Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

داووس و نقش سازمانهای بشردوستانه

داووس و نقش سازمانهای بشردوستانه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

داووس، تنها محلی برای گردهمایی ثروتمندان جهان نیست. حضور سازمانهای بشردوستانه درنشست امسال چشمگیر بود. نمایندگان این سازمانها سعی داشتند تا با تشکیل نشست های موازی، آگاهی های عمومی را افزایش دهند و با «لابی گری» و رفتاری دیپلماتیک منابع لازمشان را تامین کنند.

«برنامه جهانی غذای سازمان ملل»، با هدف کاهش تعداد گرسنگان دنیا و ریشه کنی این معضل نمایندگانی به نشست داووس فرستاده بود.

تعداد افرادی که در دنیا از سوء تغذیه رنج می برند حدود یک میلیارد نفر برآورد می شود، یعنی یک هفتم جمعیت دنیا.

ارتارین کوسین، دبیراجرایی برنامه جهانی غذا مشارکت چشمگیر بخش خصوصی را در به ثمر نشستن اهداف از پیش تعیین شده، ضروری می داند.

او در این مورد به خبرنگار ما گفت: «حضور ما در این نشست اهمیت زیادی دارد. فرصتی است تا با نمایندگان بخش خصوصی نشست های دوجانبه داشته باشیم و از آن مهمتر، آنها را هم وارد بحث های گروهی کنیم تا ببینند چگونه می توانند درکنار هم به از بین رفتن گرسنگی در جهان کمک کنند.»

به نظر برخی از منتقدان، نشست داووس تنها به افزایش نابرابری ها در سطح دنیا کمک می کند و بیشتر از اینکه در پی ارائه راحلی باشد، خود بخشی از مشکل است.

با این حال برخی از سازمانهای بشردوستانه و در راس آنها «برنامه جهانی غذا»، معتقدند نشست داووس می تواند در حل مشکلات، رهگشا باشد.

اما تنها سازمانهای بشردوستانه نبودند که با هدف روشنگری در مورد مسائل مهم، در نشست داووس شرکت داشتند. آندسته از چهره های شناخته شده دنیا که دستی در کارهای خیر و بشردوستانه دارند هم با هدفی مشابه به داووس آمده بودند، از جمله: گلدی هاون، هنرپیشه مشهور هالیوود. با او گفتگو کردیم.

یورونیوز: خانم هاون شما برای تبلیغ طرح آموزشی تان به اینجا آمده اید، طرحی برای بالابردن مهارتهای عاطفی و اجتماعی کودکان تا در زندگی افراد موفقی باشند. در داووس بدنبال چه هستید؟

گلدی هاون: «اول از همه به این نکته اشاره کنم که کاری که ما طی دوازده سال گذشته به پیش برده ایم، خیلی موفقیت آمیز بوده است. برنامه ای است مبتنی بر شواهد که از مرحله آزمون و خطا گذشته است و در آن کودکان با نحوه فعالیت مغز، درک مطالب، لحظاتی که مغز استراحت می کند و حتی مفهوم «استرس» آشنا می شوند. در مورد عواطف خود به یک نوع خودآگاهی می رسند و می توانند متناسب با موقعیت، احساسات خود را تنظیم کنند، بر فشارهای روانی چیره شوند و خود را در فضای کلاس قرار دهند و در آن مشارکت کنند.»

یورونیوز: گفتید دوازده سال پیش این طرح را آغاز کردید. دلیل این کار چه بود؟ نقطه شروع آن چه بود؟

گلدی هاون: «نقطه آغاز آن در واقع علائمی بود که کودکان از خود نشان می دادند. در کلاس تیراندازی می شد، محیط مستعد افسردگی بود و میزان خودکشی در سن و سال آنها خیلی بالا رفته بود. برای آرام کردن کودکان در کلاس داروهای «روان گردان» زیادی تجویز می شد. نمی دانم نتیجه تحقیقات طی این سالها چه بوده یا اصلا چنین تحقیقاتی با هدف «توسعه مغز» انجام شده اند یا نه. به هر حال ترک تحصیل یعنی اینکه شاید کودکان در مدرسه «احساس راحتی» نمی کرده اند. اما چیزهای خیلی زیادی در ارتباط با کودکان وجود دارد که مثل گذشته نیستند. دیگر نمی توان از کنار آنها گذشت. دیگر نمی توانیم بخاطر سوء رفتار فرزندمان، او را به دارو وابسته کنیم. باید با ریشه مشکل مبارزه کنیبم نه با علائم آن.»

