Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

حفاظت از حقوق مالکیت معنوی شرکتها در چین

حفاظت از حقوق مالکیت معنوی شرکتها در چین
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یکی از چالش های بزرگ شرکتهای کوچک و متوسط اروپایی فعال در چین، محافظت از حقوق مالکیت معنوی شان است. این شامل حفاظت از محصولات، نام تجاری و مشتری های این شرکت ها می شود.

در سال های اخیر، کمیسیون اروپا پروژه ای به نام پروژه حفاظت از حقوق مالکیت معنوی شرکت های کوچک و متوسط اجرا کرده است که هدف آن، ارائه مشاوره و اطلاعات به شرکت های متوسط و کوچکی است که در چین فعالیت می کنند. تمام خدمات این مرکز رایگان است و اطلاعات علاوه بر زبان چینی به شش زبان دیگر نیز ارایه می گردد. اطلاعات به زبانی بسیار ساده و کاربردی ارایه می شود و هرساله این مرکز بطور مستقیم به پانصد شرکت متوسط و کوچک و حدود سه هزار نفر فعال اقتصادی مشاوره می دهد.

تام مه یر، مدیر یک شرکت آلمانی تولید کننده جهانی ابزار اشکال زدایی برای طراحی و ساخت گوشی های تلفن همراه است که در شهر “سوژو“ی چین فعالیت می کند. در سال ۲۰۰۸ پس از سه سال استقرار در چین مدیران این شرکت متوجه شدند که یکی از تولیدات اصلی شان، سایت و حتی کارت ویزیتشان در بازار چین، بطور غیرقانونی کپی شده و خرید و فروش می شود.

آنها ابتدا به کمک یک وکیل، موفق شدند از کپی غیر قانونی محصول جلوگیری کنند. اما مدت کوتاهی پس از آن، کپی محصولات دوباره وارد بازار شد. برای حل مشکل بصورت اساسی، تام مه یر در سمینار حقوق مالکیت معنوی که توسط کمیسیون اروپا تشکیل شده بود شرکت کرد و با راههای حفاظت از حقوق مالکیت معنوی در چین آشنا گردید.

آنها علامت تجاری و اسم شرکت وحتی سخت افزار و نرم افزار محصولاتشان را به ثبت رساندند و به این ترتیب توانستند از کپی غیر قانونی نود و پنج درصد از محصولاتش جلوگیری کنند و با آرامش و سود بیشتری کار کنند.

تام مه یر می گوید: “ما برای این کار حدود سه هزار و پانصد دلار آمریکا سرمایه گذاری کردیم و می توانم بگویم این سرمایه گذاری حدود بیست و پنج درصد سود آوری داشته است.”

نائومی ساندرز، مدیر پروژه کمک به حمایت از حقوق مالکیت معنوی شرکت های کوچک و متوسط می گوید: “شرکت های اروپایی فعال در چین حتی قبل از دریافت زمین نیاز به دریافت علایم تجاری و ثبت آن دارند تا بتوانند از محصولاتشان محافظت کنند و اگر شما برای ثبت علامت تجاری تان اقدام نکنید، یکی دیگر این کار را خواهد کرد. هزینه اداری برای ثبت دوباره علامت تجاری در چین حدود یکصد یورو است که البته بستگی به نوع علامت تجاری نیز دارد ولی در مجموع گران نیست و همه می توانند برای این کار اقدام کنند.”

در چین، اولین کار باید ثبت نشان تجاری محصول باشد و علامت تجاری ثبت شده در اروپا باعث محافظت از حقوق مالکیت فکری در چین نمی شود. بنابراین ضروری است که علامت های تجاری دوباره در چین ثبت گردد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کمک بانک سرمایه‌گذاری اروپا به کسب و کارهای کوچک در گرجستان

بانک سرمایه‌گذاری اروپا به کسب‌وکارهای کوچک کمک می‌کند

چگونه شرکت اسکاتلندی تولید انرژی پاک توانسته فراز و نشیب بازار را پشت سر بگذارد؟