Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آغاز دور دوم انتخابات پارلمانی فرانسه؛ آیا راست افراطی پست نخست‌وزیری را از آن خود خواهد کرد؟

انتخابات پارلمانی در فرانسه
انتخابات پارلمانی در فرانسه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شهروندان فرانسوی از ساعات اولیه صبح روز یکشنبه ۷ ژوئیه (۱۷ تیر) پای صندوق‌های رای رفته‌اند تا نمایندگان خود را در دور دوم انتخابات پارلمانی انتخاب کنند.

آگهی

شعبه‌های اخذ رای از ساعت ۸ صبح روز یکشنبه باز شده‌اند و فرایند رای‌گیری تا ساعت ۲۰ ادامه خواهد داشت. رای‌دهندگان مناطق فرامرزی فرانسه روز گذشته شنبه رای خود را به صندوق انداخته‌اند.

در این انتخابات ۴۹.۵ میلیون رای‌دهنده ثبت‌نام شده، ۵۷۷ نماینده مجلس نمایندگان فرانسه را انتخاب خواهند کرد.

حزب راست افراطی اجتماع ملی یکشنبه گذشته در دور اول این انتخابات به یک پیروزی تاریخی دست یافت، امری که باعث شد تا احتمال تشکیل اولین دولت راست افراطی فرانسه پس از جنگ جهانی دوم افزایش پیدا کند.

با این حال پس از آنکه احزاب میانه‌ و چپ در هفته گذشته در تلاش برای ناکام گذاشتن اجتماع ملی متحد شدند، امید حزب مارین لوپن برای کسب اکثریت مطلق در مجلس ملی کمتر قطعی به نظر می‌رسد.

در این انتخابات سه بلوک سیاسی بزرگ در حال رقابت هستند: حزب راست افراطی «اجتماع ملی»، ائتلاف «جبهه مردمی جدید» متشکل از نیروهای چپ میانه، سبز و چپ و ائتلاف میانه‌روی امانوئل ماکرون (آنسامبل).

این سه گروه در دور اول به ترتیب ۳۴، ۲۸ و ۲۱ درصد آرا را به خود اختصاص دادند.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که حزب اجتماع ملی به قدرت قانون‌گذاری مسلط در پارلمان تبدیل خواهد شد، اما نمی‌تواند به اکثریت مطلق ۲۸۹ کرسی دست یابد. اگر آن‌ها این اکثریت را به دست بیاورند، می‌توانند پست نخست‌وزیری را در دست بگیرند و فرانسه را به شدت به سمت راست بکشانند.

جردن باردلا رهبر ۲۸ ساله حزب اجتماع ملی می‌گوید این حزب اگر اکثریت مطلق را به دست نیاورد، از تشکیل دولت خودداری خواهد کرد. هرچند مارین لوپن گفته است که اگر اختلاف کم باشد، ممکن است حزبش در این باره تلاش کند.

با این وجود حتی اگر حزب اجتماع ملی نخست‌وزیری را رها کند، باز هم با بیش از ۲۰۰ نماینده (در مقایس با ۸۹ نماینده فعلی) به بازیگر مسلط در پارلمان تبدیل می‌شود. چنین نتیجه‌ای می‌تواند کشور را در یک دوره تشنج پارلمانی فرو ببرد و اقتدار امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه را خدشه‌دار کند.

مارین لوپن، از رهبران حزب راست افراطی اجتماع ملی
مارین لوپن، از رهبران حزب راست افراطی اجتماع ملیعکس: آسوشیتد پرس

امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه در اوایل ماه ژوئن پس از پیروزی حزب راست افراطی «اجتماع ملی» در انتخابات پارلمان اروپا، مجلس این کشور را منحل و اعلام انتخابات زودهنگام کرد.

رافائل گلوکسمن، رهبر ائتلاف چپ‌های فرانسه، گفت برای او دور دوم انتخابات یک همه‌پرسی است در مورد اینکه آیا «خانواده لوپن کنترل این کشور را به دست می‌گیرند یا نه».

او هفته گذشته به رادیو فرانس‌انتر گفت: «فرانسه بر لبه صخره است و ما نمی‌دانیم که قرار است بپریم یا نه.»

حزب اجتماع ملی که پیش از این به دلیل سابقه نژادپرستی و یهودستیزی‌اش برای بخش قابل توجهی از مردم منفور به حساب می‌آمد، در سال‌های اخیر و در پی خشم رای‌دهندگان از امانوئل ماکرون به دلیل کاهش قدرت خرید خانوارها و همچنین نگرانی‌ها از مسئله مهاجرت توانسته در بین قشر بزرگی از مردم فرانسه محبوبیت به دست بیاورد.

خانم لوپن روز چهارشنبه به تلویزیون ت‌اف‌۱ گفت: «فرانسوی‌ها تمایل واقعی برای تغییر دارند.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

پیش‌بینی می‌شود گابریل اتل، نخست‌وزیر، احتمالاً شغل خود را در تغییرات پس از انتخابات از دست خواهد داد.

انتظار می‌رود نخستین نتایج رسمی اواخر روز یکشنبه و بلافاصله پس از پایان رسمی رای‌گیری در ساعت ۲۰ اعلام شود.

نتایج انتخابات جاری می‌تواند تاثیرات قابل ملاحظه‌ای بر حمایت فرانسه از اوکراین در جنگ علیه روسیه، وضعیت مهاجران در این کشور و همینطور نقش فرانسه در اتحادیه اروپا داشته باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

راست افراطی بیش از یک‌سوم آرا را در دور اول انتخابات درو کرد؛ترکیب پارلمان فرانسه چگونه تغییر می‌کند

انتخابات پارلمانی فرانسه: گزارش‌ها از افزایش چشمگیر نرخ مشارکت در سایه احتمال قدرت‌گیری راست افراطی

انتخابات «مخاطره‌آمیز» فرانسه؛ تسلط افراط‌گرایان می‌تواند تهدیدی برای غرب باشد