Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

یک تجربه ایرلندی برای تشویق سالمندان به کارآفرینی

یک تجربه ایرلندی برای تشویق سالمندان به کارآفرینی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

چگونه به سالمندان امکان کارآفرینی بدهیم؟ چگونه دانش و روش هایی را به افراد بالاتر از ۵۰ سال آموزش بدهیم که بتوانند کسب و کار خودشان را راه اندازی کنند؟ در این برنامه دنیای تجارت از دوبلین پایتخت جمهوری ایرلند این موضوع را بررسی می کنیم.

در حال حاضر از هر سه اروپایی یک نفر بیشتر از ۵۵ سال سن دارد و به همین دلیل، توجه به کارآفرینی سالمندان یک گرایش آشکار و واقعی در این منطقه است. در اروپا، این ایرلند است که با یک ابتکار ویژه و جالب، تبدیل به یک الگو شده است.

آب نبات های کوچک ژله ای برای یکی از کارآفرین های ایرلندی شادی و موفقیت به بار آورده است. پیتر کولین ۷۰ سال دارد. در سال ۱۹۸۸ او و پسرش ریچارد، یک شرکت از سری شرکت های کوچک و متوسط را، برای تولید آب نبات های ژله ای با ۱۰۰ درصد رایحه طبیعی تاسیس کردند در حالیکه شرکتی که او قبلا در آن کار می رکد تعطیل شده بود.

امروز، شرکت پیتر اولین تولید کننده اروپایی آب نبات های ژله ای است. او ۷۰ کارمند دارد و گردش مالی سالانه اش ۱۶ میلیون یورو است. استخدام ۱۵ نفر دیگر در این شرکت برنامه ریزی شده و هدفشان اینست که گردش مالی سالانه برای سال ۲۰۱۶ را به ۲۰ میلیون یورو برسانند.

پیتر کولین، مدیر عامل شرکت آب نبات های ژله ای می گوید: «ما ۹۷ درصد تولیداتمان را به ۵۰ کشور جهان از جمله به آمریکای شمالی، بریتانیا، شرق دور، خاورمیانه و حتی دورترین نقاط مانند استرالیا صادر می کنیم.»

آنچنان که پیتر می گوید این برنامه موفق، به سرمشقی برای شرکت های ابتکاری سالمندان تبدیل شده که هدفش تشویق افراد بالای ۵۰ سال به مشارکت بیشتر در دنیای شرکت های تجاری است. این موفقیت برای پیتر بواسطه فرهنگ کار شرکتی و روش مدیریتی ویژه این شرکت ها حاصل شده است.

پیتر کولین می افزاید: «ما حداقل دوبار در سال با کارکنان جلسه داریم و تمام اطلاعات مرتبط با کارمان، مانند اطلاعات مالی شرکت و بازارهای جدید را مبادله می کنیم. ما با هم کار می کنیم و به این شکل محصولات جدیدمان را توسعه می دهیم. بنابراین ما آنها را همانند یک تیم در نظر می گیریم و آنها را در کارها و اجرای طرح های تجاری مان دخالت می دهیم.»

پروژه شرکت های سالمندان رسما در سطح اروپا بعنوان «اقدام خوب» شناخته شده است. این ابتکار در ایرلند متولد شده و سپس در بریتانیا و فرانسه توسعه یافته است.

ابتکار شرکت سالمندان جایزه ترویج کارآفرینی اروپا در سال ۲۰۱۳ در مقوله سرمایه گذاری در مهارت های کارآفرینی را دریافت کرده است. از این نظر سالمندان به وضوح نقش اساسی در توسعه کارآفرینی بازی می کنند.

جان بیرنی مدیر یکی از شرکت های سالمندان می گوید: «امروزه سن بالاتر از ۵۰ سال داشتن یعنی یک روش جدید زندگی که در آن افراد متوجه می شوند که دارای وقت، سلامت، تجربه و شبکه ای از روابط برای شروع کاری جدید در پنجمین دهه زندگیشان هستند.»

در طول دوره های آموزشی، جلسات با پیشکسوتانی مانند پیتر یا با دیگر مدیران شرکت های مشهور برگزار می شود. سالمندانی که در پروژه شرکت های سالمندان مشارکت می کنند، دایره تماس هایشان را گسترش می دهند و کلیدهای موفقیت را بدست می آورند.

جان بیرنی می افزاید: «بیش از ۴ سال است که شرکت های سالمندان به ایجاد بیش از یک هزار کسب و کار فردی در ایرلند، فرانسه و بریتانیا کمک کرده اند.»

پیتر کولین نیز در این باره می گوید: «به نظر من، کلید های موفقیت در تجارت عبارتند از: اعتقاد قوی به پروژه، پشتوانه مالی خوب و داشتن کارکنان ممتاز در شرکت.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کمک بانک سرمایه‌گذاری اروپا به کسب و کارهای کوچک در گرجستان

بانک سرمایه‌گذاری اروپا به کسب‌وکارهای کوچک کمک می‌کند

چگونه شرکت اسکاتلندی تولید انرژی پاک توانسته فراز و نشیب بازار را پشت سر بگذارد؟