Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آیا روسیه همچنان برای سرمایه گذاران خارجی بهشت محسوب می شود؟

آیا روسیه همچنان برای سرمایه گذاران خارجی بهشت محسوب می شود؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در دهه نود میلادی روسیه در عین حال به عنوان بهشت شمال و یا شرق وحشی برای سرمایه گذاران خارجی معرفی شده است.

ژان نوئل لمون، آرایشگر در سال ۱۹۹۳ از پاریس به مسکو رفت تا هدایت اولین سالن آرایش مارک معروف “ژاک دوسانژ” در مسکو را به عهده گیرد. با گذشت بیست سال آرایشگر پاریسی همچنان در روسیه به سر می برد.

ژان نوئل لمون می گوید: “همه چیز پیچیده و دشوار است با این وجود کارهای زیادی می توان انجام داد.”

وی پس از بازگشت به فرانسه سال گذشته به مسکو بازگشت و سالن آرایش خود به نام ایکون پاریس را راه اندازی کرد.

ژان نوئل لمون می گوید: “به عنوان یک خارجی، کارآفرین بودن در اینجا اگر از کمک های محلی بهره نمی برید کار بسیار دشواری است. همه می گویند که در روسیه مافیا وجود دارد، خیر مافیا نیست، سازمانهای متفاوت و مشخصی وجود دارد اما همه آنها در دو بازار رسمی و غیر رسمی فعالیت می کنند.”

طی ده سال اخیر با وجود مشکلاتی چون رشوه، فساد مالی، عدم اعمال مناسب قوانین و کمبود تاسیسات زیربنایی مدرن، به نظر می رسد وجود مواد اولیه چون نفت و بازاری بزرگ و پویا تمام این مشکلات را جبران نموده و برای سرمایه گذاران و شرکتها موقعیت ایجاد کرده است.

صندوق ذخیره ای که درآمد نفتی و گاز روسیه را در خود ذخیره می کند به این کشور برای مقابله با بحران اقتصادی سالهای ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ بسیار کمک کرد.

اما بحران دیگر در روسیه مربوط به سه ماهه اول سال ۲۰۱۳ می شود که طی آن سرمایه گذاران خارجی حدود یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار از سرمایه خود را از این کشور خارج کردند. دولت روسیه در ماه آوریل نیز در مورد احتمال رکود اقتصادی در سه ماهه دوم سال هشدار داده است.

اما وضعیت حال حاضر روسیه چیست و چگونه این کشور می تواند اعتماد سرمایه گذاران خارجی را همچنان جلب کند؟ در مورد این سئولات در مجمع سالانه اقتصادی روسیه بحث و گفتگو به عمل آمد. کنفرانسی نیز درباره سرمایه گذاری توسط اسبربانک یکی از مهمترین بانکهای روسیه سازماندهی شد.

ژان میشل سیکس، مدیر موسسه اعتبارسنجی استاندارد اند پور می گوید: “هنگامی که قیمت نفت بسیار بالاست این موضوع اختلالات ساختاری اقتصاد روسیه را پنهان می کند و این احساس را داریم که اوضاع خوب است. اما زمانی که قیمت نفت کاهش می یابد متوجه می شویم که در تنوع سازی در اقتصاد روسیه پیشرفت زیادی نداشته ایم.”

ماریا گوردون، معاون صندوق جهانی سرمایه گذاری موسوم به “پیم کو” امور سرمایه گذاری کشورهای در حال توسعه را هدایت می کند. به اعتقاد وی روسیه تنها کشوری نیست که آهنگ رشد اقتصادی اش کند شده است. به نظر او این موقعیت مناسبی است تا دولت اصلاحات اقتصادی ضروری را در کشور اعمال کند.

ماریا گوردون می گوید: “هنگامی که از روند کند رشد اقتصادی صحبت می کنیم این شامل یک پدیده ادواری می شود. در کوتاه مدت کندی روند رشد و افت فعالیتهای اقتصادی ممکن است که آزاردهنده باشد اما در میان مدت امری مثبت به حساب می آید و باید دولت را به تصمیم گیری های مناسب و اعمال اصلاحات اقتصادی و پایه ای سوق دهد.”

ضعف دستگاه قضایی و عدم حمایت از حقوق مالکیت یکی از مشکلات اساسی و بزرگ اقتصاد روسیه است که شرکت کنندگان در مجمع اقتصاد به آن اشاره کردند.

روبن واردانیان، یکی از مسئولان اسبربانک از جمله این افراد است. وی می گوید: “در حال حاضر شرکتهای روسی کم ارزش ارزیابی می شوند اگر آنها را به عنوان مثال با موسسات و شرکتهای برزیلی و یا اندونزیایی مقایسه کنیم مشخص می شود که سرمایه گذاران شرکتهای ما را کمتر از ارزش واقعی آنها ارزیابی می کنند و یکی از دلایل این امر عدم وجود قواعدی واحد برای همه است. از کنار این موضوع نمی توان گذشت. می توان مخالف و یا موافق بود اما نادیده گرفتن آن غیر ممکن است زیرا این نظر سرمایه گذران است. کاری که می توان کرد اینست که فهمید چرا آنها این نظر را دارند و فهمید چگونه می توان قوانینی که کاربری ندارند را تعویض کرد.”

روسیه برای شفاف سازی اقتصاد متلاطم خود نمی تواند نگرانی های سرمایه گذاران را نادیده گیرد. روند کند رشد اقتصادی روسیه، وابستگی زیاد این کشور به مواد اولیه و عدم اجرای اصلاحات اقتصادی از عوامل نگرانی سرمایه گذاران است.

ناتالیا مارشالکوویچ، خبرنگار یورونیوز می گوید: “روسیه همیشه برای سرمایه گذاران و شرکتهای خارجی جذابیت دارد اما دوران پر رونق و درآمدهای بالای ناشی از نفت به پایان رسیده است. اما باید پرسید در آینده روسیه به چه کشوری تبدیل می شود؟”

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازار داغ ورزش و گردشگری ورزشی در امارات

قوانین تازه در دُبی برای افزایش استفاده از روبات‌ها و خودکارسازی امور

تحولات عرصه فناوری نوین؛ دُبی برای پیشتازی در متاورس خیز برداشته است