Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

راهکارهای اتحادیه اروپا برای حل معضل بیکاری جوانان

راهکارهای اتحادیه اروپا برای حل معضل بیکاری جوانان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نرخ بالای بیکاری در بین جوانان یکی از چالشهای بزرگ پیش روی اروپاست. برای رفع این مشکل حرف های زیادی زده شده و بودجه های کلانی هم به آن اختصاص داده می

نرخ بالای بیکاری در بین جوانان یکی از چالشهای بزرگ پیش روی اروپاست. برای رفع این مشکل حرف های زیادی زده شده و بودجه های کلانی هم به آن اختصاص داده می شود.

در پرتغال ۳۴.۵ درصد جوانان بیکارند. پرتغال و اسپانیا دو کشور اروپایی هستند که با بالاترین نرخ بیکاری جوانان دست و پنجه نرم می کنند. دستیابی به سیاستهایی برای حل این معضل، تلاش زیادی می طلبد. چالش پیش روی پرتغال چیست و دولت چه کار خواهد کرد؟

تعداد جوانانی که از زمان آغاز بحران اقتصادی کشور را به قصد یافتن شغل در خارج ترک کرده اند، معادل جمعیت دومین شهر بزرگ پرتغال است. بسیاری از این افراد، جوانان تحصیل کرده هستند. این پدیده البته تنها منحصر به پرتغال نیست. ۴۱ درصد اروپایی هایی که مهاجرت می کنند، مدرک دانشگاهی دارند.

قدمت پدیده فرار مغزها در پرتغال، به قبل از بحران اقتصادی باز می گردد. در واقع بین تحصیلات و بازار کار شکاف وجود دارد. برای برطرف کردن این شکاف به هماهنگ شدن با شرایط اقتصاد جهانی نیاز هست. به این منظور باید بیشتر به سمت آموزشهای کاربردی رفت.

دولت پرتغال تصمیم گرفته است برنامه هایی را برای مهاجران به راه بیاندازد و شرایطی را فراهم می کند که با تشویق آنها به خلق کسب وکار جدید، به وطنشان بازگردند. به این ترتیب می توان از مهارت ها و تجربه هایی که این افراد در بیرون از کشور آموخته اند، استفاده کرد.

اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۳ برنامه ای را ارائه کرد که قبلا در کشورهای شمال اروپا اجرا شده بود. هدف این برنامه که “تضمین کار برای جوانان” نام دارد، این است که از طریق خدمات کاریابیِ بخش عمومی و دولتی به جوانانی که چهار ماه پس از فارغ التحصیلی شان هنوز بیکار هستند، یا بیکار شده اند، شغل پیشنهاد کند، یا برای آنها امکان برخورداری از آموزش حرفه ای یا کارورزی نزد استادکارها را فراهم کند.

به این منظور بازار کار داخلی هر کشور نیز باید اصلاح شود. خدمات کاریابی عمومی و سیستم آموزشی باید بتوانند به جوانان توانایی های لازم را برای کار کردن در محیط های شغلی سخت و پر از رقابت بدهد.

“برنامه ابتکار کارآفرینی” (زیر مجموعه برنامه “تضمین شغل برای جوانان”) به کشورهایی اختصاص دارد که نرخ بیکاری جوانان در آنها بیش از ۲۵درصد است؛ بودجه این برنامه ۶ میلیارد یورو است که نیمی از آن توسط اتحادیه اروپا و نیم دیگر آن توسط صندوق اجتماعی اروپا تامین می شود.

طبق این برنامه خود کشورها هم باید بودجه ای را در نظر بگیرند تا اطمینان حاصل شود که منابع مالی کافی برای ضمانت های کاری در تک تک کشورها و در سراسر اروپا وجود داشته باشد. آیا این برنامه نتیجه بخش خواهد بود؟

اجرای آزمایشی برنامه “تضمین شغل برای جوانان” در ایرلند

ایرلند یکی از کشورهایی است که از سال ها پیش با مشکل اقتصادی و فرار مغزها روبرو است. برای نگه داشتن جوانان در کشور و کاستن از میزان بیکاری، پروژه “ تضمین اشتغال برای جوانان” بطور آزمایشی در این کشور در حال اجراست.

میزان بیکاری جوانان در بالیمان، منطقه ای در شمال دوبلین در سال ۲۰۱۱ میلادی به ۵۴ درصد رسید. این منطقه توانست در ژانویه سال گذشته اجازه شرکت در مرحله آزمایشی “برنامه تضمین کار برای جوانان” را کسب کند.

پروژه “تضمین شغل برای جوانان” در بالیمان یکی از ۱۸ پروژه مشابه در سراسر اتحادیه اروپاست. برای اجرای این طرح، بودجه ای به مبلغ۲۵۰هزار یورو در بالیمان اختصاص یافته است. نتیجه اینکه ۸۰ درصد از جوانانی که در این پروژه شرکت کرده اند، پیشنهاد شغلی دریافت کرده اند و ۹۸ درصد آنها در عرض کمتر از ۴ ماه این پیشنهادها را گرفته اند.

بیکاری جوانان در ایرلند کاهش یافته است اما نرخ بیکاری هنوز ۲۲.۱ درصد است که میزان بالایی است.

اروپا؛ یک منطقه، دو سطح متفاوت اشتغال

آماربیکاری در کشورهای مختلف اتحادیه اروپا با یکدیگر تفاوت دارد. آیا برنامه تضمین شغلی جوان می تواند این اختلافها را کاهش دهد؟

طبق تخمین یوروفاند، بنیاد وابسته به اتحادیه اروپا برای بهبود شرایط شغلی و زندگی مردم برای وارد کردن جوانان اروپایی به عرصه زندگی حرفه ای به ۵۰ میلیارد یورو سرمایه گذاری نیاز است.

ماسیمیلیانو مسکرینی، مدیر تحقیقاتی “یوروفاند” می گوید: «متوجه شده ایم که مقطع کوتاه بیکاری، پس از فارغ التحصیلی، بین جوانان طبیعی است. اما دورماندن طولانی مدت از بازار کار خوب نیست. پس لازم است بین عوامل مختلف در بازارکار یعنی مدارس و دانشگاه ها، سازمان های جوانان، اتحادیه های کارگری، خدمات شغل یابی محلی، ارتباط مناسب برقرار شود و این اولین شرط لازم برای تضمین شغل برای جوانان است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران یونان؛ چالش ها و راه حل های دولت برای ثبات و رشد اقتصادی

بنگاه‌های تجاری، برندگان تقویت طرح صندوق سرمایه‌گذاری راهبردی اروپا؟

تحولات فناوری و اقتصاد دیجیتال؛ آیا ربات‌ها بهره‌وری را افزایش خواهند داد؟