دعوا در حزب محافظه کار بریتانیا برسر «مالیات نواربهداشتی»

دعوا در حزب محافظه کار بریتانیا برسر «مالیات نواربهداشتی»
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا مدعی شده که در توافقی با همتایان اروپایی خود، برای قطع مالیات بر محصولات بهداشتی پیروز شده است. وی می گوید که رهبران

آگهی

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا مدعی شده که در توافقی با همتایان اروپایی خود، برای قطع مالیات بر محصولات بهداشتی پیروز شده است. وی می گوید که رهبران ۲۸ کشور اتحادیه اروپا از قصد بروکسل برای برداشتن این مالیات که «مالیات بر نواربهداشتی» لقب گرفته، استقبال کرده اند.

با وجود اطمینان آقای کامرون، نمایندگان حزب محافظه کار که از کمپین خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا حمایت می کنند، معتقدند که این توافق می تواند در پارلمان اروپا وتو شود یا تحت تاثیر اصلاحیه پیشنهادی حزب کارگر در این باره قرار گیرد.

به نظر می رسد این گروه از نمایندگان محافظه کار مجلس عهد کرده اند که همراه با همتایان خود در حزب کارگر، دولت را در ماجرای مالیات اتحادیه اروپا بر محصولات بهداشتی و صفحه های خورشیدی شکست دهند.

«مالیات بر نواربهداشتی» یا مالیات بر ارزش افزوده ۵ درصدی اتحادیه اروپا بر محصولات بهداشتی زنانه، خشم اعضای حزب محافظه کار بریتانیا را چنان برانگیخته که آنها از اصلاحیه حزب کارگر که خواستار برداشته شدن آن بود، حمایت کردند.

این واکنشها سرآغاز دعوای دیگری میان نمایندگان حزب محافظه کار شده است که قرار بود در آستانه همه پرسی برای خروج یا عدم خروج این کشور از اتحادیه اروپا، تنشهای درون حزبی را به حداقل برسانند.

روز چهارشنبه جورج ازبورن وزیر امور مالی و خزانه داری بریتانیا گفته بود که درآمد ۱۲ میلیون پوندی حاصل از مالیات بر نواربهداشتی، به سازمانهای خیریه زنان مانند سازمان مراقبت از سرطان پستان داده خواهد شد.

بسیاری از فعالان حقوق زنان معتقدند که این مالیات بر ارزش افزوده بر محصولات بهداشتی بیش از همه به ضرر زنان است که ۵۱ درصد جمعیت اتحادیه اروپا را تشکیل می دهد، مالیاتی که در برخی از کشورهای این اتحادیه مانند مجارستان به ۲۷ درصد می رسد.

به اعتقاد فعالان کمپین هایی که برای قطع «مالیات بر نواربهداشتی» فعالیت می کنند، محصولی که زنان حدود ۳۰ سال از عمر خود باید بطور ماهانه از آن استفاده کنند، جزو نیازهای اساسی آنان است و نباید شامل مالیات شود.

کارزار شکل گرفته در کانادا توسط فعالان حقوق زنان برای حذف این مالیات، با حمایت دولت این کشور همراه شد و نهایتا کانادا در ماه ژوئن سال ۲۰۱۵ این مالیات برداشت.

درحال حاضر علاوه بر کانادا، «مالیات بر نواربهداشتی» در ایران نیز همچون کشورهای ایرلند و لبنان صفر است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جزایر قناری، اروپا را به حذف مالیات بر ارزش افزوده «نوار بهداشتی» فراخواند

نرخ تورم در حوزه پولی یورو «به‌طور غیرمنتظره» کاهش یافت

چرا شمار زنان شاغل و جویای کار در اروپا بیش از آمریکای شمالی است؟