Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

دلیل موفقیت تایلند در جذب سرمایه گذاری در حوزه فناوری اطلاعات و مخابرات چیست؟

دلیل موفقیت تایلند در جذب سرمایه گذاری در حوزه فناوری اطلاعات و مخابرات چیست؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

تایلند در رده بندی موسوم به دویینگ بیزینس از نظر فضای مناسب برای بازرگانی رتبه هجدهم را دارد و یکی جذاب ترین نقاط برای سرمایه گذاران سراسر جهان، بطور مثال در حوزه فناوری های اطلاعات و مخابرات است.

حوزه فناوری اطلاعات و مخابرات در تایلند روز به روز گسترده تر می شود. انتظار می رود این بخش اقتصادی امسال ۱۰ درصد رشد کند. اما چرا این کشور در جذب سرمایه از سراسر جهان تا این حد موفق عمل می کند؟ بخش بزرگی از اهمیت این بازار، برخاسته از میزان تقاضا، میزان بالای دسترسی به افراد ماهر و البته موقعیت جغرافیایی استثنایی تایلند در جنوب شرقی آسیاست.

یکی از نقاط قوت این کشور نیروی کار ارزان و میزان مهارت مهندسانی است که نرم افزارهای کاربردی برای کامپیوترها و تلفن های هوشمند را طراحی می کنند. در کشورهای روبه رشد همسایه تقاضای فراوانی برای این محصولات وجود دارد.

سامپان سیلاپاناد، رییس انجمن کارکنان الکترونیک و کامپیوتر می گوید: «امروز بزرگترین رقم صادرات تایلند به بخش الکترونیک و کامپیوتر تعلق دارد. بیست درصد کل صادرات تایلند به نقاط مختلف جهان مربوط به این بخش است و تقریباً ۲۰۰هزار نفر در این بخش مشغول به کار هستند.»

موقعیت استراتژیک تایلند در قلب اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا ( انجمن ملل آسیای جنوب شرقی) از دیگر نقاط قوت این کشور است. ده کشور عضو این اتحادیه قصد دارند اتحادیه ای اقتصادی مانند اتحادیه اروپا تشکیل دهند. تبادل آزاد کالا و خدمات در این ناحیه هفتصد میلیون نفر را در برخواهد گرفت و آن را تبدیل به یکی از پرجاذبه ترین نواحی جهان برای سرمایه گذاری خواهد کرد.

هاری یانگ، مدیر اجرایی شعبه کمپانی “ایسر” (ACER) می گوید:«تایلند در بین این کشورها از بهترین زیرساخت ها برخوردار است بنابراین فکر می کنم که مرکزی ارتباطی برای پشتیبانی از کشورهای نزدیک مثل کامبوج، میانمار، لائوس و ویتنام است.»

بزرگترین نام های تجاری در بخش اطلاعات، مثل ایسر ACER از تایوان و همین طور دو شرکت اصلی در ساخت دیسک های سخت (هارد دیسک) یعنی وسترن دیجیتال و سی گیت در تایلند، ستاد منطقه ای دارند.

آقای سیلاپاناد در مورد فعالیت این شرکتها در تایلند می گوید: «این دو شرکت ۸۰ درصد بازار جهانی دیسک های سخت را به خود اختصاص داده اند و امروز ۵۰ درصد سرمایه گذاری های وسترن دیجیتال و سی گیت در تایلند انجام می گیرد.»

طی سال های گذشته چند بار در تایلند کودتا رخ داده است که موجب کندی فعالیت های اقتصادی شده است. اما این کودتاها اثرات میان مدت و درازمدت نداشته اند.

سرمایه گذاران خارجی در بخش فناوری های اطلاعات و مخابرات همچنان به تایلند آمده اند تا از تسهیلات پرشماری که دولت فراهم کرده است، استفاده کنند. از تسهیلاتی که دولت ایجاد کرده می توان ایجاد سایت تجاری خاص برای ساده تر کردن فرآیند انجام امور اداری، ارائه خدمات مناسب برای احداث کارخانه های تولیدی یا شریک تجاری و همینطور طیف گسترده مشوق های مالی دولتی و معافیت های مالیاتی، را نام برد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازار داغ ورزش و گردشگری ورزشی در امارات

قوانین تازه در دُبی برای افزایش استفاده از روبات‌ها و خودکارسازی امور

تحولات عرصه فناوری نوین؛ دُبی برای پیشتازی در متاورس خیز برداشته است