Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نروژ،اسپانیا،ایرلند کشور فلسطین را به رسمیت شناختند؛ لهستان حمایت کرد؛ فرانسه:شرایط هنوز فراهم نیست

پرچم فلسطین در پس‌زمینه اجساد نمادین کودکان فلسطینی جان باخته در جنگ غزه؛ عکس در تهران
پرچم فلسطین در پس‌زمینه اجساد نمادین کودکان فلسطینی جان باخته در جنگ غزه؛ عکس در تهران Copyright Vahid Salemi/Copyright 2023 The AP. All rights reserved
Copyright Vahid Salemi/Copyright 2023 The AP. All rights reserved
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نروژ، ایرلند و اسپانیا روز چهارشنبه ۲۲ مه (دوم خرداد) از تصمیم خود برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین خبر دادند. اسرائیل در واکنش به این اقدام سفرایش در دوبلین و اسلو را فراخواند و اسپانیا را تهدید کرد. همزمان فرانسه گفته است که شرایط برای انجام چنین اقدامی محقق نشده است.

آگهی

یوناس گار استوره، نخست وزیر نروژ روز چهارشنبه ۲۲ مه (دوم خرداد) از تصمیم دولتش برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین خبر داد.

علاوه بر نروژ، دو کشور ایرلند و اسپانیا نیز به این اقدام تاریخی پیوستند و کشور فلسطین را به رسمیت شناختند.

اعلام به رسمیت شناختن کشور فلسطین از سوی سه کشور اروپایی خشم مقامات اسرائیلی را برانگیخت به نحوی که تل‌اویو بلافاصله از فراخواندن سفیران اسرائیل در نروژ و ایرلند خبر داد

دو کشور دیگر عضو اتحادیه اروپا یعنی اسلوونی و مالت نیز در هفته‌های اخیر اعلام کرده‌اند که ممکن است کشور فلسطین را به رسمیت بشناسند و ادعا کرده‌اند که برقراری صلح در منطقه حیاتی است.

نخست‌وزیر نروژ گفت: «در میان یک جنگ با ده‌ها هزار کشته و زخمی، ما باید تنها جایگزینی که راه حلی سیاسی برای اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها ارائه می‌دهد را زنده نگه داریم و آن، راه حل دو کشوری است تا آن‌ها در کنار هم در صلح و امنیت زندگی کنند.»

به رسمیت شناختن کشور فلسطین توسط نروژ از تاریخ ۲۸ مه اجرایی خواهد شد. آقای استوره گفت که شماری دیگر از کشورهای اروپایی نیز در همان تاریخ، کشور فلسطین را به رسمیت خواهند شناخت.

او همچنین گفت که به رسمیت شناختن کشور فلسطین به معنای «حمایت از نیروهای میانه‌رو» است که در این درگیری‌ها جایگاه خود را از دست داده‌اند.

وی همچنین یادآور شد که اقدام کشورش در به رسمیت شناختن کشور فلسطین حمایت آشکار از طرح صلح عربی برای حل بحران خاورمیانه است.

نخست وزیر نروژ گفت که کشورش با این اقدام، پیامی «قوی» به دیگر کشورها ارسال می‌کند تا از نروژ و تعدادی دیگر از کشورهای اروپایی پیروی کنند و کشور فلسطین را به رسمیت بشناسند.

به گزارش آسوشیتدپرس، چندین کشور عضو اتحادیه اروپا طی هفته‌های گذشته با طرح این استدلال که راه حل دو کشوری برای صلح پایدار در منطقه ضروری است، از تمایل برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین خبر داده‌اند.

با این حال و علیرغم اقدام نروژ، اسپانیا و ایرلند؛ فرانسه روز چهارشنبه اعلام کرد که دست به چنین کاری نخواهد زد زیرا «شرایط برای به رسمیت شناختن رسمی فلسطین به عنوان یک کشور هنوز محقق نشده است».

