Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ماسیما دالما: آنگلا مرکل یک اروپای خودمحور را نمایندگی می کند!

ماسیما دالما: آنگلا مرکل یک اروپای خودمحور را نمایندگی می کند!
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بسیاری، ماسیما دالما را برجسته ترین چهره جناح چپ ایتالیا می دانند. او که نخست وزیر و وزیر خارجه سابق ایتالیا بوده است، اکنون رئیس بنیاد اروپایی مطالعات توسعه و پیشرفت است که اتاق فکر اروپایی های چپ شناخته می شود. او دیدگاهش را درباره تغییرات جاری در ایتالیا از نوامبر گذشته که ماریو مونتی به عنوان یک تکنوکرات بر سر کار آمده و نیز درباره موقعیت حوزه یورو، با یورونیوز درمیان گذارده است.

یورونیوز: به یورونیوز خوش آمدید. ایتالیا در پایان سال 2011 از خود لغزشی در حوزه یورو نشان داد. سپس به آهستگی خود را بالا کشید اما به بهایی سنگین. بودجه ریاضتی به معنای مالیات بیشتر، اصلاح قانون بازنشستگی و اکنون اصلاح قانون کار و نیز مشوق اخراج ها و استخدام های جدید است. شما یک چپ گرا هستید، اما پاسخ راست این پرسش ها چیست؟

ماسیما دالما: “باید بگویم که ایتالیا از زمان جایگزینی برلوسکونی گام های مهمی به جلو برداشته است. این برای ایتالیا و برای حوزه یورو خبر خوبی بود زیرا دولت مسئول این وضعیت بود و نه مردم ایتالیا.”

یورونیوز: اما در اوضاع کنونی و در حالی که شبکه تامین اجتماعی کارآمد و قابل اتکایی در کشور وجود ندارد و نیز حداقل دستمزد و مزایای بیکاری بسیار محدود است، آیا اصلاح قانون کار و برخی اصلاحات دیگر نوعی خطر کردن نیست؟

ماسیما دالما: “مسئله بر سر گسیختگی در بازار کار یعنی اختلاف بین گروهی است که کار می کنند و امنیت شغلی دارند و جوانانی که بیکار و در وضعیت متزلزلی هستند و هیچ گونه حقوق و تامین اجتماعی ندارند. بنابراین اصلاحات دو جنبه دارد، یک جنبه آن ایجاد موقعیت های قابل انعطاف شغلی برای آنها که کار ثابت دارند و جنبه دیگر آن تامین اجتماعی برای جوانانی که از امنیتی برخوردار نیستند. البته فکر می کنم که این به تنهایی گسیختگی موجود در بازار کار را حل نمی کند اما اصلاحات موجب یک گام به جلو خواهد بود.”

یورو نیوز: بازار های ایتالیا در حال اضمحلال بودند ولی اخیرا کمک های مالی موجب تغییر اوضاع و کاهش بدهی ها شد. اما هنوز بدهی ها معادل 120 درصد تولید ناخالص داخلی است و این یک بحران است. آیا ایتالیا همچنان در خطر است؟

ماسیما دالما: “نه، فکر می کنم باید این واقعیت را درک کنیم که ما دچار مشکلی در گستره اروپا هستیم و نه فقط ایتالیا. این مربوط به همه بازارهای اروپاست.”

یورونیوز: اما ایتالیا در بخش ضعیف آنست….

ماسیما دالما: “بله البته، ایتالیا بخشی از این مشکل است. اما بر دو نکته باید تاکید کرد، اول اینکه ایتالیا کشور ثروتمندی است و ثروت ایتالیایی ها بسیار بیش از بدهی هاست. به میزانی بسیار بیش از بدهی ها. این بدان معناست که ما به منابعی در داخل کشور دسترسی داریم. دوم اینکه تجربه دو دولت میانه چپ یعنی دولت های پرودی و چیامپی در گذشته نشان داد که کاهش هزینه های عمومی امکان پذیر است. ما این هزینه ها را در مقایسه با دولت راست گرا پنج بار بیشتر کاهش دادیم، بدون اینکه به حقوق اجتماعی اساسی مردم دست بزنیم.”

یورونیوز: سال آینده در کشور شما انتخابات خواهد بود، درست مانند آلمان و در فاصله کوتاهتری در فرانسه. فکر می کنید باید تغییری در این سه کشور رخ دهد؟

ماسیما دالما: “بله البته. می دانم که بازارها انتخابات را دوست ندارند، زیرا بعضی وقت ها دمکراسی خارج از تحمل بازارهای مالی است. اما فکر می کنم این بازارها نیستند که درباره سرنوشت مردم تصمیم می گیرند. درست است، فکر می کنم که ما به تغییر نیاز داریم و می توانیم آن را ایجاد کنیم، زیرا سه کشور بزرگ فرانسه، ایتالیا و آلمان با دربرگرفتن دویست میلیون تن از شهروندان اروپایی قادر به این کار هستند.”

