Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مجارستان، پاشنه آشیل اتحادیه اروپا در جنگ روسیه با اوکراین؛ وتوی بوداپست خشم اعضا را برانگیخته است

عکس آرشیوی از حضور ویکتور اوربان در اجلاس سران اتحادیه اروپا
عکس آرشیوی از حضور ویکتور اوربان در اجلاس سران اتحادیه اروپا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وتوی مجارستان بر تامین اعتبار بخشی از کمک‌های نظامی اتحادیه اروپا به اوکراین که بوداپست همچنان بر آن اصرار دارد، کشورهای عضو را خشمگین کرده است.

آگهی

وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا روز دوشنبه با صراحت تمام، خشم و عصبانیت خود را از وتوی طولانی مدت مجارستان بر کمک نظامی به اوکراین (به ارزش ۶.۵ میلیارد یورو) ابراز داشتند.

گابریلیوس لندسبرگیس، وزیر خارجه لیتوانی در این خصوص به صراحت گفت: «این وضعیت بسیار وخیم شده است.»

این بن‌بست از یک سال پیش آغاز شد، زمانی که بوداپست از تأیید اختصاص بسته ۵۰۰ میلیون یورویی از محل «تسهیلات صلح اروپا» برای بازپرداخت کمک‌های نظامی کشورها به اوکراین سر باز زد.

این تسهیلات در واقع ساز و کاری خارج از بودجه اتحادیه اروپا است که به کشورهای عضو امکان می‌دهد بخشی از هزینه‌های تجهیزات نظامی اهدایی خود به کی‌یف را پس بگیرند.

اختلافات بر سر این موضوع که باعث سرخوردگی شدید دیپلمات‌های اتحادیه اروپا شده است، پس از آن تشدید شد که کشورهای عضو ماه مارس در پی مذاکرات و رایزنی‌هایی سخت و دشوار به توافقی برای افزایش ۵ میلیارد یورویی بودجه تسهیلات صلح اروپایی دست یافتند.

این مبلغ قرار است توسط اتحادیه اروپا تا پایان سال جاری برای تامین اعتبار پروژه یاد شده هزینه شود.

گفتنی است که اتحادیه اروپا بهمن‌ماه گذشته موفق شده بود با جلب نظر بوداپست پس از ماه‌ها یک بسته کمک ۵۴ میلیارد یورویی به اوکراین را تصویب کند.

وتوی مجارستان بر بسته ۵۰۰ میلیون یورویی تسهیلات صلح اروپایی، دو بسته دیگر به همین مبلغ را که در مجموع مبلغی به میزان ۱.۵ میلیارد یورو را شامل می‌شود، تحت تاثیر قرار داده است.

این بن‌بست همچنین به معنای آن است که ۵ میلیارد یوروی مضاعف که قرار بود به بودجه تسهیلات صلح اروپایی اضافه شود فعلا قابلیت اجرایی شدن ندارد و بدین ترتیب مانعی بر سر کل کمک‌های اتحادیه اروپا ایجاد خواهد کرد.

موضوعی که سبب شده است کشورهای عضو با اتخاذ رویکردی که دور زدن بروکسل تلقی می‌شود به سمت کمک‌های دوجانبه روی بیاورند.

تأخیر به وجود آمده در تایید بودجه تسهیلات صلح اروپایی که محل تامین بخشی از اعتبار کمک‌های نظامی به اوکراین محسوب می‌شود مایه شرمساری اتحادیه اروپا را فراهم کرده است.

این تعلل در حالی با وتوی مجارستان رقم خورده که اوکراین در حال مقابله با حملات شدید نیروهای ارتش روسیه در شمال شرق این کشور است و ولودیمیر زلنسکی از غرب تقاضای ارسال سلاح و مهمات بیشتر کرده است.

به گفته مقامات محلی، حملات هوایی روز شنبه گذشته روسیه به یک مرکز خرید در خارکیف دست کم ۱۶ کشته و ۶۵ مجروح به جا گذاشت.

لزوم همراه کردن مجارستان

حجه لحبیب، سیاستمدار و وزیر خارجه بلژیک می‌گوید: «نمی‌توانیم بپذیریم که کشوری که چند ماه پیش در جریان نشست سران اتحادیه اروپا به نفع این مبلغ نیز رای داد، اکنون راه کمک‌های حیاتی به اوکراین را مسدود کند».

وی افزود: «ما باید کاملاً مسئولیت‌های خود را بر عهده بگیریم و آنچه لازم است برای کمک نظامی به اوکراین انجام دهیم.»

آگهی

مارگوس تساهکنا، همتای استونیایی خانم لحبیب می‌گوید «هر بار وزیران به بروکسل می آیند، با وتوی مجارستان در مورد "ابتکارات بسیار مهم" مواجه می شوند.»

وی به خبرنگاران گفت: «ما باید مجارستان را متقاعد به همراهی کنیم و این بن‌بست را از میان برداریم زیرا اوکراین اکنون نیاز به حمایت دارد.»

دلیل وتوی بوداپست و حیرت دیپلمات‌های اروپایی

مقامات بروکسل از دلایل وتوی مجارستان متحیر شده‌اند. بوداپست در ابتدا با ردیف بودجه ۵۰۰ میلیون یورویی مخالفت کرد، چرا که آژانس مبارزه با فساد اوکراین، بانک OTP مجارستان را به عنوان «حامی مالی بین‌المللی جنگ» در لیست سیاه قرار داده بود.

این اقدام خشم دولت اوربان را برانگیخت و باعث ایجاد شکافی بین بوداپست و کی‌یف شد، در حالی که بروکسل به طور ناخوشایندی در میانه این ماجرا قرار گرفت.

آگهی

در نهایت نام بانک OTP از لیست سیاه خارج شد، اما مجارستان همچنان بر وتوی خود پافشاری و استدلال کرد که به تضمین‌های بیشتری نیاز دارد تا هیچ شرکت مجارستانی دیگری در آینده در لیست سیاه قرار نگیرد.

دیپلمات‌ها با تعجب و حیرت به این استدلال که آن را بی اساس و نشانه‌ای از «دمدمی مزاجی» می‌خوانند، می‌نگرند.

اکنون همچنین این نگرانی وجود دارد که بن بست ایجاد شده در تامین اعتبار تسهیلات صلح اروپا بتواند توافق جدید برای استفاده از درآمدهای فوق‌العاده حاصل از دارایی‌های توقیف شده روسیه را نیز با مشکل مواجه کند.

این پروژه می‌تواند سالانه بین ۲.۵ تا ۳ میلیارد یورو درآمد داشته باشد که ۹۰ درصد آن صرف تامین سلاح و مهمات برای اوکراین خواهد شد.

آگهی

اگرچه بوداپست هنوز جلوی اجرای توافق حقوقی بر سر دارایی‌های توقیف شده روسیه را نگرفته است اما همچنان می‌تواند از حق وتوی خود در اتحادیه اروپا برای جلوگیری از آزادسازی بسته‌های جدید پول‌ به اوکراین استفاده کند.

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سیاستمدار مجارستانی: اوکراین در جنگ شکست خورد، «ترانس‌کارپاتیا» را ضمیمه خاک خود می‌کنیم

مجارستان دو نهاد مهم اتحادیه اروپا را به رویارویی کشاند؛ بودجه ۱۰ میلیارد یورویی مسدود ورشو آزاد شد

رئیس کمیسیون اروپا: مجارستان وتو بکند هم اتحادیه کمک ۵۰ میلیارد یورویی به اوکراین را تصویب می‌کند