Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اهمیت مدیریت زیست محیطی برای کارآفرینان در اروپا

اهمیت مدیریت زیست محیطی برای کارآفرینان در اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews با استفاده از  Produced by Serge Rombi
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

چگونه می توان ضایعات را به مواد اولیه تبدیل کرد؟ اقتصاد مدور و سازگار با محیط زیست چه فرصتهایی برای کارآفرینان فراهم می کند؟ تبدیل ضایعات به مواد

چگونه می توان ضایعات را به مواد اولیه تبدیل کرد؟ اقتصاد مدور و سازگار با محیط زیست چه فرصتهایی برای کارآفرینان فراهم می کند؟

تبدیل ضایعات به مواد اولیه، اساس اقتصاد مدور و در عین حال فرصتی مناسب برای کسب و کارهای کوچک است. سیستم اروپایی مدیریت محیط زیست ابزاری است برای مدیریت فرآیند تولید و خدمات به شکلی که به محیط زیست آسیب نرسد.

اقتصاد مدور و مدیریت زیست محیطی

  • ممیزی مدیریت زیست محیطی، ابزاری است برای مدیریت تأثیرات زیست محیطی فرآیند تولید، که به سازمانها و شرکت های تجاری کمک می کند عملکردشان را در ارتباط با محیط زیست بهتر کنند و بازدهی کارشان را بالا ببرند
  • این سیستم در کار نظارت بر فرآیندهای تولید و بهتر کردن آنها، افزایش بازدهی در بهره گیری از منابع و مدیریت مواد زائد و همچنین یافتن فرصت های تجاری جدید به این سازمان ها کمک می کند
  • از سال ۲۰۰۵ تاکنون جوایز “ممیزی مدیریت زیست محیطی” به شرکتهای تعلق می گیرد که در زمینه محیط زیست و نوآوری های زیست محیطی فعالیت کرده اند
  • کمیسیون اروپا برای افزایش سرمایه گذاری و کاهش مقررات دست و پا گیر و حمایت از نوآوری مجموعه اقدامات جدیدی در «اقتصاد مدور» (اقتصاد سازگار با محیط زیست) را در سال ۲۰۱۵ به جریان انداخته است

لینکهای مفید

آلکسیا اکوموپولو، از این سیستم اروپایی، در این باره می گوید: «این ابزار به شما کمک می کند تولید مواد زائد را به حداقل برسانید، مصرف انرژی را کاهش کنید و از منابع به شکلی پربازده استفاده کنید.»

در کالاماتا در جنوب یونان با نمونه ای از این نوآوری های سازگار با محیط زیست آشنا می شویم.شهر کالاماتا، را شهر درختان زیتون می نامند. این شهر در جنوب یونان شهرتش را در دنیا مدیون تولید روغن زیتون است. اینجا در این شهر، در دهه هفتاد میلادی، ایده ای فوق العاده عالی به ذهن کلیمیس لیمنتدیس رسید که هسته های دورریخته ی زیتون را می توان برای سوخت کوره آهک پزی شرکت ساختمانیش، و پس از آن پودر سوخته شده را از نو برای تولید زغال باربکیو به کار برد. امروز دیمیترا، نوه او شرکت را همراه با مادر و خواهرش مدیریت می کند.

د،یمیترا مدیر کل فروش شرکت “کلیمیس” می گوید: «محصول ما نوعی زغال سازگار با محیط زیست است. هیچ افزوده شیمیایی ندارد و در مقایسه با زغال چوب حرارت بیشتر و ۳۰ درصد هم کمتر مونوکسید کربن تولید می کند.»

این طرح ۱۵ سال پیش نهایی شد و باعث شده فعالیت این شرکت خانوادگی واقعا تقویت شود. در این شرکت به شکل شبانه روزی ۱۲ نفرکار می کنند.

دیمیترا کلیمیس می گوید: «فروش زغال ۵۰ درصد مبادلات بازرگانی ما را تشکیل می دهد. علاوه بر فروش در یونان، محصولاتمان را به آلمان هم صادر می کنیم و چند روز دیگر اولین محموله مان برای ارسال به کانادا آماده خواهد شد.»

موفقیت شرکت “ کلیمیس” به دلیل استفاده از ابزار مدیریتی کمیسیون اروپا موسوم به «ممیزی مدیریت زیست محیطی» است. شرکت به این ترتیب توانسته است برای برنامه های مدیریتی و نوآوریهای زیست محیطی اش تبلیغ کند. شرکت “کلیمیس” دو جایزه مدیریت محیط زیست دریافت کرده است.

دیمیترا کلیمیس می گوید: «طی سی سال گذشته کار ما در ارتباط با حفظ محیط زیست به تأیید این “ابزار مدیریتی” رسید. در اروپا ما را می شناسند و جایزه مربوط به مدیریت زیست محیطی را دریافت کرده ایم. اعتماد مشتریها نسبت به ما و در نتیجه فروشمان بیشتر شده است.»

الکسیا اکوموپولو درباره اهمیت این جایزه می گوید: «معنیش این است که در نوآوری در ارتباط با محیط زیست آنها پیشگام هستند و از حداقل ملزومات قانونی فراتر رفته اند و پیوسته تلاش می کنند عملکردشان را در ارتباط با محیط زیست بهتر کنند.»

ثبت نام در در برنامه مدیریت محیط زیست اروپا راه خوبی برای برجسته کردن برنامه های زیست محیطی کسب و کارهای کوچک است. البته باید بدانید که در این صورت ملزم به برآورده کردن بعضی مقررات خواهید بود.

خانم اکوموپولو درباره چگونگی ثبت نام در این برنامه می گوید: «باید از قانون تبعیت کرده باشید، سیستمی برای مدیریت محیط زیست داشته باشد و گزارشی در باره تأثیر کارتان بر محیط زیست آماده کرده باشید که به تأیید کارشناس مسئول رسیده باشد. پس از تأیید به اداره ملی مدیریت زیست محیطی بروید و نام شرکتتان را ثبت کنید.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مدل اقتصاد مدور در اتحادیه اروپا و تاثیر آن بر زندگی روزمره

کمک بانک سرمایه‌گذاری اروپا به کسب و کارهای کوچک در گرجستان

بانک سرمایه‌گذاری اروپا به کسب‌وکارهای کوچک کمک می‌کند