Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

تعاونی ها، یکی از سلاحهای مبارزه با بیکاری در یونان

تعاونی ها، یکی از سلاحهای مبارزه با بیکاری در یونان
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

طی ۶ سال بحران اقتصادی یونان، نرخ بیکاری در این کشور به ۲۷.۶ رسیده است. گروهی از زنان یونانی در جزیره سایروس واقع در جنوب شرق آتن، پایتخت برای مقابله با بیکاری چاره ای اندیشیده اند : آنها با یکدیگر یک تعاونی برای مبارزه با بحران به راه انداخته اند.

هر روزه حدود ۲۰ تن از زنان این جزیره غذاهای سنتی یونانی می پزند و بعد این غذاها را در رستورانهایی در مرکز شهر می فروشند.

از ۱۳ سال پیش تا کنون این تعاونی توانسته با درآمد حاصل از فروش این غذاها، صومعه ای را که آشپزخانه ها در آن قرار دارد، بازسازی کند. غذاهایی که به فروش نمی رسد بین سازمان های خیریه توزیع می شود.

در آمد سالانه این تعاونی حدود ۴۰۰ هزاریورو بود که پس از بحران اقتصادی کاهش یافته است اما مشاغلی که تعاونی ایجاد کرده است همچنان بر سر جایشان هستند.

آنا دارزنتا، مدیر این تعاونی می گوید: «به دلیل بحران خیلی از اعضای تعاونی شروع به کار کردن کردند. زیرا اغلب همسرانشان بیکار شده بودند. در مقایسه با بخش خصوصی حقوق آنها حدودا ۲۰ درصد بیشتر است.»

خانم دارزانتا می گوید که تعاونی برای مقابله با بحران سیاست های خاصی اتخاذ کرده است و همچنان مشتریان زیادی را جذب می کند. وی می افزاید: «تعاونی خود را با شرایط بحران تطبیق داده است. مثلا به درخواست اتحادیه کارگری قیمت هارا به یک یورو کاهش داده ایم. هم چنین سیستمی برای سنجش میزان وفاداری (پایبندی) مشتری ها درست کرده ایم و به مشترهای وفادارمان هدایایی می دهیم.»

هر ساله، یک شرکت از ۴ شرکتِ ایجاد شده در اروپا، شرکتهای اجتماعی هستند. دلیل این علاقه چیست؟

کنفدراسیون تعاونی های اروپا، نماینده بیش از ۵۰ هزار تعاونی با یک میلیون و ۴۰۰ هزارنفر شاغل و با مجموع درآمد سالانه ای نزدیک به ۵۰ میلیارد یورو است. در دوره های بحران اقتصادی امکان و توان ابداع در کارهای دسته جمعی می تواند نقش مهم داشته باشد.

دکتر لوآنیس کِی ناسیولاس، مشاور گروه کارشناسان اقتصاد اروپا درباره اهمیت این کارهای دسته جمعی می گوید: «این قبیل کارهای گروهی جدید به وامهای بانکی متکی نیستند و نقطه قوتشان در همین است. نکته دوم این است که سرمایه آنها می تواند شکل های مختلف داشته باشد، یعنی لازم نیست این سرمایه حتما پول باشد و در نهایت اینکه این تجارتهای خرد از نظر محلی انعطاف پذیر هستند.»

این کارآفرینی های مشارکتی یکی از اهرم هایی است که می تواند یونان را از شرایط بحرانی نجات دهد و به رشد بخش اقتصادی کمک کند. همانطور که آقای ناسیولاس می گوید: «سهم بخش تعاونی در اقتصاد یونان، حدود یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون یورو است که روند افزایشی دارد. در حالی که درآمد ناخالص ملی در اثر بحران اقتصادی کاهش یافته است.»

از نظر مدیر تعاونی رمز موفقیت این زنان این است که این زنان کاری را که انجام می دهند، دوست دارند. وی می گوید: « ما به کیفیت کارمان اهمیت می دهیم و اگر با مشکلی روبرو شویم، دست از کار نمی کشیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کمک بانک سرمایه‌گذاری اروپا به کسب و کارهای کوچک در گرجستان

بانک سرمایه‌گذاری اروپا به کسب‌وکارهای کوچک کمک می‌کند

چگونه شرکت اسکاتلندی تولید انرژی پاک توانسته فراز و نشیب بازار را پشت سر بگذارد؟