Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

پیامدهای اقتصادی توافق وین در ایران و منطقه

پیامدهای اقتصادی توافق وین در ایران و منطقه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ایران و قدرتهای اصلی دوره ای از مذاکرات پیچیده را به پایان رساندند. این توافق تاریخی در اقتصاد ایران که از تحریم های تضعیف کننده رنج می برده است،

آگهی

ایران و قدرتهای اصلی دوره ای از مذاکرات پیچیده را به پایان رساندند. این توافق تاریخی در اقتصاد ایران که از تحریم های تضعیف کننده رنج می برده است، روحی تازه خواهد دمید.

لغو تحریمها تنها به نفع تهران که به دنبال افزایش تولید نفت خود است، نخواهد بود بلکه می تواند مزایای اقتصادی قابل توجهی برای کشورهای همسایه داشته باشد.

سالها مذاکرات پیچیده سه شنبه گذشته با توافق تاریخی وین بین ایران و قدرتهای اصلی جهان به پایان رسید. تحریم های اقتصادی و مالی وضع شده توسط اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا در زمان اجرایی شدن توافق در ابتدای سال ۲۰۱۶، لغو خواهند شد.

محدودیتهای وضع شده بر اقتصاد ایران در بخشهای مختلف لغو خواهند شد و به طور عمده اموال مسدود شده در بانکهای بین المللی که حدود ۱۰۰ میلیارد دلار تخمین زده می شود، آزاد خواهند شد.

پس از این توافق ایران به صراحت از هدف خود برای افزایش سطح تولید نفت خود به ۴ میلیون بشکه در روز تا پایان سال جاری خبر داد.

در زمینه تجارت، بسیاری از گزارشها حاکی از این است که لغو تحریمها می تواند نفع قابل توجهی را نصیب کشورهای حاشیه خلیج فارس، ترکیه، و بویژه امارات عربی متحده کند زیرا ایران چهارمین شریک تجاری بزرگ امارات است.

ریتا دل پرته، خبرنگار یورونیوز در دوبی می گوید: «بانکها و تجارت اولین بخشهای اقتصاد ایران خواهند بود که از طریق امارات عربی متحده از لغو تحریم ها سود می برند ولی بیشتر از آن دوبی با داشتن تمام زیرساختهای مورد نیاز ایران برای احیای اقتصادش، از لغو تحریم ها سود می برد. برخی از تجار پس از ترک ایران، اینک در تهران هستند تا با ارزیابی شرایط، شراکتهای جدیدی را آغاز کنند. در عرض یک سال حجم تجارت بین ایران و امارات عربی متحده می تواند تا ۲۰ درصد افزایش یابد.»

برای آگاهی بیشتر در این مورد با نورالدین حموری، کارشناس ارشد بازار در شرکت «ای دی اس سکیوریتیز ابوظبی» گفتگویی انجام دادیم:

یورونیوز: پیش بینی ها حاکی از آن است که ایران تولید نفت خود را تا پایان سال افزایش می دهد. اوپک چگونه خود را با این شرایط هماهنگ می کند و سیر قیمت نفت تا آن موقع چگونه خواهد بود؟

نورالدین حموری: «گزارشها و تحلیل ها حاکی از آن است که برای ایران بسیار دشوار خواهد بود که یک میلیون بشکه در روز را بلافاصله پس از لغو تحریم ها تولید کند. اکنون سوالی که همگان می خواهند پاسخش را بدانند این است که اوپک چگونه این خطر را مدیریت می کند؟ خوب ما معتقدیم که آنها اخیرا امسال موفق شدند قیمتها را ثابت کنند و آنها در صورت نوسان شدید و یا کاهش قیمت قادر به انجام این کار خواهند بود. سطح فعلی شاخص نفت خام “وست تگزاس اینترمدیت” حدود ۴۹,۸۸ دلار است که تاکنون سطحی بادوام بوده است.»

یورونیوز: کشورهای همسایه با ایران امکان احیای تجارت را خواهند داشت. از نظر شما در ابوظبی، امارات عربی متحده چگونه می تواند از آن سود ببرد؟

نورالدین حموری: «مطمئنا لغو تحریم های ایران دریچه ای از فرصتها را بر روی تمام جهان و نه تنها خاورمیانه می گشاید. اما باید خاطر نشان کنم که نزدیکی جغرافیایی یکی از عوامل مثبت برای منطقه در اینجا است. علاوه بر این، توافق بین ایران و غرب ممکن است از نگرانی از تنش ژئوپلیتیک در منطقه بکاهد و در نتیجه تجارت، کسب و کار و فرصتهای مالی بین ایران و منطقه احتمالا قابل توجه خواهد بود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگاهی به رویدادهای اقتصادی مهم در سال ۲۰۱۵ و چشم انداز بازارها برای سال آینده

وضعیت آشفته بازارهای سهام و نفت در آستانه نشست بانک مرکزی آمریکا

گمانه زنی درمورد قیمت نفت پس از نشست اوپک