Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

از کاهش ارزش یوان نباید ترسید

از کاهش ارزش یوان نباید ترسید
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در این برنامۀ «مجله بازرگانی خاورمیانه» واکنش ها به تصمیم اخیر بانک مرکزی چین در کاهش ارزش یوان را بررسی می کنیم. این تصمیم با هدف حمایت از اقتصاد

آگهی

در این برنامۀ «مجله بازرگانی خاورمیانه» واکنش ها به تصمیم اخیر بانک مرکزی چین در کاهش ارزش یوان را بررسی می کنیم. این تصمیم با هدف حمایت از اقتصاد این کشور اتخاذ شده است.

کاهش ارزش یوان نگرانی هایی را درباره کشوری که یکی از موتورهای اصلی اقتصاد جهان است، بوجود آورده است. این کاهش بر بازارهای جهانی کالا، مواد خام و ارزهای خارجی تاثیر گذاشته است.

این یک تاکتیک مالی شناخته شده است که هنگامی که اقتصاد یک کشور دچار سردرگمی می شود، بانکهای مرکزی مداخله می کنند. یک نمونه آن سیاستهای انبساطی است که در ایالات متحده آمریکا، ژاپن و در منطقه یورو به اجرا گذاشته شده است. این سیاستها هیچ تفاوتی با آنچه چین انجام داده ندارند بنابراین چرا کاهش ارزش یوان واکنشهایی را در سراسر جهان به همراه داشته است؟

نگاهی به آمار و ارقام

تصمیم چین در روز سه شنبه مبنی بر کاهش دو درصدی ارزش پول این کشور، باعث شد که ارزش یوان به پایین ترین سطح خود طی ۲۰ سال اخیر برسد. این سیاست در روزهای بعد نیز دنبال شد و درنهایت باعث گردید ارزش یوان روز چهارشنبه بار دیگر به میزان ۱.۰۶ درصد و در روز پنجشنبه به میزان ۱.۱۱ درصد کاهش یابد.

عوامل مختلفی پکن را مجبور کرد تا چنین تصمیمی بگیرد که ازجملۀ آنها می توان به وضعیت بازار سهام بویژه شاخص سهام در بازار شانگهای و همچنین کاهش ۸.۳ درصدی صادرات این کشور در ماه ژوئیه اشاره کرد.

ارز چین در چند سال گذشته به عنوان یکی از پایدارترین ارزها در نظر گرفته می شد اما یوانِ قوی فشار زیادی را بر صادرات چین وارد می کرد.

در هفته اخیر و با اتخاذ این تصمیم، ارزش یوان در سبد ارزهای جهانی کاهش قابل توجهی یافت. ارزش یوان در برابر دلار آمریکا به میزان ۲.۹۲ درصد، در برابر فرانک سوئیس به میزان ۳.۶۷ درصد، در برابر یورو به میزان ۳.۸۹ درصد و در برابر پوند استرلینگ به میزان ۳.۲۷ درصد کاهش یافت.

تصمیم بانک مرکزی چین بر بازارهای خاورمیانه بویژه بر بازار سهام خلیج فارس نیز تاثیر گذاشت. در بسیاری از این بازارها در هفته دوم ماه اوت ارزش سهام کاهش قابل توجهی یافت. بطور مثال ارزش سهام در بازار دبی به میزان ۳.۳۵ درصد کاهش یافت.

چرا نباید از کاهش ارزش یوان ترسید؟

درباره کاهش ارزش یوان، تحلیل های متفاوتی وجود دارد. برخی معتقدند اتخاذ این تصمیم تاثیر منفی بر بازار دارد. درحالیکه دیگران معتقدند این اقدام بانک مرکزی چین، اقدامی کاملا طبیعی و منطقی بوده که به بازار کسب و کار چین کمک می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، نورالدین الحموری، کارشناس بازارهای مالی از ابوظبی با خبرنگار یورونیوز گفتگو کرده است.

