آیا پس از افزایش تنش بین ترکیه و روسیه روابط تجاری دو کشور مختل خواهد شد؟

آیا پس از افزایش تنش بین ترکیه و روسیه روابط تجاری دو کشور مختل خواهد شد؟
نگارش از Soroush Alavi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سرنگونی یک فروند هواپیمای جنگنده روسیه توسط ارتش ترکیه می تواند در روند روابط تجاری بازرگانی این دو کشور تاثیر منفی گذارد. ولادیمیر پوتین، رییس

آگهی

سرنگونی یک فروند هواپیمای جنگنده روسیه توسط ارتش ترکیه می تواند در روند روابط تجاری بازرگانی این دو کشور تاثیر منفی گذارد.

ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه در واکنش به این واقعه آنرا «فرو کردن خنجر از پشت» توصیف کرده است. سرگئیی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه نیز سفر خود به ترکیه را لغو کرده است. در مقابل رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه تصریح کرده کشورش از مرزهای خود دفاع کرده است.

دو کشور در بخشهای انرژی، گردشگری، نساجی و مواد غذایی مبادلات تجاری زیادی دارند. در سال ۲۰۱۴ درآمد مسکو از معاملات با ترکیه به رقم ۲۵ میلیارد دلار رسیده است. در مقابل ترکیه نیز درآمدی معادل ۵ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار از روابط تجاری بازرگانی خود با روسیه بدست آورده است.

کریس بوشام، کارشناس شرکت «آی جی» گفت: «مسلما اگر روس ها به اعمال تحریم ها روی آورند تاثیر مستقیمی بر روی اقتصاد ترکیه خواهد داشت. آنها از توافقات مقدماتی سخن به میان آورده اند که ممکن است با این واقعه منتفی شوند. اما شخصا اعتقاد دارم این موضوع در بلند مدت تاثیری بر روی روابط بین طرفین نخواهد داشت.»

گردشگران روسی در رونق صنعت گردشگری ترکیه نقش مهمی را ایفا می کنند. در سال ۲۰۱۴ بیش از ۳ میلیون گردشگر روس به ترکیه سفر کرده است.

از سوی دیگر پروژه احداث خط لوله انتقال گاز بین ترکیه و روسیه به ارزش ۱۱ میلیارد یورو در سال ۲۰۱۴ آغاز شده و بدلیل اختلافات بین طرفین متوقف مانده است. با وجود تنشهای موجود پیش بینی می شود از سرگیری فعالیتهای این پروژه منتفی شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتهای ماه چند یورو ته جیب اروپایی‌ها باقی می‌ماند؟

«بزرگترین اعتراضات ضددولتی در تاریخ جمهوری چک» کلید خورد

سقوط ۹۴ درصدی کسری تجاری اتحادیه اروپا با روسیه؛ آمریکا، نروژ و الجزایر سهم گاز روسیه را گرفتند