یورونیوز: بنابراین پروراندن مهارتهای کودکان در مدرسه می توانند در موفقیت های فردای آنها موثر باشد. مهارتهای اصلی ای که کودکان و جوانان در این دنیای پر از تغییر باید بیاموزند، از نظر شما کدام ها هستند؟

گلدی هاون: «اینکه نگاه خوشبینانه تری به مسائل داشته باشیم. یک نگاه واقعگرایانه می تواند از نظر چگونگی واکنش به شرایط و اینکه چگونه می توان یک نزاع را تحت کنترل درآورد و درک و فهم فردی که کنار شما نشسته، کمتر حالت منفعلانه داشته باشد. و سپس تشویق کار گروهی و حل مشکلات بصورت دستجمعی که دست آخر، صلح و آرامش را به همراه می آورد. بنابراین اگر خواهان برقراری آرامش هستیم باید کودکان را به ابزار لازم برای کنترل عواطفشان و همینطور شناخت احساسات دیگران مجهز کنیم. باید آگاه شوند که برای حل یک مشکل واقعی، بهتر است یک تصویر کلی از موضوع برای خود مجسم کنند.»

یورونیوز: مجموعه ای از بازرگانان و سران سیاسی در این نشست حضور دارند. استقبال آنها از این ایده های شما چگونه بوده است؟

گلدی هاون: «چیز خارق العاده ای که امروز در داووس اتفاق می افتد مثال خوبی است برای توصیف میزان رشدی که در این زمینه بوجود آمده. با بسیاری از شرکتهای تجاری برای بکارگیری این تکنیک های ذهنی کار می کنیم و به تمام اطلاعات لازم برای این کار را در دست داریم که نشان می دهد برداشتی که این را حاصل افراطی گری می داند، غلط است. مغز یک ساختار عصبی است که خاصیت شکل پذیری دارد. بنابراین اگر تصمیم بگیرید که زندگی شادتری داشته باشید، رسیدن به این هدف امکان پذیر است.»

یورونیوز: گویا این برنامه توجه شما را خیلی بخودش جلب کرده. از آن بگذریم. در مورد شایعاتی بگویید که می گویند قرار است بار دیگر به هالیوود برگردید؟

گلدی هاون: «بله. دنبال آن هستم و کارهایی هم کرده ام. اما دوازده سال گذشته من اینگونه که می بینید سپری شده و تاثیر زیادی بر من گذاشته است. می دانید من در این صنعت مدت طولانی ای فعالیت کرده ام و همین تجربه مرا به سمت این برنامه برد. این کارایی را در خودم حس کرده ام. در مورد این برنامه باید بگویم ما از اولین هایی بودیم که آنرا برای کودکان در نظر گرفتیم. جزء اولین هایی بودیم که واقعا به فکر کودکان بودیم و در مورد همه این مسائل در مورد آنها تحقیق کردیم.
سطح هورمون«کورتیزول» و همینطور توانایی کارهای عملی را در آنها اندازه گرفتیم. ما این کارها را به کرات انجام دادیم و من تحت تاثیر آن قرار گرفتم برای اینکه کاری است که موجب تغییر می شود. الان می توانم بروم و فیلم بسازم و کسی را بخندانم و شاد کنم. ولی بنظرم این کار یک خدمت است و متفاوت با کاری است که الان می کنم.»

آگهی

اما چه چیزی بیشتر بر هیات های نمایندگی حاضر در این نشست تاثیر گذاشت؟ فریاد سازمانهای فعال در امور بشر دوستانه یا قراردادهای سودآور شرکتها یا صرف حضور در داووس.

دان گیلرمن، مشاور ارشد «بلک استون» در این مورد به خبرنگار ما می گوید: «اگر اینجا دنبال دلسوزی باشید، آنرا پیدا می کنید. اگر دنبال پول هم باشید اینجا می توانید به آن برسید. داووس به نظر من بزرگترین ترکیب جسم و روح و ذهن است که باید برای رسیدن به همه آنها تلاش کرد.»

کاتلین لیسی، مدیر ارشد موسسه «تنئو استراتژی» می گوید: «معتقدم شرکت های تجاری در راستای دلسوزی خود، مبالغی را هزینه می کنید. این کار هر سال اینجا اتفاق می افتد و تعهداتی ایجاد می کند و شرکت ها در طول سال این تعهدات را دنبال می کنند.»

اما از نظر برخی هم، داووس محلی است برای نشان دادن روحیات فردی و تمایلات شخصی.

جانت پین، از گروه مدیریتی «لیتون هولدینگز» می گوید: «همانی بود که انتظارش را داشتم، حتی بیشتر و فراتر از آن. تعداد افرادی که به اینجا آمده بودند و تنوع جلسات واقعا برایم جالب بود. انرژی ای که اینجا وجود داشت، محشر بود.»

آگهی

آنجلو پوپریو از شرکت سونائه در مورد نکته مثبت این نشست می گوید: «نکته مثبت آن لحظه ای بود که دوستی را دیدم که اصلا انتظار دیدنش را اینجا نداشتم. الان مدیرعامل یک شرکت بزرگ شده. لحظه خیلی خوب و عاطفی ای بود.»

می توانید مجموعه برنامه های ویژه مجمع جهانی اقتصاد را از روی سایت یورونیوز مجددا مشاهد کنید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مجمع جهانی اقتصاد: چهارمین انقلاب صنعتی

شیوع ویروس ابولا و اثرات اقتصادی آن یکی از موضوعات همایش اقتصادی داوس

بدبینی شرکت کنندگان در همایش اقتصادی داوس نسبت به اوضاع اقتصادی روسیه