Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

تناقضهای گزارش اخیر بانک انگلستان درمورد نرخ تورم

تناقضهای گزارش اخیر بانک انگلستان درمورد نرخ تورم
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در این شماره از مجله بازرگانی خاورمیانه، آخرین گزارش بانک مرکزی بریتانیا از نرخ تورم در این کشور را مرور می کنیم. در آخرین گزارش بانک مرکزی بریتانیا

آگهی

در این شماره از مجله بازرگانی خاورمیانه، آخرین گزارش بانک مرکزی بریتانیا از نرخ تورم در این کشور را مرور می کنیم. در آخرین گزارش بانک مرکزی بریتانیا که مارک کارنی رییس این نهاد ارائه کرده است، ابهامات و تناقضات واضحی وجود دارد.

وی به امکان افزایش نرخ بهره در پایان سال اشاره کرد، اما در عین حال تأیید کرده است بانک مرکزی بریتانیا آماده است در صورت نیاز نرخ بهره را کاهش دهد.

این موضوع سبب سردرگمی سرمایه داران اروپایی و منطقه خاورمیانه شده است. آنها از خود می پرسند: “با در نظر گرفتن نرخ کم تورم باید در انتظار چه وضعیتی باشیم؟”

بانک انگلستان یا بانک مرکزی بریتانیا تلاش می کند در اجرای سیاست انبساط اقتصادی، خود را پایدار و سرسخت نشان دهد، اما گزارش اخیر این نهاد از نرخ تورم در این کشور، چشم اندازی مبهم را ترسیم می کند.

بانک مرکزی بریتانیا در این گزارش اعلام کرده که برای نخستین بار طی ۵۰ سال گذشته روند کاهشی نرخ تورم در بریتانیا تغییر کرده است. امری که منجر به افت بالقوه رشد اقتصادی در سال جاری می شود.
مارک کارنی، مدیر بانک انگلستان گفته است: «از دو دهه پیش که برنامه ریزی برای کنترل نرخ تورم آغاز شد، به کمترین میزان نرخ تورم رسیده ایم. احتمالا نرخ تورم از این هم کمتر خواهد شد و حتی ممکن است در بهار منفی شود و تا پایان سال تقریبا صفر بماند.»

چنین نرخ تورم پایینی ازسال ۲۰۰۹ تا کنون دیده نشده بود و آقای کارنی دلیل آن را کاهش قیمت نفت می داند. وی همچنین به احتمال افزایش نرخ بهره تا پایان سال اشاره کرد. اما در عین حال تأکید کرده است که بانک مرکزی بریتانیا حاضر است چنانچه نیاز باشد، نرخ بهره اصلی خود را کاهش دهد.

از سوی دیگر، در صورت جلسه نشست بانک مرکزی بریتانیا که در پایان سال گذشته برگزار شد، این نکته ذکر شده است که دو نفر از سیاستگذاران این نهاد خواستار افزایش نرخ بهره بوده اند. اما درآغاز سال جدید تمامی اعضای کمیته سیاستگذاری پولی این بانک، رأی دادند که نرخ بهره تغییر نکند.

بیشتر کارشناسان اقتصادی می گویند که احتمال بالارفتن مجدد نرخ تورم در بریتانیا به این زودیها کم است. این امر تصمیم بانک مرکزی مبنی بر افزایش نرخ بهره را با مشکل مواجه خواهد کرد.

برای تحلیل گزارش بانک مرکزی بریتانیا در مورد نرخ تورم با نورالدین الحموری، کارشناس بازارهای مالی در ابوظبی گفتگو می کنیم.

یورونیوز: دسامبر گذشته، بانک انگلستان از افزایش نرخ بهره خود صحبت کرد، اما هفته گذشته این نهاد در گزارش خود اعلام کرده است که در صورت نیاز هزینه استقراض را کاهش می دهد. آیا گزارش مارک کارنی، رییس بانک انگلستان را باید هشداردهنده در نظر گرفت؟

نورالدین الحموری: «این نوع اظهارات مبهم از سوی بانکهای مرکزی در سراسر جهان، ازجمله بانک انگلستان تعجب آور نیست. اما سیاستهایی که مارک کارنی در قبال سرمایه گذاران در پیش گرفته، از زمانیکه رییس این نهاد شده، هیچ گاه شفاف نبوده است. نرخ تورم در بریتاینا به پایینترین سطح خود از سال ۲۰۰۰ تا کنون رسیده است. سال جاری، نرخ تورم بدلیل برنامه برنامه اقتصادی سالهای ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ بازهم کاهش خواهد یافت. انتظار می رود که نرخ تورم تا پایان امسال به ۹ دهم درصد برسد. اما این میزان از هدف بانک مرکزی بریتانیا دور است: این نهاد در نظر دارد تا پاین امسال نرخ تورم ۲ درصد باشد.

