Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

طرح های ژاپن برای کاهش خسارت های ناشی از بلایای طبیعی

طرح های ژاپن برای کاهش خسارت های ناشی از بلایای طبیعی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ژاپن در خط مقدم پیشگیری از خطرات ناشی از بلایای طبیعی است. برای آگاهی از چالش های انسانی و اقتصادی این کشور در مواجه با این مشکلات و اینکه چگونه این

آگهی

ژاپن در خط مقدم پیشگیری از خطرات ناشی از بلایای طبیعی است. برای آگاهی از چالش های انسانی و اقتصادی این کشور در مواجه با این مشکلات و اینکه چگونه این کشور دانش و مهارت هایش را در این زمینه بهبود داده به شهر سندای ژاپن رفته ایم که سومین کنفرانس سازمان ملل متحد درباره کاهش خطر بلایای طبیعی در آنجا برگزار شده است.

شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن در سندای از برنامه جدیدی برای پیشگیری از خطرات ناشی از بالایای طبیعی رونمایی کرده است. ۳.۸ میلیارد یورو ظرف چهار سال برای آموزش ۴۰ هزار نفر و توسعه همکاریهای بین المللی در این بخش هزینه می شود.

این پروژه اهداف گوناگونی را دنبال می کند از جمله: کاهش ۱۰۰ هزار مرگ ناشی از این حوادث ظرف ده سال و همچنین کاهش زیان های اقتصادی مرتبط با بالایای طبیعی از آن جمله اند.

نیل مک فارلین، هماهنگ کننده کنفرانس جهانی سازمان ملل متحد با موضوع کاهش خطرات حوادث طبیعی می گوید: «محاسبات ما نشان می دهد که خسارات بلایای طبیعی، هر ساله بطور متوسط ۳۰۰ میلیارد یورو است. خصوصا در ده سال گذشته این رقم افزایش یافته است.»

ژاپن همواره تحت تاثیر طوفان های گوناگون بوده است. بیش از یکصد آتشفشان فعال و ۲۰ درصد زمین لرزهای بالای ۶ ریشتر در اینجا رخ می دهند. با اینحال بخاطر وجود فرهنگ واقعی پیشگیری از این خطرات، تعداد قربانیان بسیار کمتر از دیگر نقاط جهان است.

یوشیاسو هیوتانی، معاون مدیر کل مدیریت بحران ژاپن می گوید: «ما بیش از چهار هزار پست کنترل در سراسر مجمع الجزایر پراکنده ژاپن ایجاد کرده ایم. از این نظر ما قادر به اندازه گیری میزان زلزله های رخ داده و ارسال اطلاعات آن به سراسر کشور هستیم. مثلا، در زمان زلزله سال ۲۰۱۱، ما بیش از یکصد قطار سریع السیر در حال حرکت داشتیم که آنها را بسرعت متوقف کردیم. در نتیجه هیچ حادثه یا تلفاتی رخ نداد.»

ابتکار دیگر ژاپن ساخت مخزنی برای مهار سیل است که آنرا بزرگترین مخزن در جهان برای مهار سیل می دانند. یک مخزن غول پیکر برای ذخیره آب، پنج سوله مهار آب و شبکه ای زیرزمینی به طول ۶ کیلومتر که تونل های آن ۱۰.۶ متر قطر دارد. این سیستم جمع آوری و تخلیه سیل برای چهار رودخانه ساخته شده و تا ۲۰۰ متر مکعب آب را در هر ثانیه در داخل رودخانه اصلی منطقه در نزدیکی توکیو تخلیه می کند. تاثیر نصب و راه اندازی این مخزن در منطقه ای که نرخ شهرنشینی ای معادل ۵۰ درصد دارد، قابل توجه است.»

اوسو ایشی، رئیس این مخزن بزرگ زیرزمینی می گوید: «نتیجه اینکه ما چهار برابر کمتر شاهد مناطق آب گرفته ایم و خانه های آسیب دیده از سیل سه برابر کمتر شده اند.»

آسمانخراش توکیو با ۶۳۴ متر ارتفاع نماد پایتخت ژاپن است با اینحال این سازه بخاطر مقاوم بودن در برابر زلزله به دستاوردی منحصر بفرد تبدیل شده است. ساختار آن شامل یک ستون اصلی از بتون است که به سازه های خارجی فولادی متصل شده و ماننده یک سیستم کمک فنر کار می کند. هاروکی ناگاتسوما درباره این آسمانخراش می گوید: «ستون مرکزی و ساختار فولادی در جهت های مخالف هم نوسان می کنند. آنها می توانند تا ۵۰ درصد فشار و انرژی ای که به آنها وارد می شود را دفع کنند و به این شکل برج دربرابر زلزله مقاومت می کند.»

چالش ها بسیار است و این برج برای انتشار اطلاعات در زمان بالایای طبیعی نیز به کار می رود. برنامه دیگر ژاپن، گسترش پروژه هایش برای پیشگیری از خطرات سوانح طبیعی است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازار داغ ورزش و گردشگری ورزشی در امارات

قوانین تازه در دُبی برای افزایش استفاده از روبات‌ها و خودکارسازی امور

تحولات عرصه فناوری نوین؛ دُبی برای پیشتازی در متاورس خیز برداشته است