Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

صندوقهای سرمایه گذاری اروپا و تشویق سرمایه گذاران بخش خصوصی

صندوقهای سرمایه گذاری اروپا و تشویق سرمایه گذاران بخش خصوصی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

اوضاع اقتصادی نامطمئن، به وضعیت عادی اقتصادی در اروپا تبدیل شده است.

اوضاع اقتصادی نامطمئن، به وضعیت عادی اقتصادی در اروپا تبدیل شده است. ترکیب کمک های دولتی از بودجه اتحادیه اروپا با طرح سرمایه گذاری برای پروژه هایی در سرتاسر اروپا، یکی از راههایی است که برای خلق محیط مناسب و مطمئن برای سرمایه گذاری پیشنهاد می شود. آیا ترکیب منابع مالی از بودجه دولتی می تواند در شرایط کنونی سرمایه گذاری خصوصی و تعداد مشاغل را افزایش دهد؟ کمیسر امور منطقه ای اروپا می گوید که صندوقهای ساختاری سرمایه گذاری و صندوق سرمایه گذاری راهبردی برای دوره شش ساله ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۰ بیش از ۶۰۰ میلیارد یورو در این مدت برای ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا در اختیار دارند.

وضعیت اقتصادی نامطمئن در اروپا تبدیل به امری عادی شده است. “اتحادیه اروپا صندوقهای سرمایه گذاری ساختاری و صندوق سرمایه گذاری راهبردی را برای جلب اطمینان سرمایه گذارانی که از ریسک فرار می کنند به راه انداخت.

صندوق سرمایه گذاری راهبردی اروپا و صندوقهای ساختاری سرمایه گذاری در اروپا با هم، بودجه طرحهایی را فراهم می کنند که ریسک سرمایه گذاری در آنها بیشتر است. از آنجایی که اتحادیه اروپا قسمت عمده ای از ریسک سرمایه گذاری را متقبل می شود، سرمایه گذاران بخش خصوصی تشویق می شوند وارد معرکه بشوند. ابتدا ببینیم این دو برنامه چگونه با طرحهای اقتصادی در سطح ملی کار می کنند.

صندوقهای ساختاری سرمایه گذاری در اروپا و صندوق سرمایه گذاری راهبردی؟

باب برای پروژه اش نیاز به پول دارد و دست به دامن مقامات دولتی کشورش می شود. آنها پروژه باب را بررسی می کنند تا ببیند آیا طرح او با طرحهای ملی برای صنعت یا رشد اقتصادی در مناطق خاص مطابقت دارد یا نه.

دولت می تواند طرح اقتصادی ملی اش را همراه با بسیاری پروژه ها مانند پروژه باب به اتحادیه اروپا عرضه کند و از کمک صندوقهای ساختاری سرمایه گذاری اروپا بهره مند شود.

اتحادیه اروپا یارانه ای معادل ۴۵۴ میلیارد یورو، برای دوره شش ساله از ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۰ به پنج صندوق تحت پوشش صندوق سرمایه گذاری ساختاری اروپا اختصاص داده است تا کشورها بتوانند کمبودهای سرمایه گذاری بخش دولتی را جبران کنند.

مقامات دولتی کشورهای عضو اتحادیه اروپا بطور مشترک این بودجه را که قرار است صرف پروژه های ملی مثل پروژه باب بشود، مدیریت می کنند.

علاوه بر کمک مالی اتحادیه اروپا، یارانه های دولتی هم به اجرای طرحهای مختلف اختصاص می یابد.

صندوق دومی هم وجود دارد که اسمش صندوق سرمایه گذاری راهبردی است که به پروژه های منفرد مثل پروژه باب وام می دهد. اما این وام ربطی به یارانه دولتی ندارد.

باب باید مستقیما به صندوق سرمایه گذاری راهبردی مراجعه کند و برای برخورداری از کمک مالی این صندوق، باید شرایط خاصی را برآورده کند.

صندوق سرمایه گذاری راهبردی پشتوانه مالی اجرای طرح باب را فراهم می کند و به کسانی مثل او کمک می کند اطمینان سرمایه گذاران بخش خصوصی را جلب کنند.

