Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ولادیمیر پوتین: بحران روبل گذراست

ولادیمیر پوتین: بحران روبل گذراست
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اعمال تحریمهای اقتصادی کشورهای غربی علیه روسیه، کاهش قیمت نفت در بازار و کاهش شدید ارزش واحد پولی روبل، اقتصاد روسیه را تحت فشار بسیار شدیدی قرار

آگهی

اعمال تحریمهای اقتصادی کشورهای غربی علیه روسیه، کاهش قیمت نفت در بازار و کاهش شدید ارزش واحد پولی روبل، اقتصاد روسیه را تحت فشار بسیار شدیدی قرار داده است.

بحران اقتصای ناشی از این تحولات فرار سرمایه از این کشور را نیز بدنبال داشته و مسئولان روسی را به واکنش واداشته است.

ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه در جریان کنفراس خبری سالانه خود مشکلات اقتصادی کشورش را گذرا دانست. وی گفت: «بانک مرکزی و دولت تدابیر لازم را برای مقابله با وضعیت کنونی اتخاذ خواهند کرد. برای دولت و بانک مرکزی مسئله به موقع بودن و کیفیت تدابیر اتخاذ شده مطرح است. اما در مجموع این تدابیر مناسب و صحیح هستند.»

رییس جمهوری روسیه درباره جزییات تدابیر جدید دولت برای مقابله با بحران توضیحاتی ارائه نکرد. این تحولات درست زمانی صورت می گیرد که اتحادیه اروپا در نظر دارد موج جدیدی از تحریمهای اقتصادی را به مرحله اجرا درآورد. براساس این تحریمها، کلیه سرمایه گذاری های اروپایی در روسیه ممنوع خواهد شد.

با این حال، موضع گیری ولادیمیر پوتین بازارهای مالی متقاعد نکرده است. پس از سخنان وی، ارزش روبل در برابر دلار آمریکا بار دیگر در بازار مبادلات ارزی دچار افت شد.

برای بررسی مواضع ولادیمیر پوتین، یورونیوز با آنگس کمبل، کارشناس شرکت ارائه کننده خدمات سهام و ارز «اف ایکس پرو»، گفتگویی ترتیب داده است.

یورونیوز: همه در جریان کنفرانس خبری ولادیمیر پوتین قرار گرفتیم. نکات مهم سخنان وی درباره مشکلات اقتصادی را بررسی کنیم. ابتدا او مسائل اقتصادی را متوجه فاکتورهای خارج از روسیه دانسته. آیا این موضوع درست است و یا اینکه عوامل داخلی هم نقش داشته اند؟ آیا این مشکلات موقتی است و یا اینکه مربوط به ضعف ساختار اقتصادی روسیه می شود؟

آنگس کمبل: «فکر می کنم مجموعه ای از دو عامل داخلی و خارجی هستند. مسلما مهمترین فاکتور خارجی قیمت نفت است که به نصف کاهش یافته است. این مسئله اثر مخربی برروی اقتصاد روسیه داشت. به همین خاطر سرمایه گذاران تمایل به سرمایه گذاری در روسیه ندارند. عوامل داخلی نیز دخیل بوده اند، سقوط ارزش روبل بر روی افزایش نرخ تورم در کشور تاثیر داشته است و در سال آینده شاهد افزایش شدید قیمتها نیز خواهیم بود. مخصوصا قیمت محصولات الکترونیکی بسیار افزایش خواهد یافت.»

یورونیوز: ولادیمیر پوتین گفت: در بدترین حالت این وضعیت دو سال طول می کشد. تا کجا اقتصاد روسیه پیش از آنکه جان تازه بگیرد می تواند در مشکلات فرو رود؟

آنگس کمبل: «اگر آرامش به بازارهای مالی باز گردد و فشار از قیمت نفت و روبل بیافتد در این حالت می توان گفت کمتر از دو سال. اما در بدترین حالت می توان شاهد مشکلات عدیده بانکهای روسیه باشیم اما این اتفاق تنها در صورتی که ارزش روبل باز هم کمتر شود می افتد و در صورتی روبل باز هم ارزش خود را از دست خواهد داد که تحریمهای دیگر اقتصادی علیه روسیه اعمال شوند و قیمت نفت نیز باز هم کاهش یابد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنگ فراموش شده شرق اوکراین همچنان قربانی می گیرد

مواد منفجره بجا مانده از داعش، خطری بزرگ برای ساکنان موصل

فینال لیگ قهرمانان؛ تجربه کهکشانی ها کارساز تر است یا انگیزه قرمزها؟