Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کدام کشورهای اروپایی تاکنون کشور مستقل فلسطین را به رسمیت شناخته‌اند؟

عکس آرشیوی
عکس آرشیوی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با تصمیم اسپانیا، نروژ و ایرلند برای به رسمیت شناختن «کشور مستقل فلسطین» در ۲۸ مه، تعداد کشورهای عضو سازمان ملل متحد که کشور مستقل فلسطین را به رسمیت شناخته‌اند به ۱۴۶ کشور رسید.

آگهی

همچنین با این تصمیم تعداد کشورهای عضو اتحادیه اروپا که «کشور مستقل فلسطین» را به رسمیت شناخته‌اند به ده کشور رسید.

اسپانیا و نروژ از جمله کشورهایی هستند که پیش از این نیز همواره برای برقراری صلح بین اسرائیل و فلسطینی‌ها نقش فعالی ایفا کرده‌اند.

نخستین دور مذاکرات رو در رو میان مقام‌های اسرائیلی و فلسطینی در سال ۱۹۹۱ در کنفرانس «صلح مادرید» برگزار شد که زمینه‌ را برای توافق «صلح اسلو» در سال ۱۹۹۳ فراهم کرد.

تصمیم اسپانیا، نروژ و ایرلند برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین نتیجه هماهنگی میان دولت‌های این سه کشور بود که به طور همزمان اعلام شد.

این سه کشور اروپایی اعلام کردند که تصمیم آن‌ها علاوه بر اینکه یک اقدام «نمادین مهم» در جهت کمک به برقراری آتش‌بس در نوار غزه است، در دراز مدت نیز به عملی شدن راه حل دو کشوری برای حل بحران خاورمیانه کمک خواهد کرد.

با وجود اختلافاتی که میان اعضای اتحادیه اروپا برای به رسمیت شناختن کشور مستقل فلسطین وجود دارد، اسلوونی و مالت نیز در حال بررسی این موضوع هستند.

با وجود پیوستن اسپانیا، نروژ و ایرلند به بیش از دوسوم اعضای سازمان ملل متحد که کشور مستقل فلسطین را به رسمیت می‌شناسد اما همچنان سهم قدرت‌های غربی در این فهرست پرشمار پایین است.

از مجموع ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا تاکنون اسپانیا، لهستان، سوئد، ایرلند، مجارستان، قبرس، جمهوری چک، اسلوواکی، بلغارستان و رومانی، کشور مستقل فلسطین را به رسمیت شناخته‌اند.

از میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا که تاکنون کشور مستقل فلسطین را به رسمیت نشناخته‌اند، فرانسه اعلام کرده که هنوز زمان مناسب برای به رسمیت شناختن کشور مستقل فلسطین فرا نرسیده است.

آلمان هم که به‌عنوان یکی از سرسخت‌ترین حامیان اسرائیل در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا شناخته می‌شود اعلام کرده که با تصمیم یک‌جانبه درباره این موضوع و بدون گفتگو با اسرائیل مخالف است.

بیشتر کشورهای عضو سازمان ملل متحد که کشور مستقل فلسطین را به رسمیت شناخته‌اند، در آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین هستند.

آمریکا، کانادا، بیشتر کشورهای اروپای غربی، استرالیا، ژاپن و کره جنوبی همچنان کشور فلسطین را به رسمیت نمی‌شناسند.

در ادامه مطلب خلاصه‌ای کوتاه از تلاش فلسطینی‌ها برای تشکیل کشور آمده است:

۱۹۸۸: عرفات دولت اعلام کرد

۱۵ نوامبر ۱۹۸۸، در جریان اولین انتفاضه یا قیام فلسطینی‌ها، یاسر عرفات رهبر فلسطین‌ها در حالی که در الجزیره در تبعید به سر می‌برد، به طور یکجانبه استقلال کشور فلسطین را به پایتختی بیت المقدس اعلام کرد. او در این اعلامیه گفت می‌پذیرد که کشورهای مستقل اسرائیلی و فلسطینی در کنار یکدیگر باشند.