عملکرد طرح سرمایه گذاری اروپا در سال ۲۰۱۵ میلادی را در این اینجا ببینید.

دستاوردهای صندوق سرمایه گذاری راهبردی اروپا برای رشد اقتصادی اروپا را در این اینجا ببینید.

گفتگو با کمیسر امور منطقه ای و کمیسر اروپا در اشتغال، رشد اقتصادی و رقابت پذیری

یورونیوز: صندوقهای ساختاری و صندوق سرمایه گذاری راهبردی اروپا تا کنون چگونه موفق به اشتغالزایی شده اند؟

کورینا کرتو، کمیسر اروپا در امور منطقه ای می گوید: «از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۳ موفق شدیم با این صندوقها، بطور مستقیم، بیش از یک میلیون شغل ایجاد کنیم. البته اگر صحبت از اشتغالزایی غیر مستقیم باشد می توان گفت، طی این دوران، دو یا سه برابر این میزان فرصت شغلی و بیش از ۴۰ هزار شرکت تجاری کوچک و متوسط بوجود آمده است. الان هم می خواهیم تاثیر این صندوقها را برای دوره شش ساله ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۰ به حداکثر برسانیم. بیش از ۶۰۰ میلیارد یورو در این مدت برای ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا در این صندوقها در اختیار داریم.»

یورکی کاتاینن کمیسر اروپایی مشاغل، رشد و سرمایه گذاری می گوید: « زمانیکه صندوق سرمایه گذاری راهبردی را به راه انداختیم، هدفمان این بود که این صندوق منجر به ایجاد یک میلیون و ۳۰۰ هزار شغل جدید بشود. به گفته سازمان جهانی کار، این برنامه در نهایت دو میلیون و یکصد هزار شغل جدید ایجاد می کند.»

یورونیوز: بسیار خوب، با توجه به این توضیحات به سراغ یک کارشناس برویم و نظر او را بپرسیم. سوال اول را گرگوری کلایز، از اندیشکده «بروگل» کرده است. او می پرسد: «با توجه به اهداف مختلف، و توزیع متفاوت جغرافیایی چرا صندوقهای منطقه ای و صندوق سرمایه گذاری راهبردی باید با هم ترکیب بشوند. لطفا در این باره توضیح بدهید.»

کورینا کرتو:«درست است که مقررات متفاوت است. پس از تجدید نظر و در چارچوب مالی چند ساله، تغییراتی را اعمال کرده ایم تا راحتتر بتوان این قوانین را با هم ترکیب کرد. قصد داریم برای بعد از سال ۲۰۲۰ میلادی باز هم ساز و کار را ساده تر کنیم.»

یورکی کاتاینن: «همه می دانند که در اقتصاد یونان شرکتهای تجاری کوچک و متوسط و صنعت گردشگری نقش محوری دارند. اما بانکها قادر نیستند منابع مالی مورد نیاز کسب و کارهای کوچک و متوسط را تامین کنند چون خودشان با مشکلات زیادی برای وام دست به گریبانند. ما می توانیم پلتفورمهای سرمایه گذاری برای صنعت گردشگری در یونان فراهم کنیم. سرمایه مورد نیاز را صندوقهای ساختاری تامین می کنند و صندوق سرمایه گذاری راهبردی هم می تواند برای طولانی مدت، سرمایه در اختیار این بخش قرار بدهد و وام ارزانی برای شرکتهای تجاری کوچک و متوسط دست و پا شود.»

یورونیوز: به نظر شما مشکلی در همکاری وجود دارد؟

یورکی کاتاینن: «باید بتوان بر اساس حس مشترک، منابع مالی مختلف را با هم ترکیب کرد.»

کورینا کرتو: «البته باید به دراز مدت فکر کرد اما وقتی ریسک زیاد است، برای سرمایه گذار خیلی بهتر خواهد بود که هم صندوق سرمایه گذاری راهبردی حضور داشته باشد هم سیاست همبستگی و هم سرمایه گذاران خصوصی. این تضمینی خواهد بود که پروژه مورد نظر وضعیت قوی و مستحکمی دارد.»

