Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

بانک جهانی: از آغاز جنگ حماس و اسرائیل نیم میلیون شغل در سرزمین‌های فلسطینی نابود شده است

جنگ غزه
جنگ غزه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بانک جهانی در گزارشی در مورد آخرین وضعیت اقتصادی فلسطینی‌ها اعلام کرد از آغاز جنگ حماس و اسرائیل در اکتبر سال گذشته، حدود نیم میلیون شغل در سرزمین‌های فلسطینی نابود شده است.

آگهی

بنا به این گزارش که روز پنج‌شنبه ۲۳ مه منتشر شده، حدود ۲۰۰ هزار شغل در نواز غزه، حدود ۱۴۴ هزار شغل در کرانه باختری و ۱۴۸ هزار شغل در بازار کار اسرائیل از دست رفته است.

بانک جهانی در گزارش خود با اشاره به «کاهش شدید» منابع درآمدی تشکیلات خودگردان فلسطینی، این موضوع را ناشی از محدود شدن فعالیت‌های اقتصادی در کرانه باختری به‌ دنبال جنگ غزه دانسته است.

گزارش بانک جهانی حکایت از آن دارد که وضعیت مالی تشکیلات خودگردان فلسطینی در ۳ ماه گذشته «به طرز چشمگیری بدتر شده است» و کسری بودجه این تشکیلات فلسطینی تا ماه‌های آینده به ۱.۲ میلیارد دلار افزایش خواهد یافت.

بنا به این گزارش، کسری بودجه تشکیلات خودگردان فلسطینی در پایان سال میلادی گذشته ۶۸۲ میلیون دلار بوده است.

بانک جهانی پیش‌بینی کرده است که اقتصاد سرزمین‌های فلسطینی بین ۶.۵ تا ۹.۶ درصد کوچک شود.

بر اساس اعلام بانک جهانی، افزایش کمک‌های خارجی به تشکیلات خودگردان فلسطینی و قطع پرداخت حقوق به کارمندان و ماموران این تشکیلات تنها راهکاری است که می‌تواند مانع فروپاشی اقتصادی تشکیلات خودگردان فلسطینی شود.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بر اساس گزارش بانک جهانی، نرخ فقر در میان فلسطینی‌ها در اواسط سال ۲۰۲۳ به ۳۲.۸ درصد رسیده است. این گزارش همچنین از اختلاف زیاد میان نرخ فقر در غزه و کرانه باختری در این سال حکایت دارد. 

بانک جهانی در گزارش خود نوشته که نرخ فقر در غزه در سال گذشته میلادی به ۶۴ درصد رسیده اما این رقم برای کرانه باختری حدود ۱۲ درصد بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سرنوشت نوار غزه پس از جنگ؛ نتانیاهو ساز خود را می‌زند،‌ وزیر دفاع مخالف می‌کند

بن‌بست اسرائيل در غزه؛ نتانیاهو پس از رفح چگونه می‌خواهد «بقا و پایداری حماس» را توجیه کند؟

اردوغان: توقف تجارت با اسرائیل با هدف اعمال فشار برای برقراری آتش‌بس در غزه انجام شد