چهار کشتی آمریکایی برای ساخت بندر و یک کشتی اسپانیایی حامل اقلام ضروری راهی غزه شدند

یکی از کشتی‌های اعزامی آمریکا به مقصد غزه
یکی از کشتی‌های اعزامی آمریکا به مقصد غزه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک قایق کمک‌رسان اسپانیایی به سوی نوار غزه رهسپار شد تا بخشی از اقلام خوراکی مورد نیاز و حیاتی برای ساکنان این منطقه جنگزده در آستانه قحطی را به دست‌شان برساند.

آگهی

خبرگزاری فرانسه روز چهارشنبه ۱۳ مارس (۲۳ اسفند) با اعلام این خبر نوشت که این حرکت در ادامه تلاش‌های بین‌المللی برای گشودن یک کریدور دریایی به غزه است که از ماه‌ها پیش به صحنه جنگی به شدت خونین و خانمانسوز میان اسرائیل و حماس بدل شده است.

رسانه‌ها خبر می‌دهند که هر روز نشانه‌های تازه‌ای از وخیم‌تر شدن شرایط انسانی و اوضاع بهداشت و تغذیه در غزه دیده می‌شود. تشکیلات بهداشتی منطقه تحت کنترل حماس اعلام کرد که ۲۷ نفر در غزه که بیشترشان کودک هستند، بر اثر سوءتغذیه و کم آبی جان خود را از دست داده‌اند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

تا پیش از آغاز ماه رمضان به مدت چند هفته فشارهای دیپلماتیک برای برقراری آتش‌بس و افزایش ارسال کمک‌ها دنبال می‌شد، اما قطر، میانجی اصلی مذاکرات آتش‌بس، روز سه‌شنبه گفت که طرف‌های درگیر، از توافق دور شده‌اند.

خبرگزاری فرانسه گفت که بامداد چهارشنبه صدای بمباران‌های تازه در جنوب غزه شنیده شده و تشکیلات بهداشتی نیز گزارش داد که ۷۰ نفر دیگر در حملات شبانه کشته شده‌اند.

با کاهش شدید ارسال محموله‌های زمینی به قلمرو غزه، جامعه بین‌المللی به دنبال تنوع بخشیدن به مسیرهای ارسال کمک‌ها، از جمله از طریق پرتاب هوایی و ایجاد کریدور جدید دریایی از قبرس است.

کشتی اوپن آرمز که روز سه‌شنبه بندر لارناکا را ترک کرد، ۲۰۰ تن کالای امدادی شامل آرد، برنج و اقلام ضروری دیگر را در فاصله ۴۰۰ کیلومتری غزه در دریای مدیترانه به سوی این منقطه روی یک سکوی شناور یدک می‌کشد. این سکو برای آن است که در مقصد، تأسیسات بندری و اسکله برای تخلیه بار وجود ندارد.

خان یونس
خان یونسHatem Ali/Copyright 2024 The AP. All rights reserved.

سازمان خیریه آمریکایی ورد کیچن می‌گوید کار احداث یک اسکله برای تخلیه بار در غزه در حال انجام است و قبرس گفته کشتی دوم نیز در حال آماده سازی است.

چهار کشتی ارتش آمریکا نیز روز سه‌شنبه با حدود ۱۰۰ سرباز و تجهیزات مورد نیاز برای ساخت بندر موقت در سواحل غزه به منظور تسهیل ارسال و تخلیه کمک‌ها، پایگاهی در ویرجینیا را ترک کردند. آمریکا گفته انتظار می‌رود اسکله جدید در غزه تا ۶۰ روز دیگر راه‌اندازی شود.

گروه‌های امدادی از هفته‌ها پیش در مورد خطر قحطی در غزه محاصره شده هشدار می‌دادند و سازمان ملل نیز مشکلات خاصی را در دسترسی به شمال این منطقه برای تحویل مواد غذایی و سایر تجهیزات بشردوستانه گزارش کرده است.

سیگرید کاگ، هماهنگ‌کننده کمک‌های سازمان ملل برای غزه، و خورخه موریرا داسیلوا، رئیس دفتر خدمات پروژه سازمان ملل متحد، در بیانیه‌ای مشترک گفتند که «از افتتاح یک کریدور دریایی استقبال می‌کنند» و در عین حال هشدار دادند که ممکن است این طرح کافی نباشد.

آنها گفتند که برای ارسال کمک هیچ جایگزین مؤثری برای بسیاری از مسیرهای زمینی و نقاط ورودی از اسرائیل به غزه وجود ندارد.

ارتش اسرائیل سه‌شنبه شب از یک پروژه آزمایشی برای ارسال کمک‌های مستقیم به شمال غزه خبر داد و اعلام کرد که شش کامیون کمک‌رسانی برنامه جهانی غذا از یک گذرگاه جدید وارد نوار غزه شده‌اند.

اسراییل همچنان کنترل شدیدی را بر کمک‌های ورودی به نوار غزه اعمال می‌کند و امدادگران کنترل‌های شدید و غربالگری‌های دست و پاگیر را عامل تشدید کمبود کنونی در نوار غزه می‌دانند. اسرائیل طرف فلسطینی را عامل نارسایی و ایجاد اختلال کمک‌رسانی می‌داند.

برنامه جهانی غذا بدون اشاره به مسیر زمینی جدید در شبکه ایکس نوشت که در جریان نخستین اعزام موفق کاروان به شمال غزه از ۲۰ فوریه تاکنون، غذای کافی برای ۲۵ هزار نفر را در اوایل روز سه شنبه به غزه تحویل داده است. در ادامه این بیانیه آمده است: «مردم شمال غزه در آستانه قحطی قرار دارند و ما هر روز به تحویل کالا نیاز داریم.»

یک منبع دیپلماتیک هم به خبرگزاری فرانسه گفت که مراکش برای پرهیز از تنگناهای گذر در مرز مصر با غزه، یک هواپیمای بارگیری شده با ۴۰ تن تجهیزات امدادی را مستقیماً به فرودگاه بن گوریون در نزدیکی تل آویو ارسال کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

غزه در آستانه قحطی؛ کشتی کمک‌رسانی از قبرس به راه افتاد

پرتاب کمک‌های هوایی در شمال غزه به‌دلیل باز نشدن چترهای مخصوص باعث مرگ پنج نفر شد

راه‌اندازی کریدور دریایی برای کمک‌‌رسانی به غزه؛‌ اتحادیه اروپا به آمریکا می‌پیوندد