کارآفرینی و تجارت در چین

کارآفرینی و تجارت در چین
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

تازه ترین فرصت های همکاری اقتصادی اروپا با چین چیست؟ کارآفرینان اروپایی چگونه و در چه بخش هایی می توانند موفق باشند؟. آخرین گزارش ها حاکی از آن است که روز به روز در چین، بر فرصت های کاری در تجارت و فن آوری های سبز افزوده می شود. برای نمونه سال ۲۰۱۲ میلادی در بخش انرژی های تجدیدپذیر، نزدیک به ۵۰ میلیارد یورو سرمایه گذاری شده است.

به تازگی در یک نشست کاری بین کارآفرینان چینی و اروپایی در پکن، دو کمیسر اتحادیه اروپا برای ارتقاء میزان صادرات فن آوری های سبز به دومین غول اقتصادی، مذاکره و معامله کردند.

آنتونیو تایانی، کمیسر اروپایی صنایع و کارآفرینی، در این مورد می گویند: «خبرگی و تخصص صنایع اروپاییان در این زمینه، یعنی مبارزه با آلودگی محیط زیست زبانزد همگان است. به همین دلیل است که ما اینجا آمده ایم تا کیفیت عملکردمان را به چینی ها نشان دهیم.» و یانز پوتوچنیک، کمیسر اروپایی محیط زیست، می افزاید: «در زمینه فناوری سبز، اروپا در ابعاد گوناگون پیشتاز است. در نتیجه کاملا طبیعی است که کشورهای دیگر تمایل به همکاری و همفکری با ما داشته باشند.»

نباید فراموش کرد که در چین، سالانه یک میلیون و دویست تن به دلیل آلودگی محیط زیست جان خود را از دست می دهند. معضلی که مقامات چینی را واداشته تا بیش از گذشته، به فناوری های سبز بیاندیشند. میزان آلودگی در پایتخت چین ۲۰ برابر استانداردهای تعیین شده توسط سازمان بهداشت جهانی است. علاوه بر این، پرجمعیت ترین کشور جهان، با کمبود جدی آب دست به گریبان است.

در این میان استفاده از گاز طبیعی می تواند راهگشا باشد.

دنیس سیمونو، مدیر بخش روابط بین الملل شرکت گاز فرانسه می گوید: «چینی ها علاقه زیادی به توسعه صنعت گاز طبیعی مایع دارند. آنها می خواهند میزان بهره وری و استفاده از این نوع انرژی را در ابعاد گوناگون گسترش دهند و بتوانند روزی، مثلا در پکن از خودروهای گاز سوز استفاده کنند.»

صرفه جویی در مصرف انرژی و مدیریت زباله های صنعتی، نیز از جمله نکاتی مورد توجه چینی ها است. مدیر یک شرکت داروسازی چینی در این مورد می گوید: «اروپاییان در این زمینه پیشرفت های قابل توجه ای داشته اند و تا حدود زیادی این مشکلات را برطرف کرده اند، چین اما در این زمینه به ویژه از منظر فناوری تازه، راه زیادی را باید طی کند.»

البته کار و تجارت در چین مسایل و مشکلات خود را دارد؛ بسیاری از شرکت های مستقر در این کشور، روز به روز، با شرایط سخت تری مواجه هستند.

یکی از مدیران اتاق بازرگانی اروپا در چین می گوید:«دستمزدها افزایش یافته است. علاوه بر این، مقررات کاری موجود محدودیت هایی بر سر راه کارآفرینان ایجاد کرده؛ برای نمونه در صنایع حمل و نقل کالا و البته مشکل عدم رعایت حقوق مالکیت فکری در نحوه تولید و فروش کالاها.»

هرچند مقامات چین همواره گفته اند با این پدیده مبارزه می کنند اما عدم رعایت حقوق مالکیت فکری مشکل جدی کارآفرینان خارجی در این کشور است. توصیه پل رانیارد، وکیل مشاور شرکت های کوچک و متوسط در چین را این است که «نباید ساده لوحانه رفتار کرد. چینی ها در اکثر نمایشگاه های صنعتی حضور دارند و بازار اقتصادی جهان را از نزدیک دنبال می کنند. آنها اگر لازم باشد به راحتی می توانند کالایی را به نام خود به ثبت برسانند. در نتیجه باید هوشمندانه، پیشگیری های لازم را انجام داد. در غیر این صورت، شکایت و موفقیت در دادگاه قضایی ممکن نیست.»

باوجود این خطرات، بازار چین همچنان داغ است؛ بیش از ۸۵ درصد شرکت های اروپایی مستقر در چین خواهان توسعه فعالیت هایشان در این کشور هستند.

یکی از آنها به خبرنگار یورونیوز گفت: «برای حضور موفق در بازار چین، باید با همکاران چینی روابط مستحکم و نزدیک برقرار کرد. نکته مهم دیگر، بررسی دقیق و کامل وضعیت بازار، پیش از آغاز به کار در چین است. باید مطمئن شد که تجارتِ مورد نظر، در سال های پیش رو، در بازار چین خریدار داشته باشد.»

آنتونیو تایانی، کمیسر اروپایی صنایع و کارآفرینی به کارآفرینان اینگونه توصیه می کند: «باید از سازمان های اروپایی که از واقعیت بازار چین آگاهند یاری جست و به توصیه های آنها توجه کرد. به نظر من اگر با این روش آغاز به کار کنید، تاجر موفقیتی در چین خواهید بود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ژاپن چگونه از تخصص خود برای کمک به بهبود اوکراین استفاده می‌کند؟

صنعت پنبه ازبکستان پس از تحریم دوباره رونق گرفت

گربه‌ها و گوزن‌ها؛ یاوران گردشگری در مناطق دورافتادهٔ ژاپن