یورونیوز: آیا در پروژه هایی که منابعش از صندوق های ساختاری تامین می شود، مثل دانشگاه ها، شاهد کاهش بودجه خواهیم بود؟

کورینا کرتو: «اولویت ما در سرمایه گذاری، تحقیقات و نوآوری و فناوریهای دیجیتال است. کار روی زیرساخت ها را کند تر خواهیم کرد. بخصوص می دانم که این نیاز در اروپای مرکزی و شرقی وجود دارد زیرا ارتباط بسیار مهم است و باید میزان نوآوری در این مناطق را همگام با بقیه اروپا نگه داریم.»

یورکی کاتاینن: «اگر بخواهم شرط بندی کنم خواهم گفت که بخش اعظم صندوق های ساختاری در آینده همچنان روش پشتوانه مالی را حفظ خواهند کرد. اما در عین حال شرط خواهم بست که تعداد ابزارهای مالی افزایش خواهد یافت، چون گاهی بهتر است که از منابع اتحادیه اروپا یا منابع دولتی استفاده شود.»

ماتیاس دالس از بخش تحقیقات اقتصادی اروپا می پرسد: «آیا دیدگاه درازمدت برای تمدید صندوق سرمایه گذاری راهبردی، پس از سال ۲۰۲۰ میلادی وجود دارد. مثلا در گزارش روسای پنج نهاد اصلی اروپا، (رییس کمیسیون اروپا، رییس منطقه پولی یورو، رییس یوروگروپ، رییس بانک مرکزی اروپا و رییس پارلمان اروپا) استدلال شده است که می توان صندوق سرمایه گذاری راهبردی را به مکانیسمی برای ثبات در منطقه یورو تبدیل کرد. به نظر شما این کار شدنی است؟»

یورکی کاتاینن: «صندوق سرمایه گذاری راهبردی بهینه نیست. اهرمهای تعادل در اقتصاد کشورهای عضو، مثل بیمه بیکاری عمل می کند. وقتی نرخ بیکاری بالا برود، نقش یارانه ها بیشتر می شود. به عبارت دیگر کمک می شود اوضاع به حالت پایدار برسد. تا حدی می توان دید که صندوق سرمایه گذاری راهبردی تبدیل به ابزار دائمی برای کشورهای عضو اتحادیه شود، می تواند در کشورهای کمتر پیشرفته هم برای رفع مشکلات بازار به کار بیاید. نمی خواهم در باره نقش این صندوق اغراق کنم، اما می توان در آینده نقشی برای آن به صورت اهرم ثبات متصور شد.»

یورونیوز: شرایط سرمایه گذاری در اروپا در سال ۲۰۱۷ چه خواهد بود؟

یورکی کاتاینن: «هر نوع عدم اطمینان که از بیرون اروپا و حتی گاهی از درون اروپا برای سرمایه گذاری حکم سم را دارد. بنابراین می خواهیم بر اهمیت اقتصادی جهانی که قاعده مند است تاکید کنیم. تجارت قاعده مند جهانی راه اقتصاد جهانی را هموار می کند و برای بهبود فضا برای سرمایه گذاری لازم است، این چیزی است که طرفدارش هستیم.»

کورینا کرتو: «فکر می کنم همانطور که یورکی می گوید با این دستاوردهایمان، اتحادیه اروپا همچنان یکی از بازیگران اصلی صحنه اقتصاد جهانی باقی خواهد ماند.»

Can combined firepower of #Esif & #Efsi actually close the #InvestEU gap? CorinaCretuEU</a> & <a href="https://twitter.com/jyrkikatainen">jyrkikatainen argue yes pic.twitter.com/2IdupGWCKC

— Maithreyi (@maithreyi_s) January 31, 2017

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کمک بانک سرمایه‌گذاری اروپا به کسب و کارهای کوچک در گرجستان

بحران یونان؛ چالش ها و راه حل های دولت برای ثبات و رشد اقتصادی

بنگاه‌های تجاری، برندگان تقویت طرح صندوق سرمایه‌گذاری راهبردی اروپا؟