نورالدین الحموری می افزاید: «از این رو هیچ دلیلی وجود ندارد که بانک مرکزی بریتانیا نرخ بهره پایه خود را به این زودی ها افزایش دهد. در واقع، چنانچه آهنگ کاهش نرخ تورم از انتظارات بازار سریعتر باشد و منفی شود، بانک انگلستان احتمالا نرخ بهره خود را در بحبوحه کاهش رشد اقتصاد جهانی، کاهش می دهد. اما اظهارات اخیر درمورد افزایش نرخ بهره، برخاسته از ثبات فعالیتهای اقتصادی در این کشور است. بعلاوه اینکه دستمزدها هم بیشتر شده است.

یورونیوز: نگاهی به معاملات ارزی بیاندازیم. پوند بریتانیا چه جایگاهی در مقابل ارزهای اصلی دیگر و ارزهای کشورهای خاورمیانه دارد؟ تاثیر ارزش پوند بر فعالیتهای سرمایه گذاران خاورمیانه چیست؟

نور الدین الحموری: «هفته گذشته، پوند بریتانیا هفته خوبی را پشت سر گذاشت. با اینحال پس از اینکه صحبت از کاهش نرخ بهره به میان آمد، ابتدا ارزش هر پوند بریتانیا در مقابل دلار به ۱،۵۲ دلار نزول کرد و بعد، پس از اینکه رییس بانک مرکزی اعلام کرد که گزینه افزایش نرخ بهره همچنان مطرح است، ارزش یک پوند به ۱،۵۴ دلار رسید.»

نورالدین الحموری درباره ارزش پوند در مقابل ارزهای منطقه خاورمیانه می گوید: «پوند بریتانیا به احتمال زیاد در مقابل سایر ارزها و واحدهای پولی کشورهای منتطقه خاور میانه و شمال آفریقا تغییری نخواهد کرد. بعنوان مثال قیمت یک پوند، به ۵.۶۶ درهم امارات عربی رسید که نسبت به ۵.۵ درهم ماه ژانویه افزایش داشته است. قیمت پوند در مقابل ریال عربستان سعودی هم بالا رفت. در همین مدت، ارزش یک پوند از ۵.۶۱ به ۵.۷۹ ریال عربستان سعودی رسید. همین اتفاق در نرخ تبدیل پوند بریتانیا به پوند مصر رخ داد. پوند بریتاینا از ژانویه گذشته ۹.۶ درصد افزایش یافت و ارزش یک پوند بریتانیا از ۱۰.۷۵ به ۱۱.۷۷ پوند مصر رسید. بالا رفتن ارزش پوند بریتانیا در منطقه بر واردات کالا تاثیر منفی خواهد گذاشت. با این اوصاف، اوضاع از سال گذشته بسیار بهتر است. زمانیکه ارزش پوند به بالاترین میزان خود رسیده است.»

نگاهی گذار به سقوط بی سابقه ارزش لیر ترکیه در مقابل دلار آمریکا

در مجله این هفته، در بخش “نگاه گذرا” نرخ تبدیل لیر ترکیه و دلار آمریکا را مرور می کنیم. هفته گذشته، ارزش لیر ترکیه در مقابل دلار آمریکا سقوطی بی سابقه داشت و به کمترین میران خود رسید. فشارهای سیاسی باعث شده است ارزش لیر ترکیه به شدت کاهش یابد.

از شش هفته گذشته تا کنون ارزش پول این کشور، در مقابل دلار امریکا شش ونیم درصد سقوط کرده است. کارشناسان اقتصادی می گویند که چند عامل دست به دست هم داده و باعث این کاهش شده است. سیاست های بانک مرکزی امریکا و امکان افزایش نرخ بهره در سال جاری، ارزش دلار را نسبت به همه ارزهای دیگر افزایش داده است.

آگهی

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه نیز بانک مرکزی ترکیه را تحت فشار قرار داده است که نرخ بهره را کاهش دهد تا باعث رشد اقتصادی و جذب سرمایه گذاری شود.

تا کنون بانک مرکزی ترکیه حاضر نشده هزینه استقراض را کاهش دهد و این کار را موکول به کاهش نرخ تورم به میزان قابل قبول کرده است. هفته آینده بانک مرکزی ترکیه نشست سیاستگذاری خود را برگزار و چشم انداز تورمی را بررسی خواهد کرد. شاید این نهاد به خواست آقای اردوغان تن دهد که خواهان قابلیت نوسان لیر است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگاهی به رویدادهای اقتصادی مهم در سال ۲۰۱۵ و چشم انداز بازارها برای سال آینده

وضعیت آشفته بازارهای سهام و نفت در آستانه نشست بانک مرکزی آمریکا

گمانه زنی درمورد قیمت نفت پس از نشست اوپک