توقف صدور ویزا برای کارمندان نهاد‌های بشردوستانه؛اسرائیل امدادرسانی به فلسطینیان غزه را بغرنج‌تر کرد

فلسطینیانی که منتظر کمک‌های انسانی در غزه هستند
فلسطینیانی که منتظر کمک‌های انسانی در غزه هستند Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مسدود شدن مسیر صدور روادید برای بسیاری از امدادگران بین‌‌المللی چالش تازه‌ای برای روند رسیدگی به شرایط انسانی وخیم حاکم بر غزه است که پیش‌تر با بازرسی‌های مرزی دست و پاگیر و بمباران‌های بی‌امان اسرائیل تشدید شده بود.

آگهی

به گفته سه مسئول ارشد سازمان‌های امدادرسان و نیز نهادی که بیش از ۸۰ گروه امدادرسان را نمایندگی می کند، مقامات اسرائیلی صدور ویزاهای جدید یا تمدید ویزاهای قدیمی را برای کارمندان خارجی سازمان‌های بین‌المللی غیردولتی که اغلب در سمت‌های مدیریتی فعالیت می‌کنند، متوقف کرده‌اند.

فاریس عروری، مدیر انجمن آژانس‌های بین‌المللی توسعه می‌گوید که از زمان آغاز جنگ در هفت اکتبر تا پنجنشبه گذشته ۵۷ مورد ویزای اختصاص داده شده به امدادگران در غره منقضی شده و ۴۲ روادید دیگر طی چند هفته دیگر منقضی خواهد شد؛ این در حالیست که امدادگران مشغول فعالیت در سرزمین‌های فلسطینی هستند.

به گفته وی، درخواست برای صدور ۵۰ روادید جدید به منظور جذب کارکنانی که بتوانند به بهتر شدن شرایط بشردوستانه در غزه و کرانه باختری کمک‌ کنند تاکنون به جایی نرسیده است.

آقای عاروری افزود: ما از دو ماه پیش برای جذب نیروهایی که بتوانند هدایت دست کم ۱۵۰ مسئولیت کاری را برعهده بگیرند اعلام نیاز فوری کرده بودیم.

به گفته این مسئول ارشد فعال در زمینه کمک‌های انسانی، چنین اقدامی از سوی اسرائیل نوعی «تنگ‌تر کردن محاصره کنونی و محدود‌‌تر کردن عملیات‌ امدادی و کمک‌های بشردوستانه در کرانه باختری و غزه» محسوب می‌شود.

سازمان ملل متحد نیز تحت تأثیر قرار گرفته است، زیرا به گفته یک مقام مسئول در این نهاد بین‌المللی که به دلیل حساسیت موضوع نخواست نامش فاش شود، در حال حاضر تعداد زیادی از درخواست‌های ویزا «بی‌پاسخ» مانده‌اند.

اغلب ویزاهای جدید برای کارکنان آژانس کودکان سازمان ملل متحد یونیسف، برنامه جهانی غذا و آنروا، آژانس امدادرسان سازمان ملل متحد برای پناهندگان فلسطینی درخواست شده است.

لیور حیات، سخنگوی وزارت خارجه اسرائیل به خبرگزاری فرانسه گفت که «رویه‌ها... در خصوص صدور ویزا برای سازمان‌های غیردولتی تغییر کرده است» و این موضوع «در آینده نزدیک حل خواهد شد».

سه مقام ارشد نهاد‌های بشردوستانه به خبرگزاری فرانسه گفتند که ویزای کار برای سازمان‌های بین‌المللی غیردولتی نیاز به توصیه نامه‌ای از سوی وزارت رفاه و امور اجتماعی اسرائیل دارد که از ماه اوت تاکنون هیچ گونه هیچ توصیه نامه‌ای صادر نکرده است.

بر اساس آمار رسمی ارائه شده از سوی اسرائیل، جنگ غزه که با حمله بی‌سابقه حماس در ۷ اکتبر آغاز شد حدود یک هزار و ۱۶۰ کشته در اسرائيل به جا گذاشت که گفته می‌شود عمدتا غیرنظامی هستند.

این در حالیست که به گزارش نهاد متولی بهداشت در تشکیلات تحت اداره حماس در غزه ، حملات تلافی‌جویانه اسرائیل به این بخش محاصره شده از سرزمین‌های فلسطینی تاکنون دست‌کم ۳۱ هزار و ۴۵ کشته به جا گذاشته که بنا به این گزارش اغلب آنها را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند.

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ادامه مذاکرات در هفته آینده؛ امیدها برای آتش‌بس در غزه پیش از ماه رمضان کمرنگ شد

تصاویری از مشارکت ارتش اردن در امدادرسانی هوایی به ساکنان نوار غزه با همکاری آمریکا، فرانسه و مصر

شلیک اسرائيل به مردم نیازمند غذا در نوار غزه؛ «۸۰ درصد مجروحین مورد اصابت گلوله قرار گرفته‌اند»