روش مناسب تغییر ساختاری کسب و کار چیست؟

روش مناسب تغییر ساختاری کسب و کار چیست؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هر سال ۴۵۰ هزار تجارت مختلف در اقصی نقاط اروپا تغییر ساختاری پیدا می کنند و نزدیک به یک سوم آنها در این راه ناکام می مانند. روش مناسب و مطمئن برای تغییر ساختاری کسب و کار چیست؟ تبدیل تجارت به شرکت تعاونی خاص یکی از این روش ها است.

سال ۲۰۰۴، ژان پل اسپو، پس از ۲۵ سال، تصمیم گرفت شرکت تولیدی لوازم مکانیکی اش را بفروشد. مشکل اما این بود که به رغم میل باطنی او، خریداران مایل بودند بخشی از کار تولید را به خارج از فرانسه منتقل کنند. وی در نتیجه تصمیم گرفت برای حفظ شرکت، آن را به شرکت تعاونی خاص تبدیل کند.

وی در این مورد می گوید:«به دنبال یک متخصص بودم که راه و چاه مسیر را نشانم دهد. بخشی از سرمایه را خودم پرداختم و دو سال و نیم هم در کارخانه کار کردم تا مطمئن شوم که همه چیز به خوبی پیش می رود.»

در آن زمان، ۸۰ درصد کارمندان به تبدیل شرکت به تعاونی خاص رای دادند و نفری دست کم ۱۵۰۰ یورو نیز در سهام آن سرمایه گذاری کردند.

لوئیک آنگر، مدیر بخش اجرایی این شرکت می گوید:«با تغییر ساختاری شرکت، درآمد سالانه یمان دو برابر شد. و امروز به ۱۰ میلیون دلار در سال رسیده است. تعداد کارمندان هم دو برابر شد و این باوجود بحران مالی حال حاضر!»

می بینید که این شرکت کوچک هرچند به تعاونی خاصی بدل شده اما مانند یک شرکت پرتوان، با یک پروژه دقیق و اهداف مشخص، موفق به پیش می رود.

لوئیک آنگر می افزاید: «ما یک کمیته راهبردی داریم که طرح های کلان شرکت را تعریف می کند. طرح هایی که باید سپس توسط شورای اداری به تصویب برسند.»

امروز در اروپا نزدیک به ۵/۵ میلیون فرصت شغلی در شرکت های تعاونی وجود دارد. رقمی که روز بروز در حال افزایش است.

کارمندان اتحادیه شرکت های تعاونی غرب فرانسه، کارآفرینان علاقه مند را در این مسیر یاری می رسانند.

ماری برنتو در این اتحادیه کار می کند. او در این مورد اینگونه توضیح می دهد:«تغییر ساختاری شرکت به شرکت تعاونی، خطر شکست اقتصادی را تا دو برابر کاهش می دهد. چرا که در درجه اول به همبستگی و همکاری کارمندان معنی تازه ای می بخشد و همچنین به طور مستقیم شرکا، مشتریان و کارمندان را در پیشبرد پروژه شرکت دخیل می کند.»

نقش اتحادیه شرکت های تعاونی در بهبود وضعیت شرکت های اطراف شهر نانت بسیار موثر بوده است.

ماری برنتو می افزاید: «ما از طریق کلاس های آموزشی به کارمندان یاری می رسانیم تا نقش کارآفرین را نیز به خوبی ایفا کنند. در این کلاس های، آموزه های ابتدای حسابداری و قوانین کار را فرا می گیرند تا بتوانند در تصمیم گیری های مهم شرکت، حضوری فعال داشته باشند.»

ژان پل اسپو بر این بارو است که «کلید موفقیت، حمایت و همراهی مناسب، رهبری دقیق و پرتوان، تبادل نظر میان کارمندان و کارآفرینان، و اجرای دقیق راهبردها است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کمک بانک سرمایه‌گذاری اروپا به کسب و کارهای کوچک در گرجستان

بانک سرمایه‌گذاری اروپا به کسب‌وکارهای کوچک کمک می‌کند

چگونه شرکت اسکاتلندی تولید انرژی پاک توانسته فراز و نشیب بازار را پشت سر بگذارد؟