Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

احتمال خروج یونان از اتحادیه اروپا؛ وام دهندگان بین المللی در پی چاره

احتمال خروج یونان از اتحادیه اروپا؛ وام دهندگان بین المللی در پی چاره
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

پس از ماهها توقف هر بحث و گفتگویی، یونان بار دیگر در مرکز توجه وام دهندگان بین المللی قرار گرفت.

آگهی

پس از ماهها توقف هر بحث و گفتگویی، یونان بار دیگر در مرکز توجه وام دهندگان بین المللی قرار گرفت.

در زمانی که انتخابات هلند، فرانسه و آلمان در پیش است، منطقه پولی یورو و صندوق بین المللی پول در تلاشند تا به توافق جدیدی در زمینه یونان دست یابند.

کمتر از یک هفته از سفر پیر مسکوویسی، کمیسر اروپا در امور اقتصادی و مالی به آتن و دیدار او با الکسیس سیپراس، نخست وزیر یونان نمی گذرد.

در این سفر پیر مسکوویسی به الکسیس سیپراس که اکنون هم حمایت مردم یونان و هم حمایت اعضای حزب خود را از دست داده است، گفت: «باید برای مردم یونان در پایان این تونل ریاضت اقتصادی، روشنایی وجود داشته باشد؛ مردمی که من آنها را بخوبی می شناسم و با این کشور احساس دوستی می کنم. ما از ریاضت حمایت نمی کنیم و هیچ نهادی نیز نباید مدافع ریاضت اقتصادی باشد اما باید مجموعه متعادلی از اصلاحات به اجرا گذاشته شود.»

آتن باید تا ماه ژوئیه بیش از ۷ میلیارد یورو از بدهی اش را پرداخت کند.

سومین بسته کمک در ازای اصلاحات نیز در ماه ژوئیه پرداخت می شود. در مجموع برای سالهای ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ میلادی روی پرداخت مجموعه کمکهایی به ارزش ۸۶ میلیارد یورو توافق شده بود.

صندوق بین المللی پول بارها اعلام کرده است که شک دارد توافق اتحادیه اروپا و یونان با هدف رسیدن به مازاد اولیه ۳.۵ درصد عملی شود و بر این اساس مازاد اولیه ۱.۵ درصد را که کمتر بلند پروازانه است، پیشنهاد کرده است.

یونان از سال ۲۰۱۰ میلادی و دریافت اولین بسته کمک مالی رابطه چندان خوبی با صندوق بین المللی پول ندارد زیرا این صندوق در مقایسه با شرکای اروپایی در مقابل موضوع کاهش بدهی ها مقاوم تر است.

در آخرین توافق یونان و اتحادیه اروپا تاکید شده است که بدهی این کشور که ۱۸۰ درصد تولید ناخالص داخلی است، باید کاهش یابد و یونان باید بداند که هیچ برنامه ای برای کاهش میزان بدهی از سوی اتحادیه اروپا نیز وجود نخواهد داشت.

صندوق بین المللی پول که نقش محوری در دو برنامه کمک پیشین داشته است همچنان سهم مالی خود را برای پیاده سازی برنامه اصلاحات مالی دولت یونان پرداخت خواهد کرد اما یونان در حال حاضر کشوری بشدت آسیب پذیر است که یک سوم از جمعیتش را فقر تهدید می کند که بالاترین میزان فقر در اتحادیه اروپا است.

آندریاس پوتاکیس، دادآور (آمبودزمان) یونان می گوید: «این یکی از ویژگی های بحران اقتصادی است که هم به فقیرترین بخش جامعه ضربه می زند و هم به طبقه متوسط و حتی طبقه متوسط به بالا.»

بن بست کنونی در وضعیتی بوجود آمده است که هر روز صداهای بیشتری از جمله در یونان مبنی بر تمایل به خروج از منطقه پولی یورو شنیده می شود.

یک تحلیلگر بازار در آلمان می گوید: «این کشور هیچ سودی از حضور در منطقه پولی یورو نبرده است و همه این را می دانند. این کشور باید بتواند از این بدهی ها رهایی یابد. اما در فضای سیاسی کنونی، کاهش بدهی ها آنهم در سالی که در آلمان انتخاب برگزار می شود عملی نخواهد شد و این احتمال خروج یونان از اتحادیه اروپا را افزایش می دهد. در وضعیتی که اتحادیه اروپا دچار ضعف است، “گرکزیت” (Grexit) می تواند اولین مرحله از یک دومینو برای شروع سقوط باشد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

موافقت یونان با اجرای برنامه های اصلاحی بیشتر بدون اعمال تدابیر ریاضت اقتصادی

کسب و کارهای اروپایی از انتخابات اتحادیه اروپا چه انتظاری دارند؟

نرخ تورم در حوزه پولی یورو «به‌طور غیرمنتظره» کاهش یافت