم بپذیریم اما این سیاستمدارها هستند که باید محیطی را به وجود آورند که این مسئولیت پذیری ممکن شود.»

With the fast development of new techologies,we need to help people master digital skills:this is one of the priorities of our Skills Agenda pic.twitter.com/bRgF1u8wqe

— Valdis Dombrovskis (@VDombrovskis) March 23, 2017

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دولت بلژیک به زودی طرح «چهار روز کار در هفته» را نهایی خواهد کرد

بحران یونان؛ چالش ها و راه حل های دولت برای ثبات و رشد اقتصادی

بنگاه‌های تجاری، برندگان تقویت طرح صندوق سرمایه‌گذاری راهبردی اروپا؟