یورونیوز: آیا این برای متعادل کردن اروپایی که هنوز تحت سلطه راست است کافی است؟

ماسیما دالما: “این حقیقت ندارد. زیرا باور من اینست که اوضاع تغییر می کند. در اسلوواکی که یک کشور کوچک است چپ ها پیروز شدند، در اسلوونی گرایش چپ پیروز شده و این به معنای آنست که حالا می توانیم نتایج اروپایی که تحت سلطه راست بوده را ببینیم..ما نیاز به یک استراتژی رشد اروپایی داریم، یعنی سرمایه گذاری اروپایی از طریق اوراق قرضه و سهام اروپایی…”

یورونیوز: می توان اینطور گفت؟

ماسیما دالما:“بله ما به یک ضمانت اروپایی برای پرداخت بدهی ها نیاز داریم. این به آن معنا نیست که هر یک از کشورها باید در پرداخت این بدهی شرکت کنند، اما قدرت اروپا به معنای نرخ بهره پایین و آزاد سازی منابع برای رشد، بدون هزینه کردن پول های هنگفت در معاملات احتکار مالی است.”

یورونیوز: ولی این چیزی است که قابل اجرا نیست، تا زمانی که آنگلا مرکل…

ماسیما دالما: “بله فکر می کنم آنگلا مرکل برای اروپا خیلی منفی بوده است. او یک اروپای خود محور را نمایندگی می کند.”

یورونیوز: و پرسشی در یک زمینه دیگر: یک سال قبل 63 نفر که در حال فرار از لیبی بودند، در قایق سرگردان خود از گرسنگی و تشنگی مردند، زیرا هیچ کس در پی نجات آنها برنیامد. ایتالیایی ها می دانستند و کاری نکردند. شورای اروپا نیز در گزارشی ناتو را مواخذه کرده است. چگونه می توان با عدم اجازه به ورود به خاک ایتالیا، گذاشت که انسان هایی در دریا جان خود را از دست بدهند؟

ماسیما دالما: “فکر می کنم و قبلا هم گفته ام که آن سیاست مهاجر پذیری که توسط دولت برلوسکونی اجرا می شد، واقعا صفحه سیاهی از تاریخ ما و بر اساس توافق ایتالیا و حکومت قذافی در مورد بازگرداندن مهاجران غیر قانونی بود. این البته ممکن است که بتوان مهاجران غیر قانونی را بازگرداند، اما مسئله اینست که قبل از بازگرداندن، باید آنها را کنترل کرد زیرا ممکن است دارای حق مهاجرت باشند.”

یورونیوز: در ابعادی گسترده تر، آیا این به خاطر عبور آشکار از ارزش های مورد بحث اروپا نیست؟ ارزش هایی که ناظر بر رفتار با مهاجران و پناهجویان سیاسی است؟ ایتالیا متخلف بدی در این زمینه است، آیا تناقضی در این زمینه نمی بینید؟

ماسیما دالما: “بله، من با شما موافقم و علاوه بر آن فکر می کنم ما به مهاجران نیاز داریم. اگر می خواهیم که توازنی بین جمعیت سالخورده کشور و جوانان برقرار کنیم، طی سال های آینده ما به مهاجران نیازمندیم. کمیسیون اروپا گفته است که که طی پانزده سال آینده 30 میلیون نفر مهاجر مورد نیاز است. فکر می کنم که ما باید سیاستی در راستای سیاست مهاجر پذیری اروپا داشته باشیم که در حال حاضر نداریم. ولی به جزیره مالت هم نگاه کنید، آنها هرگز این را رعایت نمی کنند. وقتی قایقی حامل مهاجر می بینند فقط آن را به سمت ایتالیا هدایت می کنند.”

یورونیوز: نیاز به همبستگی بیشتر.. ماسیما دالما! سپاس از شما.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگرانی اروپا از پیروزی احتمالی دونالد ترامپ؛ داستان زیان ۱۵۰ میلیارد یورویی چیست؟

کند شدن رشد دومین اقتصاد بزرگ جهان؛ سران حزب کمونیست چین سیاست‌های جدید تدوین می‌کنند

هزینه ساخت آپارتمان در کدام شهرهای اروپا سر به فلک می‌کشد؟