Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

حملات تازه اسرائيل به دو بیمارستان در نوار غزه؛ فلسطینی‌ها: بیماران و آوارگان مجبور به خروج شدند

ارتش اسرائيل
ارتش اسرائيل Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هلال احمر سرزمین‌های فلسطینی اعلام کرد، نیروهای اسرائیلی روز یکشنبه دو بیمارستان دیگر غزه را محاصره کردند و با حمله به این بیمارستان و تیراندازی سنگین تیم‌های پزشکی و اکثر بیماران و آوارگانی را که در آنجا پناه گرفته بودند، مجبور به خروج کردند.

آگهی

نیروهای اسرائیلی مدعی هستند که بیمارستان‌های نوار غزه که در آن جنگ بیش از پنج ماه است که در جریان است، اغلب به عنوان پایگاه‌های شبه‌نظامیان حماس که نیروها و سلاح‌ها را در خود جای داده‌اند، استفاده می‌شوند. حماس و کادر پزشکی این موضوع را تکذیب می‌کنند. 

هلال احمر سرزمین‌های فلسطینی روز یکشنبه در بیانیه‌ای با اشاره به انجام این حملات که از سوی تانک‌ها و سربازان اسرائيلی به مناطق اطراف بیمارستان‌های الامل و ناصر در جنوب شهر خان یونس صورت گرفته، اضافه کرد که یکی از کارکنان این نهاد هم کشته شده است. 

در ادامه این بیانیه آمده است: «نیروهای زرهی اسرائیل بیمارستان الامل را پلمپ کردند و عملیات بولدوزری گسترده‌ای را در مجاورت آن انجام دادند. نیروهای اسرائیلی خواستار تخلیه کامل کارکنان، بیماران و آوارگان از بیمارستان شدند و برای بیرون راندن سرنشینان آن، بمب های دودزا را به سمت منطقه شلیک کردند.»

ساعاتی بعد، هلال احمر گفت همه بیمارانی که می‌توانستند جابه‌جا شوند و همچنین افراد آواره‌ای که در محوطه بیمارستان پناه گرفته‌اند به یک شهرک ساحلی منتقل شدند. این گزارش افزود که کارکنان بیمارستان به همراه ۹ بیمار که حالشان وخیم بوده و ۱۰ همراه در بیمارستان باقی مانده‌اند. 

هلال احمر پیشتر اعلام کرده بود که یک فلسطینی آواره در داخل محوطه بیمارستان بر اثر تیراندازی اسرائیل کشته شده است.

ارتش اسرائیل می‌گوید نیروهایش به زیرساخت‌هایی در خان یونس حمله می‌کنند که به عنوان پناهگاه‌هایی شبه‌نظامیان مورد استفاده قرار می‌گیرند. حماس استفاده از بیمارستان‌ها برای اهداف نظامی را رد کرده و اسرائیل را به جنایات جنگی علیه اهداف غیرنظامی متهم کرده است.

ساکنان خان یونس گفتند که نیروهای اسرائیلی به پیشروی خود ادامه داده و اطراف بیمارستان ناصر در غرب خان یونس را مورد هجوم گسترده خود قرار داده‌اند. 

در مقابل ارتش اسرائيل اعلام کرده که ۴۸۰ شبه نظامی را در یک یورش یک هفته‌ای به بزرگترین بیمارستان فلسطینی‌ها در غزه به نام الشفا دستگیر کرده است. 

نهاد بهداشتی غزه که توسط حماس اداره می‌شود گفته که ده‌ها بیمار و کادر پزشکی توسط نیروهای اسرائیلی در الشفا بازداشت شده‌اند. دفتر رسانه‌های دولتی حماس اعلام کرد که نیروهای اسرائیلی پنج پزشک فلسطینی را کشته‌اند. ارتش اسرائیل به درخواست‌ها برای اظهار نظر در این رابطه پاسخ نداده است.

الشفا یکی از معدود تأسیسات بهداشتی و درمانی است که تا حدی در شمال غزه فعال است و بخشی از آوارگان و مجروحان این جنگ را در خود جای داده است. 

مقام‌های بهداشتی می‌گویند که حمله هوایی اسرائیل در رفح، جنوبی‌ترین شهر غزه واقع در مرز مصر که آخرین پناهگاه آواره‌ها است، هفت نفر را در یک منزل مسکونی کشته است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وزارت بهداشت سرزمین‌های فلسطینی هم اعلام کرده که با تلفات روز یکشنبه مجموع فلسطینی‌هایی که از ۷ اکتبر به این سو و در پی حمله خونین حماس به خاک اسرائیل، توسط نیروهای ارتش این کشور کشته شده‌اند به بیش از ۳۲ هزار و ۲۲۰ نفر رسیده است. با وجود تلاش‌های مصر و قطر با حمایت ایالات متحده هنوز طرفین بر سر رسیدن به یک توافق آتش‌بس به نتیجه نرسیده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کدام کشورهای اروپایی تاکنون کشور مستقل فلسطین را به رسمیت شناخته‌اند؟

ارتش اسرائیل عملیات تازه‌ای را در بیمارستان شفاء در شهر غزه آغاز کرد

آوارگان جنگ غزه برای زنده ماندن و به دست آوردن غذا مبارزه می‌کنند