Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

همزیستی صنعتی در دانمارک

همزیستی صنعتی در دانمارک
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مدل دانمارکی «همزیستی صنعتی» یکی از مدلهای موفق در روابط متقابل میان بخش های گوناگون صنعتی است. این مفهوم می گوید که چطور ضایعات یک صنعت را به مواد

مدل دانمارکی «همزیستی صنعتی» یکی از مدلهای موفق در روابط متقابل میان بخش های گوناگون صنعتی است. این مفهوم می گوید که چطور ضایعات یک صنعت را به مواد اولیه صنعت دیگری تبدیل کنیم. این روش برای محیط زیست و تجارت مفید است. برای آگاهی از چگونگی کار سیستم همزیستی صنعتی در این برنامه «دنیای تجارت» به شهر بندری کوچک کلونبرگ در دانمارک رفته ایم:

چهل سال است که این بندر کوچک به مرجع جهانی بوم شناسی صنعتی یا آنچنان که در اینجا نامیده میشود: «همزیستی صنعتی» تبدیل شده است. به عبارت دیگر ضایعات یک بخش صنعتی به مواد اولیه بخش دیگر تبدیل می شود. دراین باره با «متو اسکوبیر» صحبت کرده ایم:

یورونیوز: شما بانوی همزیستی صنعتی در دانمارک نام گرفته اید، مزایای این سیستم چیست؟

متو اسکوبیر: «در میان هفت مشارکت کنننده در کلونبرگ، ما توانستیم تولید کربن را حدود 275 هزار تن کاهش دهیم و سالانه حدود هشتاد میلیون یورو صرفه جویی کنیم.»

ایده اصلی ادغام شرکت های کوچک و متوسط در سیستم همزیستی صنعتی است. همانند شرکتی در این منطقه که تخصصش پاکسازی مخازن، با مصرف فراوان آب است. شش ماه است که «کن» مدیر این شرکت با «متو» کار می کند تا راهی برای بازیافت آب مصرفی پیدا کنند. ایده ای که به او اجازه خواهد داد هزینه های تولید را به طور قابل توجهی کاهش دهد.

کن گارد، مدیر شرکت پاکسازی مخازن می گوید: «با یکپارچه شدن با سیستم همزیستی، ما می توانیم صورتحساب برق را با استفاده از فرایند فیلتر کردن به نصف تقلیل دهیم. علاوه بر این ما واقعا می خواهیم به یک شرکت سبز (در تطبیق با استانداردهای محیط زیست) تبدیل شودیم. این موضوع برای مشتریان ما بسیار مهم است.»

کن امیدوار است که راه حلی برای مابقی ضایعات شرکتش از جمله پلاستیکها و فلزات پیدا کند. او متقاعد شده که ادغام در سیستم همزیستی صنعتی باعث توسعه شرکت های کوچک و متوسط می شود.

کن گارد می گوید: «با صرفه جویی هایی که انجام می دهیم، می توانیم در خط دوم پاکسازی مخازن سرمایه گذاری کنیم. این کار باعث می شود بتوانیم شغل های جدیدی برای ساکنان منطقه کلونبرگ ایجاد کنیم.»

یورونیوز: متو، ما از پتانسیل عظیم این پروژه برای شرکت کن آگاه شدیم، قدم بعدی ای که او باید بردارد چیست؟

متو اسکوبیر: «قدم بعدی برای کمک به کن، شناسایی شرکای همزیستی صنعتی است. پیدا کردن شرکایی برای ضایعات فلزی آسان است اما شناسایی شرکایی برای حوزه فاضلاب دشوار است و ممکن است این فرایند یک سال طول می کشد.»

سیستم همزیستی صنعتی علاوه بر جنبه زیست محیطی، باعث افزایش رقابت پذیری شرکت ها می شود تا بتوانند محصولات ارزشمندتری تولید کنند و از به کار بردن منابع طبیعی اجتناب کنند. آژانس دانمارکی همزیستی صنعتی به دنبال تکثیر این سیستم است و هدفش این است که شصت شرکت را در سی سیستم همزیستی صنعتی درگیر کند.

یورونیوز: متو، من یک کارآفرینم و می خواهم از این سیستم همزیستی صنعتی و امتیازاتش استفاده کنم. کلید موفقیت در این کار چیست؟

متو اسکوبیر: «اول باید مشخص کنید که چه ضایعاتی را می خواهید تبدیل به مواد اولیه کنید. باید به اندازه کافی شجاعت همکاری با شرکای جدید را داشته باشید و ذهنتان را برای مدل های جدید کسب و کار سبز باز نگه دارید.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کمک بانک سرمایه‌گذاری اروپا به کسب و کارهای کوچک در گرجستان

بانک سرمایه‌گذاری اروپا به کسب‌وکارهای کوچک کمک می‌کند

چگونه شرکت اسکاتلندی تولید انرژی پاک توانسته فراز و نشیب بازار را پشت سر بگذارد؟