همایش آستانه: پیشنهاد جایگزینی دلار با یک ارز واحد جهانی

همایش آستانه: پیشنهاد جایگزینی دلار با یک ارز واحد جهانی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آستانه پایتخت قزاقستان برای پنجمین بار(22 تا 24 مه) میزبان همایش اقتصادی بین المللی است. شرکت کنندگان ازجمله دوازده برنده جایزه نوبل، باهدف مقابله با بحران اقتصادی کنونی گرد هم آمده اند. درمیان نظرات مطرح شده، گسترش دامنه فعالیت گروه بیست برای پوشش دادن کل دنیا و ایجاد یک پول واحد جهانی حائز اهمیت بودند.

درحدود 7500 نفر درقالب هیاتهای نمایندگی مختلف برای شرکت در پنجمین همایش بین المللی اقتصاد در آستانه ثبت نام کرده بودند. دانشمندان، برندگان جایزه نوبل و سیاستمداران در قزاقستان گرد هم آمدند تا در آستانه برگزاری نشست سازمان ملل، صندوق بین المللی پول و اجلاس گروه بیست مشاوره های لازم را دراختیار دولتهای شرکت کننده قرار دهند.

شرکت کنندگان درهمایش اقتصادی آستانه درباره مسائلی چون اقتصاد جهانی، نتایج آن برای کشورهای گوناگون و شیوه های بهبود اوضاع اقتصادی بحث و تبادل نظر کردند.

کیرات کلیمبتوف قائم مقام نخست وزیر قزاقستان، یکی از برنامه های همایش امسال را گسترش دامنه و تعداد کشورهای تصمیم گیرنده در اقتصاد بین الملل عنوان کرد. او گفت:” ایده “گروه جهانی” رییس جمهوری قزاقستان به این مفهوم است که مذاکرات دمکراتیک و سازنده نباید فقط محدود به هشت کشور صنعتی یا گروه بیست باشد بلکه همه کشورها می توانند در بوجود آوردن اقتصادی جدید مشارکت داشته باشند.”

علاوه بر بسط این ایده، قزاقستان از طریق اتحادیه اقتصادی اوراسیا یا جمهوریهای شوروی سابق درپی تقویت همکاریهای اقتصادی خود با کشورهای همسایه است. منصوراف دبیرکل این همایش معتقد است این ترفند می تواند به کشورها درمقابله با بحرانهای اقتصادی و مالی کمک کند.

او گفت:“ما یک بازارمشترک باثبات که یک جمعیت170 میلیونی را پوشش می دهد، بوجود آوردیم. روسای کشورها در سال 2008 تصمیم به تاسیس این بازار گرفتند و ما از سال 2009 یک صندوق ضد بحران با ظرفیت نهایی ده میلیارد دلار ایجاد کرده ایم. این صندوق در واقع در خدمت آن دسته از کشورهای عضو است که با مشکلات مالی روبرو بوده اند.”

دراین همایش درباره وضعیت کنونی و آینده اقتصاد جهان هم بحث و تبادل نظر شد. ادوارد پرسکات، برنده نوبل اقتصاد سال 2004 باچشم انداز منفی ای که در مورد اقتصاد جهان شایع شده، موافق نیست.

او گفت :“بحرانهای مالی وجود دارند، آنها را پیش از این هم درسالهای دهه 1980 و 90 دیده بودیم. کافیست به گذشته نظری بیندازیم. اما بالاخره راه خروج پیدا خواهد شد. اینها فقط یکسری اختلالات مقطعی هستند. مسئله مهم این است که مردم تا چه اندازه تولیدگرند و رشد اقتصادی چقدرسریع می تواند اتفاق بیفتد و در نتیجه افزایش میزان درآمدها چقدر طول می کشد. این چیزی است که تفاوتها را در استانداردهای روزمره زندگی ما بوجود می آورد، چه از نظر زمانی و چه از نظر مکانی.”

جایگزینی دلار با یک ارز واحد جهانی از دیگر مسائلی بود که در این همایش بدان پرداخته شد. رابرت ماندل برنده کانادایی صلح نوبل از مدافعان این طرح است. او معتقد بود تجارت کشورهایی که با دلار داد و ستد می کنند در مواقع افت دلار بشدت آسیب پذیر می شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازار داغ ورزش و گردشگری ورزشی در امارات

قوانین تازه در دُبی برای افزایش استفاده از روبات‌ها و خودکارسازی امور

تحولات عرصه فناوری نوین؛ دُبی برای پیشتازی در متاورس خیز برداشته است