تاثیر جدایی اسکاتلند بر ارزش پوند و قیمت نفت

تاثیر جدایی اسکاتلند بر ارزش پوند و قیمت نفت
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

روز پنجشنبه اسکاتلندی ها با آرای «آری» و «نه» خود تکلیف آینده شان را مشخص خواهند کرد.

نگرانی های فزاینده ای در مورد تاثیر نتیجه این همه پرسی بر ارزش پوند به وجود آمده و این درحالیست که کشورهای عرب خلیج فارس هم تاثیراتی که این جدایی می تواند بر قیمت نفت داشته باشد، زیر نظر گرفته اند.

در حالیکه دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا از اسکاتلندی ها خواسته با همه پرسی پیش رو موجب شکاف میان ملتهای خانواده بریتانیا نشوند، طرفداران جدایی اسکاتلند ادعا می کنند اقتصاد این سرزمین در پرتو رهایی از محدودیت های ناشی از عضویت در بریتانیا، می تواند مسیر رشد را در پیش بگیرد.

اما مهمترین سئوال مطرح، مالکیت حوزه های نفتی دریای شمال و نحوه بهره برداری از منابع آن است. ادینبورگ، درآمدهای نفتی را برگ برنده اسکاتلند (در صورت کسب استقلال) می داند.

مسئله ای که در عین حال می تواند روی قیمت نفت خام هم تاثیر گذار باشد و تجارت کشورهای وابسته به درآمدهای نفتی و از جمله کشورهای حوزه خلیج فارس را تحت شعاع خود قرار دهد.

نگرانی مهم دیگر در صورت رای «آری» به جدایی، مسئله باقی ماندن یا نماندن پوند، بعنوان واحد پول ملی اسکاتلند خواهد بود.

اما در آستانه برگزاری این همه پرسی، ارزش پوند نوسانات زیادی را تجربه کرده، مسئله ای که برای برخی از کشورهای خاورمیانه خالی از فایده نبوده است.

تنها در ماه گذشته میلادی، ارزش «ریال» عربستان و «درهم» امارات در برابر «پوند» حدود چهار و نیم درصد افزایش پیدا کرد.

به هر روی کلید آینده اقتصادی اسکاتلند اکنون بدست رای دهندگان این همه پرسی است و این مسئله ای است که چشمان تیزبین بازارهای مالی بدقت آنرا دنبال می کنند.

برای بررسی این موارد ارتباطی داریم با ابوظبی و با نورالدین الحموری، یکی از کارشناسان بازار گفتگو می کنیم.

یورونیوز: این هفته اسکاتلند شاهد یک تصمیم تاریخی خواهد بود. واکنش بازار را چه می دانید؟ پیش بینی ها در مورد ارزش پوند چگونه اند؟

نورالدین الحموری: «به نظر می رسد که بازار نسبت به نظرسنجی های رسانه ای طی روزهای آینده حساسیت زیادی نشان بدهد تا اینکه در نهایت نتایج رسمی همه پرسی اعلام شود. ارزش پوند به تازگی حول و حوش یک دلار و شصت و دو سنت تثبیت شده برای اینکه نتایج خیلی از نظرسنجی ها قطعی نیست و هر دو حالت را شامل می شود. اما جمعه یعنی فردای همه پرسی، داستان دیگری خواهد بود. اگر اسکاتلندی ها به جدایی «آری» بگویند احتمالا ارزش پوند تا یک دلار و شصت سنت پایین خواهد آمد، شاید هم تا یک دلار و پنجاه و هشت سنت. اما اگر تصمیم اسکاتلندی ها ماندن در بریتانیا باشد، در کوتاه مدت و میان مدت برای پوند یک فاکتور مثبت خواهد بود و بازار بر مبنای نرخ بالا قیمت گذاری می کند و شاید دوباره قیمت پوند به بالای یک دلار و شصت و پنج سنت برگردد.»

یورونیوز: نتایج این رای گیری چه تاثیری بر بازارهای ارز خاورمیانه می تواند داشته باشد؟

نورالدین الحموری: «نتیجه ساعت شش بامداد به وقت لندن اعلام می شود که ساعت نه صبح در ابوظبی است. این به این معناست که بازارهای خاورمیانه، نخستین بازارهایی خواهند بود که بعد از اعلام نتیجه همه پرسی امکان مبادله پوند را پیدا می کنند برای اینکه بازارهای اروپا چند ساعت بعد باز می شوند و بازارهای شرق آسیا هم، کار روزانه خود را تمام کرده اند. بنابراین انتظار می رود همزمان با مشخص شدن نتیجه، شاهد خروج نقدینگی قابل توجهی از خاورمیانه باشیم.»

یورونیوز: در صورت جدایی، قیمت نفت چه سرنوشتی پیدا خواهد کرد؟

نورالدین الحموری: «دو سناریوی متفاوت در این مورد محتمل است. اگر اسکاتلند تصمیم به ماندن در بریتانیا بگیرد، تاثیر آن بر قیمتها منفی خواهد بود چون بازار تمرکز خود را بر روی چشم انداز جهانی اقتصاد معطوف خواهد کرد که چشم اندازی با رشد اندک است. حتی اگر اسکاتلند مستقل هم بشود تاثیر مثبت بر روی قیمتها مقطعی خواهد بود و در کل تاثیر چشم انداز جهانی، طی دو ماه آینده، بیشتر خواهد بود. به هر حال اگر روند سقوط قیمت نفت ادامه پیدا کند، انتظار مداخله اوپک طی هفته ها یا ماههای آینده وجود دارد، بویژه اگر کشورهای منطقه خلیج فارس تبعات منفی نزول درآمدهای نفتی را بیشتر احساس کنند.»

آخرین اخبار مربوط به همه پرسی جدایی اسکاتلند را از طریق وبسایت یورونیوز پی گیری کنید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگاهی به رویدادهای اقتصادی مهم در سال ۲۰۱۵ و چشم انداز بازارها برای سال آینده

وضعیت آشفته بازارهای سهام و نفت در آستانه نشست بانک مرکزی آمریکا

گمانه زنی درمورد قیمت نفت پس از نشست اوپک