Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

دولت بلژیک به زودی طرح «چهار روز کار در هفته» را نهایی خواهد کرد

Brussels
Brussels Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مطالعات نشان داده است که اجرای آزمایشی «هفته کار چهار روزه» در ایسلند باعث کاهش استرس نیروی کار شده، خطر فرسودگی شغلی را کاهش داده و هیچ تاثیری منفی بر بهره وری یا ارائه خدمات نداشته است.

آگهی

دولت بلژیک قصد دارد به زودی با انتشار بیانیه‌ای، طرح خود درباره رسمی شدن «چهار روز کار در هفته» را اعلام عمومی کند؛ این خبر از سوی یکی از سخنگویان دولت در جریان گفتگو با یورونیوز اعلام شد.

پی‌یر‌-ایو درمانه سخنگوی وزیر اقتصاد و کار بلژیک به یورونیوز گفت که پیشنهاد کاهش روزهای کاری در بلژیک، به عنوان بخشی از برنامه وسیع‌تر دولت برای اصلاح بازار کار، در حال حاضر در کابینه مورد بحث و بررسی است و تا دوشنبه آینده وضوح بیشتری درباره این طرح خواهیم داشت.

به گفته او هفته کاری «چهار روزه» محور اساسی پیشنهاد دولت است بویژه آنکه شیوع ویروس کرونا تغییرات مهمی را در شرایط کاری بسیاری از مردم بوجود آورده است. با این وجود تاکید کرد که حتی در چارچوب پیشنهاد «چهار روز کار در هفته» نیز مردم از لحاظ تعداد ساعات کار در هفته، به همان اندازۀ گذشته کار خواهند کرد.

به این ترتیب کارکنان بخش‌های مختلف به جای پنج روز کار در هفته، چهار روز کاری طولانی‌تر خواهند داشت تا ساعات کاری موظف خود (حدود ۳۸ تا ۴۰ ساعت در هفته) را پر کنند.

پس از نهایی شدن این طرح، دولت فدرال بلژیک با همکاری نمایندگان صنایع و اتحادیه‌های تجاری، کار بررسی جزئیات این طرح را آغاز خواهد کرد و به گفته سخنگو، این پروسۀ اداری دست‌کم شش ماه به طول خواهد کشید تا روند تبدیل آن به قانون طی شود.

با این وجود او تاکید کرد که دولت قصد ندارد «هفته کاری چهار روزه» را اجباری کند.

این پیشنهاد با انتقاداتی نیز روبروست. از جمله ویل استرانگ، مدیر اتاق فکر بریتانیایی Autonomy همزمان با حمایت از هفته کاری کوتاهتر، خواستار کاهش ساعات کاری نیروی کار نیز شده است و آن را یک عامل مهم برای حفظ سلامت نیروی کار می‌داند.

او درباره طرح دولت بلژیک می‌گوید: «طرح بروکسل عبارت است از یک هفته کاری فشرده و نه کوتاهتر. اقدامی که باعث خواهد شد نیروی کار از امتیازات کمتری برای حفظ سلامت خود برخوردار شوند. این کار همچنین باعث کاهش بهره وری خواهد شد زیرا باعث خستگی نیروی کار می‌شود.»

با این وجود گزارش رسانه‌های داخلی بلژیک حاکی از آن است که همه احزاب دخیل در دولت از این طرح حمایت می‌کنند.

در صورت قانونی شدن طرح دولت، بلژیک نیز به دو کشور اروپایی اسپانیا و ایسلند خواهد پیوست که طرح «چهار روز کار در هفته» را به آزمایش گذاشتند.

مطالعات نشان داده است که اجرای آزمایشی «هفته کار چهار روزه» در ایسلند باعث کاهش استرس نیروی کار شده، خطر فرسودگی شغلی را کاهش داده و هیچ تاثیری منفی بر بهره وری یا ارائه خدمات نداشته است.

نیروی کار شرکت کننده در این پژوهش‌ها همچنین اعلام کرده‌اند که «چهار روز کار در هفته» یک تاثیر مثبت قوی روی حفظ تعادل میان کار و زندگی آنها گذاشته است. از جمله اینکه آنها توانسته‌اند زمان بیشتری را صرف فرزندان خود کنند و مردان (دگر جنس‌گرا) نیز در کارهای خانه مشارکت بیشتری داشته‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هفته کاری چهار روزه؛ کدام کشورها آن را پذیرفته‌اند؟

کاهش ساعت کاری شرکت‌ها؛ رویای چهار روز کار در هفته محقق می‌شود؟

چالشهای اروپا برای توازن عرضه و تقاضای نیروی کار در عصر دیجیتال