Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

پروژه قرن دانمارک؛ ساخت جزیره مصنوعی در کپنهاگ جنجال‌آفرین شد

کپنهاگ
کپنهاگ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کپنهاگ، شهری که نامش اغلب در میان فهرست مطلوب‌ترین شهرهای جهان برای زندگی دیده می‌شود، اکنون قربانی همین شهرت خود شده و جمعیت آن به شدت رو به فزونی گذاشته است.

آگهی

طرح ساخت یک جزیره مصنوعی به مساحت ۲.۸ کیلومتر مربع در کپنهاگ، پایتخت دانمارک که از آن به عنوان «پروژه قرن» در این کشور نام برده می‌شود، جنجال‌های زیادی به ویژه از سوی طرفداران محیط زیست را برانگیخته است.

کپنهاگ، شهری که نامش اغلب در میان فهرست مطلوب‌ترین شهرهای جهان برای زندگی دیده می‌شود، اکنون قربانی همین شهرت خود شده و جمعیت آن به شدت رو به فزونی گذاشته است. امروزه پیدا کردن مسکن در پایتخت دانمارک رفته رفته به معضلی بدل می‌شود و قیمت املاک در این شهر نیز به شدت در حال بالا رفتن است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

راه حل و پیشینه

تنها گزینه‌ای که برای حل این مشکل به ذهن دولتمردان دانمارکی رسیده و همواره طرفدارانی هم داشته است، پیشروی درون آب دریا برای گسترش فضای مسکونی است.

این فکر البته جدید نیست، زیرا کریستین چهارم، پادشاه دانمارک در قرن هفدهم نیز منطقه‌ای مسکونی را در کپنهاگ ساخت که خانه‌های آن بالاتر از سطح آب، روی پایه‌های چوبی بنا شده بود. از آن زمان تاکنون، جزایر مصنوعی دیگری در این شهر ظهور کرده‌اند که البته در قیاس با طرح جزیره مصنوعی جدید بسیار کوچک هستند.

طرح جزیره مصنوعی «لینتهولم» که در واقع توسعه شبه‌جزیره‌ای موجود به نام «رفشالون» است، به تازگی در مجلس دانمارک به تصویب رسیده و قرار است کار ساخت آن تا سال ۲۰۷۰ به پایان برسد. این جزیره مصنوعی برای سکونت ۳۵ هزار نفر در نظر گرفته شده و از طریق تونل‌های ارتباطی برای تردد مترو و دیگر وسایل نقلیه به سرزمین اصلی متصل می‌شود.

شهرداران و ساکنان ناراضی

مقامات دانمارک متعهد شده‌اند که میانگین بهای اجاره مسکن در کپنهاگ را تا ۲۰ درصد کاهش دهند، اما اجرای این تعهد با طرحی که دولت در دست دارد، منتقدان را ساکت نکرده است. تاکنون چهارده تن از شهرداران محلی برای انتقاد از این پروژه که آن «ناعادلانه» می‌دانند، هم‌پیمان شده‌اند.

بخشی از هزینه ساخت این جزیره ۲.۵ میلیارد یورویی را دولت تأمین می‌کند، اما شهرداران منتقد می‌گویند حاضر نیستند شهروندان دانمارکی‌ها را مجبور به پرداخت هزینه‌ای کنند که به گفته آنها، از آن لذت نخواهند برد.

طرفداران محیط زیست نیز گروه دیگری از منتقدان ساخت این جزیره در کپنهاگ را تشکیل می‌دهند. این افراد درباره اثرات زیست محیطی زیان‌بار این جزیره‌سازی هشدار جدی داده‌اند. مقامات می‌گویند این جزیره مانعی در برابر بالا آمدن سطح آب دریا بر اثر گرمایش زمین بوده و از شهر در برابر این خطر محافظت می‌کند، اما مخالفان پی‌ریزی جزیره را عامل تخریب زیست‌محیطی و مایه نگرانی اصلی می‌دانند.

اپلیکیشن یورونیوز را از پل استور دانلود کنید

کار اجرایی این پروژه قرار است در ماه سپتامبر با نصب یک قفسه غول پیکر در دریا آغاز شود. سپس این قفسه با ۸۰ میلیون تن خاک بازیافتی از نخاله‌های ساختمانی پر خواهد شد. از آن پس ساکنان محله باید خود را برای مشاهده گذر روزانه ۳۵۰ کامیون به مدت ده سال آماده کنند.

جمعیت کپنهاگ در طی بیست سال، ۶۰ درصد افزایش یافته و از حدود ۵۰۰ هزار نفر در سال ۲۰۰۱، به ۸۰۰ هزار نفر در سال ۲۰۲۱ رسیده است. تنها طی شش سال گذشته، ۱۸۰ هزار نفر به جمعیت این شهر افزوده شده است. این در حالی است که مساحت کپنهاگ ۸۸ کیلومتر مربع است و به دلیل محصور بودن میان آب‌ها جای گسترش ندارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خانه ارزان قیمت دانشجویی در کپنهاگ، هشتمین شهر گران دنیا

نشست کپنهاگ: در جستجوی راهکارها برای شهرهای سبز آینده

پادشاه آینده دانمارک پس از کناره گیری غیرمنتظره ملکه مارگرته کیست؟