بازسازی صومعه "تاتو" ارمنستان با هدف جذب گردشگر

بازسازی صومعه "تاتو" ارمنستان با هدف جذب گردشگر
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مسئولان میراث فرهنگی و گردشگری ارمنستان تصمیم گرفته اند تا صومعه قدیمی
“ تاتو” را به طور کامل بازسازی و مرمت کنند. این کار با مشارکت بخش خصوصی و استفاده از کارشناسان مجرب صورت خواهد گرفت.

دست اندرکاران این طرح هدف خود از اجرای آن را محدود به بازسازی صومعه نمی دانند. آنها امیدوارند مرمت این اثر تاریخی بتواند زمینه جذب گردشگر و شکوفایی اقتصادی منطقه را نیز فراهم آورد. مردم این منطقه در جنوب ارمنستان بسیار فقیرند و شاید رونق دوباره این مکان مذهبی تاریخی بتواند تا حدودی از مشکلات اقتصادی و معیشتی آنها بکاهد.

در همین راستا، دولت ارمنستان اخیرا با همکاری بخش خصوصی و صرف بودجه ای بالغ بر 18 میلیون دلار، یکی از طولانی ترین خطوط تله کابین دنیا را که دسترسی به صومعه تاتو را تسهیل می کند، احداث کرد.

صومعه باستانی “تاتو” یکی از مهمترین مکان های مذهبی ارمنستان درطی قرون وسطی بود. بخش اعظم این صومعه درقرن نهم میلادی در نزدیکی روستایی به همین نام در جنوب کشور ارمنستان کنونی ساخته شد.

این صومعه و دانشگاه وابسته به آن رفته رفته به مرکزتبادل آرای فلاسفه، نویسندگان و هنرمندان آن زمان تبدیل شد و از اهمیت زیادی برخوردار گردید. برخی از بزرگترین مفاخرتاریخ ارمنستان، فارغ التحصیل دانشگاه تاتو بوده اند.

در بین آثاری که در مجموعه تاتو وجود دارند می توان به بنای” ستون معلق” اشاره کرد. این ستون هشت ضلعی تمام سنگ، 8 متر ارتفاع دارد و قدمت آن به بیش ازهزارو 100 سال پیش می رسد. در ساخت این بنا از تکنیکی بهره گرفته شده بود تا درموقع زلزله بموازات ارتعاشات ناشی از زمین لرزه تکان بخورد و سپس به موقعیت اصلی خود بازگردد. برج ناقوس، کلیسای جامع و همچنین دیواره جانبی این مجموعه هم اززیبایی و اهمیت خاصی برخوردارند.

در جریان زلزله شدید سال 1931 میلادی صدمات زیادی به صومعه و ساختمان های مجموعه وارد آمد. بعد ازاین حادثه صومعه در چندین نوبت مرمت شده است. آخرین بازسازی در دهه 1980، قبل از فروپاشی اتحاد شوروی انجام شد که ناقص و پراشتباه بود و درانجام آن از مواد مرغوب استفاده نشد، بطوری که در کمتر از سه دهه از مرمت آن، این کار باید باردیگرتکرار شود.

زمان نشان خواهد داد که توجه به آثارباستانی، احیای دوباره مکان های تاریخی و رونق بخشیدن به صنعت توریسم تا چه حد می تواند درمبارزه با فقر و غلبه برمشکلات اقتصادی ارمنستان، موثر باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ژاپن چگونه از تخصص خود برای کمک به بهبود اوکراین استفاده می‌کند؟

صنعت پنبه ازبکستان پس از تحریم دوباره رونق گرفت

گربه‌ها و گوزن‌ها؛ یاوران گردشگری در مناطق دورافتادهٔ ژاپن