Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

نقش فعالیتهای صادراتی شرکتهای خوشه ای در رشد اقتصادی اسپانیا

نقش فعالیتهای صادراتی شرکتهای خوشه ای در رشد اقتصادی اسپانیا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اسپانیا از اوایل سال جاری میلادی شاهد افزایش نرخ رشد اقتصادی است. تولید ناخالص داخلی در سه ماهه اول و دوم چهار دهم درصد افزایش داشته است.

یکی از دلایل این امر، نوآوری های کارآفرینان برای دستیابی به بازارهای جهانی است. برای بررسی نمونه ای از این نوآوری ها، به سراغ شرکتهای خوشه ای تولید ماشین آلات کشاورزی در یِیدا در کاتالونیا می رویم. این شرکتهای خوشه ای، اولین مجموعه از این نوع در سراسر اروپاست که نشان طلایی دریافت کرده است.

افزایش ۳۰ الی ۴۰ درصدی درآمد سالانه و حدود ۷ برابر شدن تعداد کارمندان از زمان آغاز کار، نشان از گسترش شرکت موسوم به «نیوبو» دارد. این شرکت تجاری واقع در ییدای کاتالونیا زیر مجموعه ای از شرکتهای خوشه ای تولید ماشین آلات کشاورزی است که هفت سال پیش فعالیت خود را آغاز کرده است. جوردی سرات، مدیر عامل شرکت و یکی از موسسان می گوید نوآوری در نحوه عرضه محصولات سبب شده است که بیش از نیمی از فروش این شرکت در سطح بین المللی انجام می شود.

وی می افزاید: «هفت سال پیش که شرکت کار را خود را آغاز کرد، یک شرکت محلی بود. امروز ما در بیش از ۱۵ کشور از جمله در در آمریکای لاتین، در آفریقا، و در بیشتر کشورهای اروپایی نمایندگی داریم.»

برای افزایش صادرات جوردی سرات در چند دوره کاری شرکت کرده و با هیأت های تجاری به پرتغال، مراکش و همچنین به کلمبیا سفر کرده است. اما این همه ماجرا نیست: برای افزایش توان رقابت، وی روش های کاری خود را نیز تغییر داده است.

آقای سرات در این باره می گوید: « با کمک مجموعه شرکتهای تولید ماشین آلات کشاورزی ما فرایندهای جدیدی برای خط تولیدمان پیاده کرده ایم. از مواد جدیدی برای ساخت ماشین آلات استفاده کرده ایم و صادرات هم انجام می دهیم.

میانگین میزان جهانی شدن این شرکتهای خوشه ای موسوم به “فِماک” FEMAC حدود ۵۵ درصد است. اما برخی از شرکتهای زیر مجموعه توانسته اند به بازارهایی نفوذ کنند که مشکلات دسترسی به آنها بین همه معروف است، مثلا بازارهای چین و برزیل .

انریک پدروس، مدیر شرکتهای خوشه ای می گوید: « با مشارکت کشورهای دیگر نمایشگاه های بین المللی برپا می کنیم. گروههای صادراتی را که در بازارهای خارجی نماینده دارند مدیریت می کنیم. علاوه بر اینها تلاش می کنیم که با ترتیب دادن سفر هیئت های تجاری، راه پیشرفت در سطح بین المللی را به شرکتها نشان دهیم.»

نوآورترین شرکتها، آنهایی هستند که فعالیت صادراتی بالایی دارند. این شعار شرکتهای خوشه ای تولید ماشین آلات کشاورزی است. برای آنها، تحقیق، نوآوری و استفاده از فناوری های جدید امری بنیادین است.

مدیر شرکتهای خوشه ای “فِماک” می گوید: «آینده کشاورزی، در ترکیب فرآوری زراعی با سیستمهای مدیریت هوشمند است. همین الان با شرکت های خوشه ای “آئروسپیس ولی” در فرانسه و “فوتونیک” در کاتالونیا همکاری می کنیم تا راه حلهای تازه پیدا کنیم.»

از نظر جوردی سرات، کلید موفقیت شرکت نیوبو، داشتن گروهی پویا، پرتلاش و متخصص، و همچنین تبادل نظر با سایر شرکتهای تولید ماشین آلات کشاورزی است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کمک بانک سرمایه‌گذاری اروپا به کسب و کارهای کوچک در گرجستان

بانک سرمایه‌گذاری اروپا به کسب‌وکارهای کوچک کمک می‌کند

چگونه شرکت اسکاتلندی تولید انرژی پاک توانسته فراز و نشیب بازار را پشت سر بگذارد؟