Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

اقتصاد مدور چیست؟

اقتصاد مدور چیست؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در این برنامه سخن شما کلر از بروکسل پرسیده است: «این روزها خیلی درباره “اقتصاد مدور” می شنویم که هدفش کنار گذاشتن منطق غالب اقتصاد خطی است. اگر ممکن

آگهی

در این برنامه سخن شما کلر از بروکسل پرسیده است: «این روزها خیلی درباره “اقتصاد مدور” می شنویم که هدفش کنار گذاشتن منطق غالب اقتصاد خطی است. اگر ممکن است در این باره توضیح دهید.»

ادوین زاکای، استاد دانشگاه آزاد بروکسل و مدیر مرکز مطالعات توسعه پایدار در بروکسل به این پرسش پاسخ می دهد: «اقتصاد مدور را می توان در تقابل با اقتصاد خطی تعریف کرد. در اقتصاد متداول خطی تولید می کنیم مصرف می کنیم و به دور می اندازیم. اما در اقتصاد مدور، ایده اصلی بازیافت محصول یا بخشی از آن و ورود مجدد آن به چرخه تولید است. طی سالهای گذشته، اصول اقتصاد مدور را اجرا کرده ایم بی آن که از آن نام ببریم. اصطلاح اقتصاد مدور یک اصطلاح نسبتا جدید است، اما از مدتها پیش فرایندهای بازیافت مختلف و گوناگونی در اقتصاد وجود داشته است.»

وی می افزاید: «برخی مقررات هوشمندانه مثلا در بازیافت بسته بندی توسط تولید کننده یا بازیافت کالاهای الکترونیک وجود داشته که موفقیت آمیز بوده اند. وقتی یک کامپیوتر یا یک کالای الکتریکی می خرید مبلغ کمی برای بازیافت محصول می پردازید که به صنایع توسعه پایدار کمک می کند و از هدر رفتن آن جلوگیری می شود. در نتیجه ایده اقتصاد مدور تقویت این چرخه است تا بتوانیم در منابع صرفه جویی کنیم.»

شما هم می توانید پرسشهای خود را در وبسایت ما مطرح کنید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کسب و کارهای اروپایی از انتخابات اتحادیه اروپا چه انتظاری دارند؟

نرخ تورم در حوزه پولی یورو «به‌طور غیرمنتظره» کاهش یافت

چرا شمار زنان شاغل و جویای کار در اروپا بیش از آمریکای شمالی است؟