کمی پس از این اعلامیه، الجزایر اولین کشوری بود که به طور رسمی کشور مستقل فلسطین را به رسمیت شناخت. طی چند هفته ده‌ها کشور دیگر، از جمله بیشتر کشورهای عربی، هند، ترکیه، تعداد زیادی از کشورهای آفریقایی و چندین کشور اروپای مرکزی و شرقی نیز کشور فلسطین را به رسمیت شناختند.

آگهی

تعداد زیادی از کشورهای آمریکای جنوبی از جمله آرژانتین، برزیل و شیلی نیز اواخر سال ۲۰۱۰ تا اوایل سال ۲۰۱۱ به درخواست فلسطینی‌ها برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین پاسخ دادند.

این اقدام در واکنش به تصمیم اسرائیل برای پایان دادن به ممنوعیت موقت شهرک سازی یهودیان در کرانه باختری اشغالی صورت گرفت.

۲۰۱۱-۲۰۱۲: «دولت ناظر غیرعضو» در سازمان ملل متحد

سال ۲۰۱۱، در حالی که مذاکرات صلح به بن بست رسیده بود، فلسطینی‌ها روندی قانونی برای عضویت کامل «کشور فلسطین» در سازمان ملل آغاز کردند.

این تلاش با شکست مواجه شد، اما در اقدامی پیشگامانه در ۳۱ اکتبر همان سال، آژانس فرهنگی سازمان ملل متحد، یونسکو رای به پذیرش فلسطینی‌ها به عنوان یک عضو کامل داد.

آگهی

این روند که به دستور محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین صورت گرفته بود، هرگز به نتیجه نرسید و فلسطینی‌ها در نهایت یک سال بعد از آن یعنی در نوامبر ۲۰۱۲ میلادی، با رای مجمع عمومی سازمان ملل متحد مانند واتیکان جایگاه «دولت ناظر غیرعضو» را به دست آوردند.

این تصمیم خشم اسرائیل و ایالات متحده را برانگیخت و باعث شد آن‌ها کمک مالی خود را به این نهاد مستقر در پاریس به حالت تعلیق درآوردند.

سه سال بعد، دادگاه کیفری بین‌المللی نیز فلسطین را به عنوان یک دولت پذیرفت.

۲۰۱۴: سوئد اولین کشور در غرب اروپا فلسطین را به رسمیت شناخت

سال ۲۰۱۴، سوئد که دارای یک جامعه بزرگ فلسطینی است، اولین عضو اتحادیه اروپا در غرب اروپاست که کشور فلسطین را به رسمیت شناخت.

آگهی

این اقدام به دنبال ماه‌ها درگیری در قدس شرقی که توسط اسرائیل ضمیمه شده بود، صورت گرفت.

این اقدام همزمان با گسترش ساخت‌وسازهای جدید اسرائیلی در اراضی مورد اختلاف با فلسطینی‌ها در شرق بیت‌المقدس و کرانه باختری، صورت گرفت.

اسرائیل در واکنش به این اقدام به شدت از استکهلم انتقاد کرد.

کشور فلسطین قبل از آن توسط شش کشور اروپایی دیگر از جمله بلغارستان، قبرس، جمهوری چک، مجارستان، لهستان و رومانی به رسمیت شناخته شده بود.

آگهی

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

۲۰۲۴: موج جدید در اروپا

با توجه به پیشینه‌ای که از روند به رسمیت شناختن «کشور مستقل فلسطین» از سوی کشورهای اروپایی در اختیار است، تصمیم اسپانیا، نروژ و ایرلند می‌تواند بر دیگر کشورهای اروپایی مانند بریتانیا، فرانسه و آلمان فشار آورد تا آن‌ها نیز اقداماتی در جهت حمایت از فلسطین انجام دهند.

همچنین اقدام اسپانیا، ایرلند و نروژ می‌تواند زمینه‌ساز گام‌های بعدی در اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد برای پذیرش بیشتر کشور فلسطین در جامعه جهانی باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

در جلسه شورای امنیت برای پذیرش فلسطین در سازمان ملل چه گذشت؟ وتوی آمریکا در مقابل ۱۲ رای مثبت

محمود عباس کابینه جدید تشکیلات خودگردان فلسطینی را معرفی کرد

حملات تازه اسرائيل به دو بیمارستان در نوار غزه؛ فلسطینی‌ها: بیماران و آوارگان مجبور به خروج شدند