جوزپ بورل: از گرسنگی به‌عنوان سلاح جنگی در غزه استفاده می‌شود

جوزپ بورل
جوزپ بورل Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه از کمبود کمک‌های وارد شده به غزه به‌عنوان یک فاجعه «ساخته شده از سوی انسان» انتقاد کرد و به شورای امنیت سازمان ملل گفت که از گرسنگی به‌عنوان «سلاح جنگی» استفاده می‌شود.

آگهی

بورل در مقر سازمان ملل در نیویورک گفت: «این بحران انسانی، یک فاجعه طبیعی نیست. یک سیل نیست. یک زلزله نیست بلکه ساخته دست بشر است.»

این مقام اتحادیه اروپا بارها از اسرائیل به خاطر نوع عملکردش در طول جنگ غزه که منجر به کشته شدن بیش از ۳۱ هزار فلسطینی شده، انتقاد کرده است.

با توجه به اینکه ورود کاروان‌های کمک‌های زمینی به غزه بسیار کمتر از قبل از شروع جنگ است و هشدار آژانس‌های امدادی درباره قحطی، دولت‌های خارجی به پرتاب هوایی کمک‌ها روی آورده‌اند و همچنین در تلاش برای ایجاد یک کریدور دریایی هستند.

بورل گفت: «وقتی به‌دنبال راه‌های جایگزین از طریق دریا یا آسمان برای حمایت هستیم، باید این کار را انجام دهیم زیرا راه طبیعی ارائه کمک‌ها از طریق جاده‌ها بسته شده است.»

وی افزود: «از گرسنگی به‌عنوان یک سلاح جنگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. وقتی ما این اتفاق در اوکراین را محکوم می‌کنیم باید از همان کلمات برای آنچه در غزه رخ می‌دهد استفاده کنیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جوزپ بورل «کشتار» بیش از ۱۱۰ نفر را که در غزه در صف توزیع غذا بودند «قتل عامی جدید» خواند

بورل خطاب به نتانیاهو: می‌خواهید مردم غزه را به کجا بفرستید؟ به کره ماه؟

بورل به ترامپ: بس کنید! ناتو شریک نظامی دمدمی و دلبخواهی شما نیست