ایتالیا در مسیر تقویت یکپارچگی اروپا 

ایتالیا در مسیر تقویت یکپارچگی اروپا 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در ارتباط با بحران مالی، یکپارچی اروپا و روابط با کشورهای حوزه مدیترانه خبرنگار یورونیوز با جیولیو ترزی، وزیر امور خارجه ایتالیا گفتگویی انجام داده که متن آن در ادامه آمده است.

یورونیوز: متشکرم از اینکه ما را در فارنِسینا، وزرات امور خارجه ایتالیا به حضور پذیرفتید. به باور شما توافق پایان ژوئن شورای اروپا برای رویارویی با وضعیت اضطراری و بازگرداندن ثبات به ناحیه پولی یورو کافی است یا هدف دیگری را دنبال می‌کند؟

جیولیو ترزی:
توافق انجام شده، توافق کافی و مناسبی است. ایتالیا و نخست وزیر ماریانو مونتی در توافق انجام شده در شورای اتحادیه اروپا نقش پررنگی داشتند و ما هم آنرا تصمیم درستی می‌دانیم که طبیعتا باید در چارچوب اروپایی و شورای امورمالی و اقتصادی قابل اجرا باشد. همینطور با برنامه های شورای امورمالی و اقتصادی و همینطور گروه وزیران دارایی اتحادیه اروپا که باید شرایط استفاده از این حفاظ قوی را تعیین کنند منطبق باشد. بویژه که این توافق با توجه نوسان‌های بیش از اندازه در بدهی‌های متفاوت تنظیم شده بود. آنچه بطور اخص به مساله ایتالیا مربوط است و آن را به عنوان اقدامی به جا و مناسب در نظر می‌گیریم. نه فقط به این دلیل که امکانی برای مداخله در اختیارمان قرار می‌دهد بلکه به این دلیل هم که بر اساس واقعیت موجود است. می‌دانیم که بازارهای مالی تا حد زیادی مبتنی بر انتظارات سرمایه گذاران و واسطه هاس بازار است. بنابراین اتخاذ چنین تدابیری و توجه به اجرای آن در یک محدوده زمانی کوتاه می‌تواند از نظر اجرایی متقاعد کننده باشد.

یورونیوز: ایتالیا برای رویارویی با این بحران و تقویت اروپا چه باید انجام دهد؟

جیولیو ترزی:
ایتالیا عمیقا به تقویت یکپارچگی اروپا در تمام زمینه‌ها باور دارد؛ یکپارچگی سیاسی، مالی و اقتصادی. و این مسیر سیاسی برخاسته از پارلمان و افکار عمومی است. ما یک جنبش قوی فدرالیست با اهدافی روشن و مشخص در جهت اروپای یکپارچه داریم. ما می‌خواهیم مشروعیت نهادهای اروپایی را افزایش دهیم. از اینکه پیمان لیسبون شرایط را برای افزایش چنین مشروعیتی و همینطور افزایش نقش پارلمان اروپا هموار ساخته راضی و خشنود هستیم.
ما عمیقا بر این باوریم که تقویت نهاد‌ها برای رسیدن به اروپای رقابتی و اروپایی قادر به ایفای نقشی تعیین کننده، راه درست و موفقی است.

یورونیوز: از قاره اروپا بگذریم و به جنوب برویم. دنیای عرب در حال گذراندن مرحله مهمی از انتقال و تغییر است. از نظر شما اروپایی‌ها برای تقویت روند انتقال که به یک نظم نوین منتهی می‌شود چه اقدامی می‌توانند انجام دهند؟

جیولیو ترزی:
از ابتدای شروع به کار دولت آقای مونتی، ما بطور جدی خود را نسبت به مسیر سیاسی کشورهای حوزه مدیترانه متعهد کرده‌ایم؛ در تغییرات در جریان این جوامع و نهادهای این کشور‌ها بویژه در تونس، لیبی، مصر و همینطور الجزایر و مراکش. و در چشم انداز پیش رو امیدواریم که این تغییرات در سوریه فرصتی را برای ظهور مشارکتهای جدید و در پیش گرفتن رویکرد جدیدی نه تنها در حوزه سیاسی بلکه در حوزه فرهنگی و شیوه نگاه ما به واقعیت جدید اسلام سیاسی که در جنوب مدیترانه پدیدار شده، فراهم سازد. وقتی به نتایج اولیه این تلاش‌ها می‌نگرم نکات تشویق کننده و مثبتی می‌یابم. برای اینکه انتخابات برگزار شده در این کشور‌ها یک شاخص مهمی را نشان می‌دهد؛ مشارکت بالای مردم که شامل زنان و گروه‌های به حاشیه رانده شده نیز می‌شود.

یورونیوز: آقای وزیر، در ارتباط با مهاجرتهایی که با قایق از کشورهای حوزه مدیترانه انجام می‌شود با چالش مهمی روبرو هستیم. از نظر شما آیا بهار عرب به رویکرد و شیوه متفاوتی در برخورد با فشار مهاجرتی انجامیده است؟ البته نه فقط از سوی ایتالیا که نخستین نقطه ورود مهاجران است بلکه منظورم از سوی مجموعه کشورهای اروپایی است.

جیولیو ترزی:
چنین چیزی روی داده است. فکر می‌کنم ایتالیا کشوری است که برای حفاظت از افراد و امنیت آن‌ها و در ارتباط با شرایط افراد ضعیف‌تر که با کمترین امید مجبورند برای مهاجرت به دریا بزنند کارهای زیادی انجام می‌دهد. ما در شش ماهه نخست سال جاری بیش از ۸۰۰ مهاجر را نجات داده‌ایم. ماموران گارد ساحلی ایتالیا در ۸۰۰ مورد مداخله کرده‌اند.

ما با ورود نزدیک به یک هزار مهاجر در سه ماهه نخست سال جاری روبرو بودیم. رقمی متفاوت از تعداد کل مهاجران وارد شده از تونس و لیبی در سال ۲۰۱۱ که ما بین ۲۸ تا ۲۹ هزار مهاجر را از هر یک از این دو کشور ثبت کردیم. اما مساله همچنان ادامه دارد و آنرا نباید به عنوان یک مشکل عادی بلکه بعنوان یک چالش بزرگ دید که اروپا باید آن را مسوولانه و از طریق پیشبرد روابطش با این کشورها حل کند.

اقدامات دو جانبه زیادی از سوی ما انجام گرفته است و امیدواریم که این تلاش‌ها در یک طرح اروپایی نیز دنبال شود. از طریق توافق‌هایی در زمینه جابجایی‌ها، پذیرش مجدد و ظرفیت‌های ممکن. و همینطور از طریق کمک به این کشور‌ها در یکسان سازی مدارک و شیوه‌های کنترل مرز‌ها و طرح ادغام مهاجران به دلیل افزایش شمار جمعیت این منطقه از جهان و یا به دلیل فجایع انسانی نظیر آنچه در سوریه روی می‌دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تورم سالانه ترکیه در ماه فوریه به ۶۷ درصد رسید؛ نرخ بهره دوباره افزایش می‌یابد؟

نرخ دلار آمریکا در بازار تهران به بالاترین سطح در ۲۳ روز گذشته رسید

طلای شیطان چیست و چرا استخراج آن بسیار خطرناک است؟