Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

تاثیر استراتژی کلان منطقه ای در زندگی روزمره شهروندان اروپا

تاثیر استراتژی کلان منطقه ای در زندگی روزمره شهروندان اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کرواسی اخیرا به عضویت اتحادیه اروپا در آمده است. این کشور در قلب منطقه دریای آدریاتیک واقع شده است که دروازه های طبیعی اروپای جنوبی، مرکزی، و شرقی

کرواسی اخیرا به عضویت اتحادیه اروپا در آمده است. این کشور در قلب منطقه دریای آدریاتیک واقع شده است که دروازه های طبیعی اروپای جنوبی، مرکزی، و شرقی است. رشد اقتصادی این منطقه برای تمام قاره اروپا فایده خواهد داشت.

استراتژی کلان منطقه ای اتحادیه اروپا چیست؟ چه پیامدهایی برای زندگی هر روزه مردم کرواسی و همچنین منافع مشترک دیگر کشورهای حوزه دریای آدریاتیک ( ایتالیا، یونان و اسلوونی) خواهد داشت؟ مهمتر از آن، تاثیر این استراتژی بر رشد اقتصادی چهار کشور دیگر این منطقه، یعنی آلبانی، مونته نگرو، صربستان و بوسنی هرزوگوین که کاندیدای پیوستن به اتحادیه اروپا هستند، چه خواهد بود؟

استراتژی کلان منطقه ای اتحادیه اروپا چیست؟

اگر با همسایگانتان مشکلی مشترک داشته باشید، همکاری، حل این مشکلات را ساده تر خواهد کرد. این سخن در باره چند ناحیه یا حتی چند کشور که جفرافیای مشترک دارند، و با هم مناطق کلان را می سازند، نیز صادق است.

استراتژی کلان منطقه ای، از طریق همکاری و مشارکت بین نواحی، بنگاه ها، شهروندان و سیاستمداران عملی می شود. زیرا در مناطق کلان، چالشهای مشترک وجود دارد.

هدف از این استراتژی این است که کشورهای اروپایی که جغرافیا و اهداف مشترک دارند، بهم بپیوندد تا با استفاده ازمنابع مالی و غیرمالی وضعیت منطقه ای خود را بهتر کنند.

منطقه دریای آدریاتیک یکی از مناطقی است که این همکاری در آن جریان دارد. کرواسی در مرکز این ناحیه قرار دارد. کارآفرینان محلی در پی سیاستهای مشترکی هستند که چشم انداز اقتصادی این ناحیه را بهتر کند.

کشورهایی که در کنار دریای آدریاتیک واقع شده اند، از نظر درآمد سرانه، میزان اشتغال، و امکانات زیرساختی، تفاوت قابل ملاحظه ای با دیگر کشورها دارند. همکاری بین کشورهای این ناحیه، می تواند دست کم این عدم توازن را از بین ببرد.

استراتژی کلان منطقه ای دانوب

دانوب، یکی از کلان مناطق اروپاست که سابقه بیشتری دارد. منطقه کلان دانوب، ۹ کشور عضو اتحادیه اروپا و ۵ کشور غیر عضو را شامل می شود. این کشورها با چالشهای زیست محیطی یکسان مواجه اند:همگی می خواهند از ظرفیت دانوب برای حمل بار بهره ببرند و سیستم های برق شان هم به هم متصل باشند. ناوبری بهتر روی رودخانه می تواند ظرفیت حمل بار را افزایش دهد، ۸۰۰۰ شغل جدید به وجود بیاورد و اگر گردشگری را به اینها اضافه کنیم، تعداد مشاغل را بیشتر می کند.

همانند همه سیاست های کلان منطقه ای اتحادیه اروپا، هدف اصلی پروژه ناحیه دانوب افزایش رفاه، تضمین ثبات و حفظ محیط زیست است. اما هسته اصلی این استراتژی این است که با استفاده از برخی قابلیتهای دست نخورده رود دانوب، در خود ناحیه ارتباط برقرار شود.

شرکت ویا دونای اتریشی یکی از همکاران اصلی در پروژه همکاری دومرحله ای موسوم به “شبکه ادارات شاهراه آبی دانوب” ( NEWADA و NEWADA) است. این شرکت می خواهد میزان حمل ونقل بار را تا سال ۲۰۲۰ میلادی، بیست درصد افزایش دهد.

پانصد پروژه بر اساس استراتژی دانوب با یکدیگر هماهنگ شده اند و بسیاری از آنها موفق بوده اند.

اما طغیان رودخانه در سال ۲۰۱۳، وجود نقصهای بزرگ در ارتباط و همکاری را آشکار کرد. تا جایی که نهادهای پشتیبان این پروژه ها مثلا کمیسیون اروپا از کشورهای عضو انتقاد کرد و خواستار بهبودهای عمده در کارکردشان شد.

هدف، برقراری توازن بین محیط زیست و رشد اقتصادی و ایجاد ارتباط تجاری بین منزلگاه های مختلف در سراسر ساحل رودخانه است، بدون اینکه نیاز به بودجه اضافی از سوی اتحادیه اروپا باشد. به گفته کمیسر سیاست منطقه ای اروپا ارزیابی نتایج استراتژی های منطقه ای کلان، موفقیت یا شکست آنها مشکل است. زیرا برخلاف بیشتر پروژه های اتحادیه اروپا که پارامترهای مشخصی برای بررسی دارند، این استراتژی ها صرفا تلاشی برای همکاری موسسات، اتاقهای بازرگانی، شهروندان و حتی سیاستمداران است. نقش مثبت استراتژی کلان منطقه ای اتحادیه اروپا در ایجاد شغل و رشد اقتصادی نشان می دهد که این استراتژیها با زندگی روزمره مردم سروکار دارد.

در این برنامه اقتصاد واقعی همچنین با کرینا کرتو، کمیسر جدید سیاست منطقه ای اروپا گفتگو کرده ایم. برای دیدن این گفتگو می توانید روی ویدئوی برنامه کلیک کنید.

تهیه این برنامه بدون کمک “کتابخانه سلطنتی بلژیک” ممکن نبود

.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران یونان؛ چالش ها و راه حل های دولت برای ثبات و رشد اقتصادی

بنگاه‌های تجاری، برندگان تقویت طرح صندوق سرمایه‌گذاری راهبردی اروپا؟

تحولات فناوری و اقتصاد دیجیتال؛ آیا ربات‌ها بهره‌وری را افزایش خواهند داد؟