Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

تاثیر «آموزش کارآفرینی» در باسک اسپانیا

تاثیر «آموزش کارآفرینی» در باسک اسپانیا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در منطقه باسک اسپانیا، نرخ بیکاری جوانان نصف میانگین نرخ بیکاری جوانان درمناطق دیگر این کشور است.

آموزش جوانان با هدف «بارورشدن روحیه کارآفرینی در آنها»، شیوه موثری است که از سالها پیش در منطقه باسک اسپانیا مورد استفاده قرار گرفته و تاسیس صدها شرکت تجاری را در پی داشته است.

اغلب مراکز حرفه ای آموزشی در باسک برای دانش آموزان فعلی و قدیمی خود این امکان را فراهم می کنند تا چند ماهی در زمینه کارآفرینی آموزش ببینند.

جوزبا کاسترو، مرد جوانی است که با استفاده از این فرصت موفق شده یک شرکت کوچک مکانیکی تاسیس کند و بزودی اولین کارگر خود را هم استخدام خواهد کرد.

او می گوید: «شرکت در این کلاسها مثل جرقه ای بود که جسارت و شکیبایی لازم را برای تاسیس شرکت در من بوجود آورد و به من ثابت کرد با این کار، نه تنها چیزی را از دست نمی دهم، که چیزهای زیادی را هم به دست خواهم آورد.»

خوزه آنتونیو، جوان دیگری است که از دو سال پیش در بخش تولید قطعات خودرو مشغول است. شش نفر برای او کار می کنند و در این میان، شرکت در دوره آموزشی «کارآفرینی» برای او مثمرثمر بوده است.

او می گوید: «از همه چیز مهمتر، یادگرفتن اصول اولیه تجارت، اطلاع بیشتر از مسائل مالی و وضعیت بازار و بطور کلی همه مسائل مربوط به اقتصاد بود.»

شرکت کوچک او در مسیر پیشرفت قرار گرفته و حتی پروژه هایی در لهستان، مجارستان و صربستان را در دست دارد. خوزه آنتونیو منکر بلندپروازی های تجاری خود نیست.

او می گوید: «هدف ما برای سال جاری میلادی، دو برابر کردن فروش است. برای این کار، در حال توافق با چند کارگاه هستیم تا قطعاتی را که ما طراحی می کنیم، آنها بسازند.»

تاثیر چنین برنامه هایی غیرقابل انکار است و ارتباطی واقعی بین نظام آموزشی و اقتصاد محلی را نشان می دهد. آموزش کارآفرینی شامل سه مرحله است: نخست، کارگاه آگاه سازی همه دانش آموزان؛ دوم، تعریف پیش پروژه برای دانش آموزانی که علاقه بیشتری دارند؛ و در نهایت، تاسیس شرکت و نظارت بر عملکرد آن با کمک یک مربی، سیستمی ساده و درعین حال موثر.

رامون مارتینز دِ مورگیا اوررتا، مدیر آموزشی دولت منطقه باسک در این مورد می گوید: «مهمترین نکته این است که طی ده سال گذشته، حدود چهارصد شرکت تاسیس کرده ایم که سه چهارم آنها کماکان فعالند.»

هدف مقامات باسک طی سالهای آینده، رساندن تعداد شرکتها به چهار برابر میزان فعلی است. برای این منظور افزودن کلاس «آموزش کارآفرینی» به برنامه درسی دبیرستانها نیز پیش بینی شده است.

رامون مارتینز دِ مورگیا اوررتا، مدیر آموزشی دولت منطقه باسک در این مورد می گوید: «برای رشد اقتصادی منطقه باسک، کارآفرینی یک عامل مهم به شمار می رود. مشوق ما در این راه نرخ پایین بیکاری جوانان اینجا در مقایسه با سایر مناطق اسپانیاست.»

خوزه آنتونیو چوسا رمز موفقیت خود را اینچنین توصیف می کند: «کلید موفقیت برای من سه چیز است: آموزش خوب در زمینه کارآفرینی، انگیزه و لذت بردن از کار و همینطور داشتن یک گروه قوی.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کمک بانک سرمایه‌گذاری اروپا به کسب و کارهای کوچک در گرجستان

بانک سرمایه‌گذاری اروپا به کسب‌وکارهای کوچک کمک می‌کند

چگونه شرکت اسکاتلندی تولید انرژی پاک توانسته فراز و نشیب بازار را پشت سر بگذارد؟