یورونیوز: با توجه به دیدگاههای مختلف درباره این اقدام پکن، آیا شما با تحلیلگرانی که می گویند چین با این کار جنگ ارزی جدیدی را شروع کرده که می تواند به سرعت بر بازارها تاثیر منفی بگذارد، موافقید؟

نورالدین الحموری: جنگ ارزها چیز تازه ای برای بازارها نیست. این جنگ از زمان آغاز بحران مالی وجود داشته یعنی از زمانی که کشورها سعی کردند از پول خود به عنوان ابزاری برای تحریک بازار استفاده کنند. با این وجود می توانیم بگوییم که این جنگ احتمالا اکنون بیش از هر زمانی شدت گرفته است. برخی از جنگها گاه باعث خلق فرصتهای جدیدی می شوند بنابراین نمی توانیم بگوییم که آیا آنها مفید یا مضر هستند. اما آنچه می دانیم این است که این جنگ فرصتهای جدیدی را برای تجارت و سرمایه گذاری خلق می کند. تصمیم بانک مرکزی چین را می توان مانند یک اقدام اصلاحی و یک تصمیم عادی دید.

یورونیوز: بسیاری نگرانند که کاهش ارزش یوان بر معاملات ارزی در آینده تاثیر بگذارد، بویژه بر بازارهای خاورمیانه؟

نورالدین الحموری: کاهش ارزش یوان تاثیر منفی قابل توجهی بر بازارهای سهام جهانی، از جمله بازارهای خاورمیانه خواهد گذاشت. این کاهش قبل از هر چیز، باعث افزایش قابل توجه ارزش دلار در پایان هفته گذشته شد و این موضوع نیز منجر به کاهش بهای نفت می شود. به همین دلیل بازارهای خاورمیانه از کاهش بهای نفت می ترسند زیرا کاهش بهای نفت بر بودجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس تاثیر می گذارد. عربستان سعودی باید برای حفظ سطح هزینه های فعلی سراغ بازار اوراق قرضه برود. بازارها این عمل را یک نشانه منفی می دانند و این موضوع باعث می شود که فروش در بازارهای سهام منطقه شدت بگیرد. این به رغم این واقعیت است که میزان بدهی عربستان سعودی نسبت به تولید ناخالص داخلی این کشور تنها ۱.۶ درصد است، یعنی کمترین میزان در جهان. باید توجه داشت که ما در حال حاضر کاهش بیشتری را در ارزش یوان چین نمی بینیم. بانک مرکزی چین نیز روشن کرده که موضوع مذاکرات درباره کاهش ۱۰ درصدی ارزش یوان بی معنی است و این بانک امیدوار است که ارزش یوان دوباره و در طول زمان افزایش یابد.
اینجا در شرکت «ای دی اس سکیوریتیز» ما هنوز هم شاهد تقاضای چشمگیری برای یوان چین هستیم، چه در آسیا، چه خاورمیانه و چه در اروپا. بنابراین معتقدیم که معامله گران و سرمایه گذاران نباید بیش از حد به این اقدام بانک مرکزی چین واکنش نشان دهند و نباید از آن بترسند.

یورونیوز: صندوق بین المللی پول از کاهش ارزش یوان استقبال کرده است. آیا فکر می کنید این نشانه ای است که یوان به زودی به سبد ارزهای جهانی خواهد پیوست؟

نورالدین الحموری: صندوق بین المللی پول اولین نهادی بود که از این اقدام بانک مرکزی چین استقبال کرد. این شاهد دیگری است که چین کار درستی را انجام داده و این مداخله لازم و صحیح بوده است. این یک قدم مثبت و در راستای درخواست چین برای پیوستن به سبد ارزهای جهانی است. این اقدام چین یک پیام روشن به صندوق بین المللی پول و به جهان داشت، که آماده است به سبد ارزهای جهانی بپیوندد.

آگهی

شما می توانید پیش بینی ها و نظرات خود را از طریق صفحات یورونیوز فارسی در فیسبوک و توییتر و یا هشتگ #BUSINESSMiddleEast با ما در میان بگذارید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگاهی به رویدادهای اقتصادی مهم در سال ۲۰۱۵ و چشم انداز بازارها برای سال آینده

وضعیت آشفته بازارهای سهام و نفت در آستانه نشست بانک مرکزی آمریکا

گمانه زنی درمورد قیمت نفت پس از نشست اوپک