Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

روند بهبود محتاطانه بازارهای جهانی پس از «دوشنبه سیاه»

روند بهبود محتاطانه بازارهای جهانی پس از «دوشنبه سیاه»
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

پس از زیان شدیدی که بازارهای جهانی، در روز «دوشنبه سیاه» (بیست و چهارم ماه اوت) متحمل شدند، وضعیت این بازارهای بطور محتاطانه ای روبه بهبود است. با

آگهی

پس از زیان شدیدی که بازارهای جهانی، در روز «دوشنبه سیاه» (بیست و چهارم ماه اوت) متحمل شدند، وضعیت این بازارهای بطور محتاطانه ای روبه بهبود است.

با این حال شبح نگران کننده وضعیت سهام بازارهای بورس چین همچنان بر اقتصاد جهان سایه افکنده است. سوال این است که آیا بازارهای مالی خاورمیانه و شمال آفریقا روندی رو به رشد دارد یا نوسانات ناگهانی بازارهای ملی چین منجر به ایجاد ترس و هراس در میان سرمایه گذاران خواهد شد؟

نگاهی به وضعیت بازار جهانی در آخر هفته گذشته

شاخص سهام در بازار بورس شانگهای این هفته را با افتی معادل ۳.۰۷ درصد آغاز کرد. این در حالی است که روز جمعه گذشته، هنگام بسته شدن بازار بورس، این شاخص با افت چشمگیری روبرو شده بود.

جمعه گذشته برای بازارهای بورس در ایالات متحده روز شومی نبود. شاخص سهام داوء جونز در دوشنبه سیاه حدود ۷.۶۵ درصد سقوط کرده بودند، آخر هفته گذشته اندکی بهبود یافته و ۱.۱۱ درصد بالا رفت.
و اما در بازارهای مالی در اروپا هم ارزش سهام هفته گذشته، از رشدی نسبی برخوردار بود و سرمایه گذاران و معامله گران در بازار بورس فرانکفورت و لندن هفته را با اطمینان بیشتری به پایان رساندند.

بازارهای بورس خاورمیانه آخر هفته گذشته را چگونه گذراندند؟

شاخص سهم بازار بورس ریاض، پس از ۵ هفته متوالی سقوط، آخر هفته گذشته ۱.۸۹درصد صعود کرد. بازار بورس ابوظبی، هفته گذشته با افت ۱.۱۴ درصدی ارزش سهام به کارش پایان داد. که در مقایسه با سقوط ۹.۸ دهم درصدی ارزش این سهام در دوشنبه سیاه چندان نگران کننده نبود.

بهای سهام در بازارهای بورس قاهره و دوبی هم به ترتیب ۱.۳۱ و ۱.۶۵ درصد نزول داشتند.

از سوی دیگر قیمت نفت روزهای پنجشنبه و جمعه گذشته حدود ۱۶ درصد افزایش یافت که از مارس ۲۰۰۹ بیشترین صعود قیمت نفت طی یک روز برآورد می شود.

نوسانات ناگهانی بازارهای جهانی هفته گذشته بحث و گفتگوهای زیادی را برانگیخت. نقش چشمگیر چین، بعنوان یکی از موتورهای اقتصاد جهانی، شک و تردیدهایی را در اذهان نسبت به قابل اعتماد بودن استراتژی های اقتصادی در آینده ایجاد کرده است. در این میان عده ای اما همچنان خوشبین هستند.

