Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

صنایع سازگار با محیط زیست، فرصتی برای کارآفرینی در کرواسی

صنایع سازگار با محیط زیست، فرصتی برای کارآفرینی در کرواسی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در شهر زاگرب کرواسی، کشوری که در مسیر پیوستن به اتحادیه اروپا ست، نوآوری های سازگار با محیط زیست، فرصتی واقعی برای کارآفرینان است. شرکتهای تجاری خرد و متوسط در کرواسی در این زمینه ایده های خوبی دارند.

حصارهای ضد صدا که در کنار بزرگراه، کار گذاشته شده اند، مجموعه انواع نوآوری های سازگار با محیط زیست هستند. ۴۰ درصد موادی که در ساخت این حصارهای به کار رفته، لاستیک بازیافتی است.

این دیوارها که از بهترین نوع موانع ضد صدای موجود در بازار می باشند، محصول پروژه ای است که در سال ۲۰۰۹ آغاز شد و بخشی از برنامه اتحادیه اروپا برای نوآوری در حفظ محیط زیست است.

بواسطه برنامه اتحادیه اروپا برای نوآوری های سازگار با حفظ محیط زیست، کمک های مالی در دسترس پروژه های مختلف قرارمی گیرد. تا کنون در سراسر اروپا، ۲۰۰ پروژه از این برنامه بهره گرفته اند.

کار یکی از شرکت هایی که در تولید این موانع سهم دارد، بازیافت لاستیک خودرو است. در این شرکت، لاستیکها تبدیل به پودری می شود و سپس از آن برای ساخت این موانع استفاده می شود.

رئیس شرکت می گوید که این فرصت خوبی برای کارآفرینی بوده است. وی می افزاید: « اگر بتوانیم به هدف هایمان برسیم، سی نفر را استخدام می کنیم و ظرفیت تولیدمان را دو برابر می کنیم.»

برای ساختن این دیوارها، در این کارخانه مخلوطی با پودر لاستیک و سیمان ساخته می شود و سپس دیوارها قالب گیری می شوند. همانطور که مدیر عامل کارخانه می گوید این پروژه در اینجا نیز شغلهای جدید بوجود آورده و تولید را بیشتر کرده است. مدیر عامل کارخانه در این باره می گوید: «این پروژه درهای جدیدی را گشوده است. ما امیدواریم که فروشمان را در کرواسی و کشورهای همسایه ۲۵ درصد افزایش دهیم.»

یکی از اعضای این کارخانه ۳۵۵ هزار یورو دراین پروژه سرمایه گذاری کرده است.

ایده اصلیِ پروژه حصارهای صوتی ساخته شده با لاستیک
های بازیافتی که در دانشگاه زاگرب شکل گرفته است، از آنِ پروفسوراستپان لوکاسیچ است. نیمی از بودجه پروژه به مبلغ نیم میلیون یورو توسط برنامه اتحادیه اروپا برای نوآوری سازگار با محیط زیست تأمین شده است.

پروفسور استپان لوکاسیچ، مسئول هماهنگ کننده این طرح می گوید: « برای ساخت یک کیلومتر از مانع صوتی به ارتفاع یک متر، نیاز به ۶۵ تن لاستیک بازیافتی دارید، یعنی حدود هشت هزار تایر کهنه.»

تولید این نوع موانع صوتی ارزان تر است. این فناوری نو هم اکنون نیز تعدادی خریدار بالقوه دارد.

آقای لوکاسیچ می گوید: «با استفاده از مواد بازیافتی قیمت محصول در مقایسه با محصولات مشابه موجود در بازار ۱۰ الی ۱۸ درصد کمتر خواد بود.»

اکنون هدف این است که این فناوری نو به کشورهای همسایه که نیاز فراوان به بازیافت لاستیک خودرو دارند، فروخته شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کمک بانک سرمایه‌گذاری اروپا به کسب و کارهای کوچک در گرجستان

بانک سرمایه‌گذاری اروپا به کسب‌وکارهای کوچک کمک می‌کند

چگونه شرکت اسکاتلندی تولید انرژی پاک توانسته فراز و نشیب بازار را پشت سر بگذارد؟