استفان سژورنه، وزیر امور خارجه فرانسه
استفان سژورنه، وزیر امور خارجه فرانسهعکس: آسوشیتد پرس

استفان سژورنه، وزیر امور خارجه فرانسه، در بیانیه‌ای گفت: «این فقط یک موضوع نمادین یا مسئله‌ای برای موضع‌گیری سیاسی نیست، بلکه ابزاری دیپلماتیک در خدمت راه‌حل دو کشوری است که در کنار هم در صلح و امنیت زندگی کنند.»

وی اضافه کرد: «فرانسه معتقد نیست که هنوز شرایط برای این تصمیم و تاثیر واقعی بر این روند فراهم شده باشد.»

تصمیمی تاریخی ۳۰ سال پس از توافق اسلو

نروژ که عضو اتحادیه اروپا نیست اما در بسیاری از سیاست‌‌گذاری‌ها با این نهاد اروپایی همسو است، از دیرباز حامی سرسخت راه حل تشکیل دو کشور بین اسرائیل و فلسطین بوده است.

اعلام این تصمیم با واکنش هایی از سوی اسرائیل همراه بود؛ با این حال، نخست وزیر نروژ همچنان بر موضع کشورش تاکید کرد و گفت که اسلو همچنان به راه حل دو دولتی برای دستیابی به صلح پایدار در منطقه متعهد است.

آگهی

این تحول بیش از ۳۰ سال پس از امضای اولین توافق اسلو در سال ۱۹۹۳ رخ می‌دهد؛ امری که بر طولانی بودن روند تلاش‌ها برای دستیابی به صلح در بحران خاورمیانه حکایت دارد.

توافق اسلو با شعار «صلح در برابر زمین» بر ضرورت مذاکره و گفتگو بر سر راه حل نهایی این بحران میان اسرائیل و فلسطینی‌ها تاکید داشت.

تظاهرات حامیان فلسطین در برابر پارلمان نروژ
تظاهرات حامیان فلسطین در برابر پارلمان نروژعکس: آسوشیتد پرس

دولت نروژ با اشاره تلاش‌های صورت گرفته در چارچوب پیمان اسلو می‌گوید: «از آن زمان تاکنون، فلسطینی‌ها گام‌های مهمی در جهت راه‌حل دو دولتی برداشته‌اند.»

اسلو مشخص نمی‌کند که این «گام‌های مهم» چه هستند اما نشان می‌دهد که نروژ معتقد است فلسطینی‌ها برخی از شرایط لازم برای تشکیل دولت در چارچوب راه‌حل دو دولتی را برآورده کرده‌اند.

آگهی

با این حال در بیانیه دولت نروژ آمده است:  بانک جهانی در سال ۲۰۱۱ تشخیص داد که فلسطین معیارهای کلیدی برای عملکرد به عنوان یک کشور را برآورده کرده است، به این معنی که نهادهای ملی برای ارائه خدمات مهم به مردم ایجاد شده‌اند.

به اعتقاد دولت نروژ «جنگ در غزه و گسترش مستمر شهرک‌های غیرقانونی در کرانه باختری همچنان به این معنی است که وضعیت فلسطین نسبت به دهه‌های گذشته دشوارتر شده است.»

نخست وزیر ایرلند: کشورهای دیگری طی هفته‌های آینده به این تصمیم می‌پیوندند

از سوی دیگر سیمون هریس، نخست وزیر ایرلند نیز روز چهارشنبه ضمن اعلام تصمیم کشورش برای به رسمیت شناختن کشور فلسطینی گفت که این اقدامی از پیش با اسپانیا و نروژ هماهنگ شده بود.

وی با تاریخی خواندن این تصمیم برای ایرلند و فلسطین گفت که چنین رویکردی با هدف کمک به حل مناقشه اسرائیل و فلسطین از طریق راه حل دو کشوری اتخاذ شده است.

آگهی

نخست وزیر ایرلند همچنین خاطرنشان کرد که گمان طی هفته‌های آینده کشورهای دیگری نیز به ابتکار نروژ، اسپانیا و ایرلند برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین ملحق خواهند شد.

