Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نشست کپنهاگ: در جستجوی راهکارها برای شهرهای سبز آینده

نشست کپنهاگ: در جستجوی راهکارها برای شهرهای سبز آینده
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شهر با توسعه پایدار چیست؟ فضاهای شهری با چه نوع فشارهایی مواجهند؟ شهرهای کوچک و متوسط از چه تجربه هایی می توانند استفاده کنند و این راهکارها را چگونه می توان در اروپا گسترش داد، تا بتوان آنها را تبدیل به راه حل هایی برای پیروی کرد.

تقریبا نیمی از جمعیت جهان در شهرها زندگی می کند. پیش بینی می شود که در سال ۲۰۳۰ میلادی، هشتاد درصد اروپایی ها ساکن شهرها شوند. به همین دلیل موضوع توسعه پایدار شهری در بحث های مربوط به آینده سیاست های اروپایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

مرچدس برسو رییس کمیته مناطق می گوید: “در طول تاریخ، شهرها مراکز نوآوری بوده اند، ولی این شهرهای متوسطند که منشا بدعت ها بوده اند. اکنون حتی چینی ها فهمیده اند که کوچک و متوسط زیبا است و بهتر است.آنها کشف کرده اند که شهرهایی با جمعیت پانصد تا ششصد هزار نفر پایدارترند. آنها در حال ساخت مناطق شهری متوسط هستند تا از تبدیل شدن شهرهایشان به ابرشهر جلوگیری کنند.”

در پنجمین نشست اروپایی مناطق و شهرها در کپنهاگ دانمارک، شهرداران و روسای مناطق، راه حل های عملی و استراتژی های خود را به نمایش گذاشتند تا توسعه پایدار را در سطح محلی ترویج کنند. در بین این افراد، شهردار ویتوریا، شهر باسک قرار دارد. شهری که عنوان پایتخت سبز اروپایی ۲۰۱۲ را به خود اختصاص داده است.

خاویر ماروتو ارانزابل، شهردار ویتوریا می گوید: “شهر ویتوریا با کمربند سبز پارک ها احاطه شده است و ما در حال گسترش این تجربه در درون شهر هستیم. بعضی از خیابان ها و راه های ارتباطی را تبدیل به کمربند سبز داخلی می کنیم و بدین ترتیب طبیعت را به درون شهر می بریم.”

توسعه پایدار اغلب با کشورهای ثروتمند همراه شده است. ولی بازیگران اصلی این نشست به این نکته اشاره کردند که اقتصاد سبز برای مناطقی که اقتصاد ضعیف دارند یک فرصت به شمار می آید.

آخیم اشتاینر، مدیر برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد می گوید: “امروز آنچه در اقتصاد می بینیم این است که سرمایه گذاری های قابل توجه جدیدی، در حال گذار به سوی اقتصاد سبز است. در سال ۲۰۱۰ میلادی در سراسر جهان، کل سرمایه گذاری در انرژی های تجدیدپذیر، بیش از ۲۱۰ میلیارد دلار بوده است، رقمی که از جمع نفت، گاز و زغال سنگ، در دنیای نسل الکتریسیته بیشتر است. ما شاهد این انتقال ها هستیم، ولی باید سرعت آنها افزایش یابد. سیاست های عمومی به اندازه بازار مهمند و باید وارد این عرصه شوند. اما منابع مالی مهمترین بخش آن است.“

موسسات، صنعت و آموزش و پرورش با همکاری هم در نظر دارند در سال ۲۰۲۵، کپنهاگ را به اولین شهر بدون کربن تبدیل کنند. براساس گفته شهردار، تولید گازهای گلخانه ای، طی ده سال اخیر بیست درصد کاهش یافته است.

فرانک زنسن، شهردار کپنهاگ می گوید: “بعنوان یک شهر، از نظر اقتصادی برای ما سودآور است که در عرصه راهکارهای جمعی سرمایه گذاری کنیم. مانند سیستم های گرمایشی منطقه ای و سیستم های خنک کننده منطقه ای. راه حل های پایدار، تجارت خوبی برای شهر و برای بودجه شهر است و باعث ایجاد شغل های جدید می شود.“

وقتی پول مورد نیاز جمع شد، یک پرسش باقی می ماند: چگونه باید از آن استفاده کرد؟ چگونه شهرها باید سازمان دهی شوند تا کارآمد و قابل زندگی باشند.

یان گل، برنامه ریز شهری می گوید: “باید نحوه رفت و آمدمان را تغییر دهیم و روش ساختمان سازی را نیز باید عوض کنیم. دیگر به روش قدیمی نباید ساختمان ساخت. باید به شیوه شهری، پیرامون فضاهای عمومی ساختمان سازی کنیم. یعنی میدان ها، خیابانها، پارک هایی که مردم را به پیاده روی و دوچرخه سواری دعوت می کند و همچنین باعث ملاقات مردم می شود.”

بسیاری از شهرهای جهان در وضعیت ناهنجاری قرار دارند و مشکلاتی مانند آلودگی، انباشتگی و ناکارآمدی، زندگی در آنها را بیش از پیش ناخوشایند کرده است. این نشست امیدوار است پاسخ هایی برای این مسائل بیاید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پروژه قرن دانمارک؛ ساخت جزیره مصنوعی در کپنهاگ جنجال‌آفرین شد

ژاپن چگونه از تخصص خود برای کمک به بهبود اوکراین استفاده می‌کند؟

صنعت پنبه ازبکستان پس از تحریم دوباره رونق گرفت