Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بارقه ای از امید در بازار طلای سیاه و فلزات گرانبها

بارقه ای از امید در بازار طلای سیاه و فلزات گرانبها
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

از آغاز سه ماهه چهارم سال جاری میلادی شاهد افزایش قیمت در بازارهای نفت و فلزات گرانبها بوده ایم. قیمت نفت از اوایل ماه اکتبر افزایش داشته است. قیمت

آگهی

از آغاز سه ماهه چهارم سال جاری میلادی شاهد افزایش قیمت در بازارهای نفت و فلزات گرانبها بوده ایم. قیمت نفت از اوایل ماه اکتبر افزایش داشته است. قیمت طلای سیاه، آخر هفته گذشته با افزایش هشت درصدی به بالاترین حد خود طی شش هفته گذشته رسید. این در حالی است که میزان ذخایر نفت خام انبار شده در ایالات متحده آمریکا هم به شکل غیرقابل انتظاری افزایش داشته است.

قیمت هر بشکه نفت برنت از آغاز ماه اکتبر ۸.۸۵ درصد و هر بشکه نفت وست تگزاس اینترمدیت ۱۰.۰۷ درصد صعود کرده است.

قیمت فلزات گرانبها از ماه اکتبر و آغاز سه ماهه چهارم سال، افزایش چشمگیری داشته است. قیمت طلا طی ده روز اول ماه اکتبر ۴ درصد بالا رفته است.

پس از نتایج مأیوس کنندۀ بازارهای سهام در سه ماهه چهارم سال، به نظر می رسد سرمایه گذاران برای حفاظت از سرمایه هایشان به بازار فلزات قیمتی رو آورده اند.

از سه ماهه اول سال گذشته تا کنون، قیمت طلا بهترین وضعیت را پیدا کرده است. به تعویق افتادن تصمیم فدرال رزرو (بانک مرکزی آمریکا) مبنی بر افزایش نرخ بهره اصلی این نهاد و همچنین کندی رشد اقتصاد در چین باعث شد که قیمت هر اونس طلا روز جمعه گذشته در بازار به ۱۱۵۹ دلار برسد اما افزایش بی سابقه قیمت نقره طی یک هفته باعث شگفتی همه شد. قیمت این فلز به بالاترین سطح خود از سه ماهه آخر سال ۲۰۱۳ میلادی تا کنون رسیده است.

قیمت نقره هم از زمان آغاز سه ماهه چهارم سال به طرز غیر قابل انتظاری بالا رفته و به بالاترین سطح خود از سه ماهه سوم سال ۲۰۱۳ میلادی تا کنون رسیده است.

برای نگاهی عمیق تر به وضعیت بازار نفت و فلزات قیمتی با نورالدین الحموری، کارشناس بازارهای مالی از ابوظبی گفتگو می کنیم.

یورونیوز: به رغم افزایش ذخایر نفت خام در آمریکا قیمت نفت، عمدتاً هفته پیش، جهشی جالب توجه داشت. آیا می توان گفت که روند کاهش قیمت نفت متوقف شده و از این به بعد شاهد افزایش قیمت طلای سیاه خواهیم بود؟

نورالدین الحموری: بله همانطور که هفته پیش گفتیم، نشانه های بازگشت ثبات به بازار نفت وجود داشت زیرا همه فشارهای منفی برای قیمت نفت قبلا اثرشان را گذاشته اند. بیشتر از هر چیز دیگر نسبت قیمت طلا به نفت بیانگر این وضعیت بود. علاوه بر این با سیاستهای فدرال رزرو آمریکا کسی انتظار ندارد قیمت دلار بیشتر شود. همه اینها باعث شده که قیمت نفت سیر صعودی آغاز کند. البته باید هنوز نگاهمان به دنبال نشانه های دیگر باشد اما در حال حاضر به نظر می رسد قیمت نفت به ثبات رسیده است. به دلیل تنش های ژئوپولیتیک در خاورمیانه و همچنین نشست اوپک برای بحث درباره قیمتهای فعلی، شاید شاهد افزایش کند قیمت نفت هم باشیم.

یورونیوز: تصمیم “فدرال رزور” در به تعویق انداختن افزایش نرخ بهره اصلی خود باعث شد قیمت طلا به ثبات برسد و صندوق های حفاظت از سرمایه هم به دنبال این تصمیم رو به بازار فلزات گرانبها آورده اند. آیا این روند ادامه پیدا خواهد کرد یا محدود به زمان حال خواهد ماند؟

نورالدین الحموری: هرگاه اوضاع بی ثبات باشد همه رو به سوی خرید طلا می آورند و در مورد صندوقهای حفاظت از سرمایه هم همین اتفاق افتاده است و به علت افت ارزش سهام در چند بازار بین المللی ضرر کردند. عدم اطمینان درباره سیاستهای بانک مرکزی آمریکا هم باعث شد که سرمایه گذاران بیشتر به سوی بازار طلا روی بیاورند که بازار امن تری است. علاوه بر این گزارش کمیسیون معاملات آتی کالاهای جهانی آمریکا ( CTFC) نشان داد که قراردادهای درازمدت برای خرید طلا، هفته گذشته ۹ درصد افزایش داشته که نشان می دهد تعداد قابل ملاحظه ای از بازرگانان و سرمایه گذاران به دنبال سرمایه گذاریهای امن در دارایی های ثابت هستند. اگر عدم اطمینان ها ادامه پیدا کند شاهد افزایش بیشتر قیمتها در این بازارها خواهیم بود.

یورونیوز: درباره قیمت نقره صحبت کنیم، اگر نسبت کنونی قیمت طلا به نقره درست باشد، چگونه امکان دارد که در آینده قیمت نقره همچنان بالا برود؟

نورالدین الحموری: وقتی به تاریخچه نسبت قیمت طلا به نقره نگاه می کنیم، می بینیم که هر بار که این نسبت بین ۷۷ و ۸۸ است، قیمت نقره پایین آمده است. نسبت قیمت دو فلز گرانبها از سال ۱۹۸۰ میلادی در همین وضعیت است. هفته گذشته این نسبت به ۷۷ رسید و تا ۷۱ هم پایین آمد. به این ترتیب، قیمت نقره طی چند روز ۱۱ درصد بیشتر شد. در نتیجه اگر طی هفته های آتی این روند ادامه پیدا کند، اگر نسبت قیمت فلز زرد به نقره کمتر از ۸۰ بماند، می توان گفت که قیمت نقره همچنان بیشتر هم خواهد شد.

یورونیوز: در حال حاضر معامله گران از نسبت قیمت طلا به نقره چه انتظاری دارند؟

نورالدین الحموری: در کوتاه مدت، معامله گران و سرمایه گذاران از ۱۷ و ۱۸ دلار برای هر اونس نقره صحبت می کنند که بالاترین میزان قیمت نقره است و در واقع منطقه مقاومت قیمت این فلز. در اینصورت قیمت نقره به جای صعود، روند نزولی طی خواهد کرد. این اتفاق در صورتی می افتد که نسبت کنونی طلا به نقره تغییر نکند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگاهی به رویدادهای اقتصادی مهم در سال ۲۰۱۵ و چشم انداز بازارها برای سال آینده

وضعیت آشفته بازارهای سهام و نفت در آستانه نشست بانک مرکزی آمریکا

گمانه زنی درمورد قیمت نفت پس از نشست اوپک