اعضای کابینه ایرلند به هنگام اعلام تصمیم جدید مبنی بر به رسمیت شناختن کشور فلسطین
اعضای کابینه ایرلند به هنگام اعلام تصمیم جدید مبنی بر به رسمیت شناختن کشور فلسطینعکس: آسوشیتد پرس

نخست وزیر اسپانیا: تصمیم برای به رسمیت شناختن کشور فلسطینی روز ۲۸ مه اجرایی می‌شود

پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا گفت که کشورش در روز ۲۸ مه رسما فلسطین را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت خواهد شناخت.

سانچز، رهبر سوسیالیست اسپانیا که از سال ۲۰۱۸ در این کشور بر مسند قدرت است روز چهارشنبه نمایندگان پارلمان کشورش را رسما در جریان این خبر قرار داد.

نخست وزیر اسپانیا ماه‌ها صرف سفر به کشورهای اروپایی و خاورمیانه کرده تا بر تعهد کشورش برای به رسمیت شناختن یک کشور مستقل فلسطینی و همچنین لزوم برقراری آتش‌بس در جنگ غزه تاکید کند.

آگهی

خوزه آلبارس، وزیر امور خارجه اسپانیا اوایل ماه جاری گفته بود که آنتونی بلینکن، همتای آمریکای خود را  در جریان تصمیم مادرید برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین قرار داده است.

لهستان: حامی تشکیل دو دولت مستقل هستیم

پس از آنکه ایرلند، اسپانیا و نروژ اعلام کردند کشور فلسطین را به رسمیت می شناسند، لهستان نیز روز چهارشنبه اعلام کرد که از راه حل دو دولت برای بحران خاورمیانه بین اسرائیل و فلسطینی‌ها حمایت می‌کند.

رادوسلاو سیکورسکی، وزیر امور خارجه لهستان گفت: «ما از تلاش‌های نماینده عالی اتحادیه اروپا و سایر کشورهایی که معتقدند به راه‌حلی پایدار و بلندمدت نیاز است، حمایت خواهیم کرد».

وی افزود: معتقدیم تشکیل دو دولت مستقل راه‌حلی پایدار و بلندمدت است.

آگهی

هشدار اسرائیل به اسپانیا

این  تحولات که با هماهنگی میان سه کشور اروپایی به سرعت روی داد خشم و محکومیت مقامات اسرائیل را برانگیخت.

یسرائیل کاتس، وزیر خارجه اسرائیل در این خصوص گفت که نروژ و ایرلند امروز با چنین تصمیمی قصد داشتند پیامی با این مضمون که «تروریسم نیجه می‌دهد» را به فلسطینیان و کل جهان ارسال کنند.

وی گفت که این به رسمیت شناختن می‌تواند مانع از تلاش‌ها برای بازگرداندن گروگان‌های اسراییل در غزه شود و احتمال آتش‌بس را با «دادن پاداش به جهاد‌ی‌های حماس و ایران» کاهش دهد.

وزیر امور خارجه اسرائل همچنین در ادامه تهدید کرد که کشورش در صورت اتخاذ تصمیمی مشابه، سفیر اسرائیل در اسپانیا را فرا خواهد خواند.

آگهی

محمود عباس، رئیس‌جمهور فلسطین از به رسمیت شناختن کشور فلسطین توسط نروژ و ایرلند استقبال کرد و از دیگر کشورها خواست که به این روند بپیوندند.

به رسمیت شناختن کشور فلسطین توسط تعدادی از کشورهای غربی، ۸ ماه پس از آغاز عملیات نظامی اسرائیل در غزه انجام می‌شود.

به گفته مقام‌های بهداشتی در غزه، تاکنون بیش از ۳۵ هزار ساکن این باریکه جان خود را از دست داده‌اند.

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جدی‌ترین حمله داعش به خارجی‌ها در دوران طالبان؛ حادثه‌دیدگان اسپانیایی افغانستان را ترک کردند

علی خامنه‌ای بر سر جنازه‌های رئیسی و همراهانش «نماز میت» خواند

دانشگاه‌های تورین و آمستردام به تظاهرات همبستگی با فلسطینی‌های غزه پیوستند