Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

بیانیه سازمان‌های حقوق بشری: دولت‌ها نمی‌توانند با پرتاب کمک هوایی از مردم غزه حمایت کنند

پرتاب کمک‌های هوایی نیروی هوایی ایالات متحده در نوارغزه.
پرتاب کمک‌های هوایی نیروی هوایی ایالات متحده در نوارغزه. Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

چندین سازمان بین‌المللی با انتقاد از کمک‌های هوایی به غزه گفتند که دولت‌ها پشت پرتاب‌ کمک‌های هوایی پنهان می‌شوند تا این «توهم» را ایجاد کنند که «به اندازه کافی» برای حمایت از غزه تلاش می‌کنند.

آگهی

بیست و چهار سازمان برجسته حقوق بشری از جمله عفو بین‌الملل و آکسفام از ارسال کمک‌ها به غزه از راه هوایی و دریا انتقاد کردند و تاکید کردند که این محموله‌ها نمی‌توانند «جایگزینی» برای کمک‌های زمینی باشند.

این سازمان‌ها در یک بیانیه مشترک از دولت‌ها خواستند که برای آتش‌بس دائمی و دسترسی «ایمن و بدون مانع» بشردوستانه از طریق گذرگاه‌های زمینی به داخل سرزمین‌های فلسطین تمرکز کنند.

در این بیانیه آمده است: «کشورها نمی‌توانند پشت پرتاب بسته‌های کمکی از طریق هوا و تلاش‌ برای باز کردن یک کریدور دریایی پنهان شوند و این توهم را ایجاد کنند که به اندازه کافی برای حمایت از نیازهای غزه تلاش می‌کنند».

آن‌ها در ادامه نوشتند که مسئولیت اصلی این کشورها جلوگیری از «این جنایات»، «اعمال فشار سیاسی موثر برای پایان دادن به بمباران‌های بی‌امان» و محدودیت‌های ایجاد شده برای ارسال ایمن کمک‌های بشردوستانه است.

کشورهای غربی ادعا می‌کنند که با توجه به وضعیت پیچیده سیاسی و نبود امنیت، پرتاب‌ بسته‌های کمکی از راه هوایی بهترین راه‌حل موجود است.

غزه، پس از پنج ماه جنگ و درگیر حالا با بحران کمبود مواد غذایی و گسترش گرسنگی مواجه است و تشکیلات بهداشتی غزه هفته گذشته اعلام کرد تاکنون حداقل ۲۰ نفر بر اثر سوء تغذیه در بیمارستان‌های شمال غزه جان خود را از دست داده‌اند. از سوی دیگر سازمان جهانی بهداشت نیز گفته است که کارمندانش هفته گذشته شاهد مرگ حداقل ۱۰ کودک از گرسنگی بودند.

سازمان ملل می‌گوید یک چهارم مردم غزه با خطر گرسنگی مواجه هستند.

نیروهای اسرائیلی متهم هستند که به فلسطینی‌ها در صف توزیع کمک‌های بشر دوستانه شلیک کرده‌اند و از دسترسی کمک‌های بشردوستانه از راه زمینی ممانعت می‌کنند. با این حال مقامات اسرائیلی آن را تکذیب می‌کنند.

کمک به غزه معمولا از طریق جاده و عبور از گذرگاه‌های تحت کنترل اسرائیل و مصر ارسال می‌شود. بسیاری از این مسیرها در بیشتر اوقات در طول جنگ بسته بوده و کامیون‌های کمک‌رسانی معدودی به غزه می‌رسند.

با بدتر شدن وضعیت امنیتی به ویژه در شمال غزه، ایالات متحده، اردن، مصر، فرانسه، هلند و بلژیک تصمیم گرفتند کمک‌های خود را از طریق هوایی در بخش‌هایی از این باریکه پرتاب ارسال کنند.

ویدئوی منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که بسته‌های کمک‌های بشردوستانه با چترهای مخصوص در این مناطق فرود می‌آیند.

به تازگی نیز یک کشتی اسپانیایی حامل ۲۰۰ تن آرد و برنج برای رساندن به مردم غزه از قبرس به راه افتاده است. کشورهای غربی سعی دارند تا با ارسال این کشتی یک کریدور دریایی برای کمک رسانی باز کنند. با این حال سازمان‌های حقوق بشری این تلاش‌ها را به شدت محکوم کرده‌اند و می‌گویند این کافی نیست.

آنها تاکید کردند که این روش‌‌ها به تنهایی نمی‌تواند پاسخگوی نیازهای گسترده در غزه باشد و نمی‌توان «۲.۳ میلیون نفر که در وضعیت فاجعه باری زندگی می‌کنند» را با ارسال اندکی کمک هوایی « تغذیه» کرد. این در حالی است که با یک کاروان متشکل از پنج کامیون امکان حمل حدود ۱۰۰ تن محموله وجود دارد. از سوی دیگر با ارسال زمینی می‌توان اطمینان حاصل کرد که این کمک‌ها به درستی و بین کسانی توزیع خواهد شد که به آن نیاز دارند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

هفته گذشته پنج نفر بر اثر افتادن بسته‌های کمک هوایی روی آن‌ها کشته شدند. طبق گزار‌ها دو نفر از کشته شدگان کودک بودند. علاوه بر این ۱۱ نفر دیگر نیز در این حادثه زخمی شدند. به نظر می‌رسد چتر برخی از بسته‌ها به‌طور کامل باز نشده و سقوط کرده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جوزپ بورل: از گرسنگی به‌عنوان سلاح جنگی در غزه استفاده می‌شود

غزه در آستانه قحطی؛ کشتی کمک‌رسانی از قبرس به راه افتاد

پیش‌روی تانک‌های اسرائیلی به عمق رفح؛ بیش از ۸۰۰ هزار فلسطینی از جنوب غزه گریخته‌اند