یورونیوز: برای تحلیل بیشتر وضعیت بازارها، با نورالدین الحموری کارشناس بازارهای مالی از ابوظبی گفتگو می کنیم. بازارهای بورس محتاطانه رو به بهبود هستند. آیا می توان گفت که دوران بیم و هراس و افت شدید ارزش سهام در بازارها به پایان رسیده است؟

نورالدین الحموری: «می توان گفت که دوران وحشت تمام شده است. در مقایسه با آنچه در روز “دوشنبه سیاه” رخ داد و بهای سهام در بازارهای بورس در سراسر جهان افت چشمگیری را از سر گذراندند، می توان گفت بازارها کمی نفس می کشند. با این حال، روند صعودی ارزش سهام در بازارها محتاطانه به پیش می رود. خیلی اهمیت دارد که همچنان به آمار اقتصادی که از ایالات متحده و آسیا منتشر می شوند، با دقت توجه کنیم. چرا که این اطلاعات، کلیدی برای درک وضعیت بازار در روزها و هفته های آتی خواهد بود.»

یورونیوز: در هفته های پیش رو باید به چه شاخصهایی توجه کنیم؟

نور الدین الحموری: «تا جایی که به شاخص سهام در بازار بورس شانگهای مربوط می شود، معامله گران باید توجه خود را معطوف به عبور این شاخص از سد مقاومت کنند که در حل حاضر رقم ۳۳۷۳ واحد باقی مانده است. شاخص بازار بورس شانگهای هفته گذشته بیشترین میزان کاهش خود را تجربه کرد. در نتیجه تا وقتی که شاخص سهام زیر منطقه مقاومت قرار داشته باشد، چشم اندازی منفی پیش روست.»

یورونیوز: چگونه اقتصادهای منطقه خاورمیانه می توانند از تاثیرات نواسانات ناگهانی بازارها در چین در امان بمانند؟ شما فضای حاکم در میان سرمایه گذاران را در بازارهای منطقه چگونه ارزیابی می کنید؟

نورالدین الحموری: «می توان گفت که ترس ناشی از تغییرات بازارهای آسیایی از یک منظر، برای منطقه مثبت بوده است. بویژه اینکه پس از سقوط ارزش یوان چین، کالاهای چین ارزان تر شده است. در نتیجه تا وقتیکه برای این کالاها در بازارهای خاورمیانه تقاضا وجود داشته باشد، و قیمت آنها هم پایین بیاید، می توان گفت که اتفاق خوبی افتاده است. برغم عدم وجود ثبات، اقتصاد کشورهای حوزه خلیج فارس در امنیت به سر خواهند برد. اما افزایش قیمت نفت خام طی هفته گذشته هم از بیم و هراسها کاست. این اول هفته جاری دیدیم که ارزش سهام در بازارهای بورس خاورمیانه و کشورهای حوزه خلیج فارس اندکی بالا رفت.» یورونیوز: به بار نفت بازگریدم. آیا روند صعودی قیمت طلای سیاه ادامه خواهد داشت؟ آیا باید همچنان به نسبت میان قیمت طلا و نفت توجه کنیم؟

نورالدین الحموری: «قبل از هر چیز باید توضیح دهیم که نسبت طلا به نفت نشان می دهد که در ازای هر اونس طلا چند بشکه نفت می توان خرید. الگویی که هفته پیش شاهدش بودیم شبیه الگوی ژانویه گذشته بود. نسبت طلا به نفت هفته گذشته به ۲۵.۳ رسید. در اوایل سال جاری میلادی، و قبل از سقوط قیمت نفت همین نسبت برقرار بود. امروز اکثر شاخصها توسط این نسبت تعیین می شود. همانطور که در برنامه هفته قبل گفتم دقیقا به همین دلیل است که نیاز داریم توجه مان را به عوامل اقتصادی جدیدی معطوف کنیم که طی هفته های آتی بر قیمتها تاثیر خواهد داشت. اما می توان گفت که در حال حاضر نشانه هایی از ثبات به چشم می خورد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگاهی به رویدادهای اقتصادی مهم در سال ۲۰۱۵ و چشم انداز بازارها برای سال آینده

وضعیت آشفته بازارهای سهام و نفت در آستانه نشست بانک مرکزی آمریکا

گمانه زنی درمورد قیمت نفت پس از نشست اوپک